Blízka budúcnosť slovenského hokeja je istá... a čo na to Ján Filc?

Autor: Martin Foto Potočný | 23.6.2008 o 13:33 | Karma článku: 12,80 | Prečítané:  11810x

(...a čo na to Ján Filc? doplnené utorok 24. júna 2008 11:44) Tento víkend sa konal draft, v ktorom si kluby NHL vyberajú talentovaných mladých hráčov. V 7 kolách ich býva každoročne draftovaných 210. Minulé dva ročníky tejto udalosti nepriniesli pre športové stránky slovenských denníkov žiadne palcové titulky. Ani jeden Slovák sa nevmestil do prvých troch kôl draftu (rozumej do 90. miesta). Draft 2008 sa však natrvalo zapísal do slovenskej hokejovej histórie. Po prvý krát za posledných 20 rokov si kluby nevybrali ani jedného slovenského hokejistu!

 actionphotography.nl
Veľa sa hovorí o tom, že v drafte sa preferujú hlavne kanadskí hokejisti. To je pravda a má to svoje dôvody. Ale ak sa ukáže v Európe naozajstný talent, v drafte nezostane nepovšimnutý. Pre rok 2008 slovenský hokej nič také nevyprodukoval. Pritom tieto decká hokejovo rástli počas posledných desiatich rokov. Podmienky im vytvoril SZĽH, vedený súčasným prezidentom Jurajom Širokým (vo funkcii od roku 1998). No a za posledné mesiace sme sa zo strany vedenia SZĽH predsa napočúvali, koľko veľa sa toho pre mládež urobilo. Vždy je lepšie nechať namiesto seba hovoriť výsledky. V roku 2008 bolo z Európy draftovaných 17 Švédov, 9 Rusov, 7 Fínov, 3 Česi, 3 Nóri, 2 Dáni, 2 Švajčiari, 1 Nemec, 1 Bielorus, 1 Francúz a ani jeden Slovák. Páni z vedenia SZĽH radi rozprávajú aj o tom, že ak na MS prídu hráči z NHL, Slovensko má šancu pobiť sa o 5. až 8. miesto. Pýšia sa cudzím perím. Súčasná generácia hráčov v najlepšom veku (23 až 33-roční) je produktom Československa a 90-tych rokov, kedy na Slovensku ešte doznieval československý systém práce s mládežou. Išlo o široké ročníky, kde tvrdá konkurencia vyniesla na povrch aj špičkovú kvalitu. S akými cieľmi bude slovenská výprava odchádzať na MS 2013 resp. OH 2014, keď do najlepšieho veku dospejú Širokého úzke ročníky je isté už teraz. Stále však ostáva nádej zabojovať o slušný výsledok na OH 2018 a olympijskú medajlu v roku 2022. Aby sa táto nádej nerozplynula, musia sa už teraz chytiť kompetencii ľudia s víziou a motiváciou, ochotní vyhrnúť si rukávy a začať pracovať. Ľudia, ktorí žijú v prvom rade pre hokej, nie z hokeja!

 

PRÍLOHY:

Príbeh mladého hokejistu:

Môj syn začal hrať hokej ako päťročný. Tréningy, zápasy, sústredenia. Nosenie výstroje na každý tréning až kým sa nedostal do športovej triedy. Miloval hokej. Nikdy som nemala prehnané ambície, ako niektorí oteckovia. Stačilo mi, že zmysluplne trávi voľný čas. Fandila som mu aj jeho spoluhráčom. Už v žiackych ročníkoch však vládne protekcia. Kto zasponzoruje, toho dieťa hrá. Par vyvolených ťahá celé zápasy, kým ostatní zohrievajú lavičku. Moj syn to vo veku 7,8,9...rokov nechápal. Drel o to viac. Na zápasoch sa nestačil ani rozkorčuľovať a už bol dolu. Hlavne, že som všetko platila. Nebola to malá suma. Zvlášť, keď som zostala sama s tromi deťmi. Skrátim to. Vydržal do 18 rokov. Raz prišiel z tréningu bez výstroja. Nechal ho v šatni a odišiel. Viac korčule neobul. Sklamaný, zlomený z nášho hokeja. Nie len môj syn. Aj ďaľší chlapci, ktorých rodičia nemajú na sponzorovanie autobusu, či dresy atď. Nemáme ani na to, aby som ho vozila do iného mesta, či do "desiatej" ligy do Rakúska. V Trnave je to tak. Zdraví Jana.

Zdroj prílohy: http://spojmesaprehokej.tym.sk

 

... a čo na to Ján Filc?
Doplnok k článku - utorok 24. júna 2008 11:44

K alarmujúcemu výsledku Slovenska v tohtoročnom drafte NHL a následným možným kritickým ohlasom zo strany fanúšikov sa (preventívne) v pondelok vyjadril aj Ján Filc v rozhovore (alebo skôr monológu) pre hokej.sk. Jeho vyjadrenia sú publikované v článku Draft bez Slovákov iba potvrdil problémy v našom hokeji. Nedá mi nezareagovať na jeho najhlavnejšie posolstvá, aj keď si uvedomujem, že tým beriem prácu novinárom, ktorí by určite skôr či neskôr (ale skôr neskôr ako skôr) reagovali...

Ján Filc: „Napriek tomu, že o týchto problémoch hovorím vytrvalo už šesť rokov, stále sa takmer nič nezmenilo. Základným kameňom úrazu je fakt, že u nás nefunguje systémový prístup štátu k športu."

O tom, že tento problém tu vzniká vedia a hovoria nie 6 ale 16 rokov všetci, čo v športe pracujú (Jána Filca nevynímajúc). Ale iné je, keď o tom hovoria neznámi tréneri a iné, keď o tom hovorí najuznávanejšia športová autorita na Slovensku. Pán Filc, veď vy máte možnosť pritlačiť vládu verejnou mienkou k stene a nevyužili ste to ani raz. Nevravím, že je to v kompetenciách viceprezidenta SZĽH. Keď ale niekto v niečo verí, nemalo by mu robiť problém pracovať aj nad rámec svojich povinností. Nedá sa však všetko zjednodušiť do roviny nedostatku financii. Slovenskému hokeju a aj ďaľším športom chýba oveľa viac nedostatok fair-play v jeho zákulisí! O tomto sa nehovorí, toto sa nerieši, toto peniaze nevyriešia!

Ján Filc: „Na Slovensku nevieme zabezpečiť stavanie športovísk pre deti, kde by mohli napredovať v hokeji,..."

Ako si vysvetliť to, že pán prezident SZĽH Juraj Široký dokázal bez väčších problémov vybaviť 4 miliardy od vlády na stavbu nepotrebnej haly v Bratislave? Nepotrebnej aj preto, že sa dá postaviť a nakoniec sa aj postaví zo súkromných zdrojov. Pritom za tieto peniaze sa dá postaviť 40 až 50 tréningových hál po celom Slovensku, ktoré slovenský hokej potrebuje oveľa viac! Nie je to skôr tak, že VV SZĽH mal obrovský kredit a vedel by toho zabezpečiť veľa, len priority niektorých funkcionárov sa nezhodujú s prioritami slovenského hokeja? Mimochodom, Ukrajina sa v projekte kandidatúry pre usporiadanie MS 2014 zaviazala postaviť 60 tréningových hál. Na Slovensku sa od zlatého roku 2002 postavila a dala do prevádzky jedna jediná a aj to za peniaze Mariána Gáboríka. A nič nenasvedčuje tomu, že by sa ich do MS 2011 na Slovensku chcelo postaviť oveľa viac!

Ján Filc: Môžeme robiť iba to, načo máme kompetencie. Musím však dodať, že ma veľmi mrzí, že o problémoch nášho hokeja už hovorím dlhé roky a niektorí ľudia to akoby stále nechcú počuť,“

Pán Filc opäť len hovoríte, že o tom hovoríte. Navyše o tom hovoríte neefektívne. Koho tým pritlačíte k múru, keď poviete niektorí ľudia to akoby stále nechcú počuť“. Ak Vám kompetencie naozaj zväzujú ruky a jazyk a nemôžete v tejto pozícii urobiť pre budúcnosť hokeja nič viac, nebude lepšie rozviazať sa a prenechať Vaše kompetencie inému odborníkovi? Verím, že poznáte nejedného, nemusí byť mediálne známy. Ale Váš hlas, ktorý má v spoločnosti obrovskú váhu, slovenský šport nevyhnutne potrebuje. Potrebuje všetky jeho decibely, aby sa odrazil od dna! Neduste ho!

Zdroj citácii: http://www.hokej.sk/spravy/?clanok=55713

 

Rozviazal sa!

Doplnok k článku - piatok 27. júna 2008  04:44

Jano Filc si svoj návrat poriadne premyslel a 26. júna 2008 sa rozviazal! Okamžite sa to prejavilo aj na decibeloch jeho hlasu: „Vážnejšia je krátkozrakosť funkcionárov, neefektívna práca s mládežou. Nech sa pozrú na Malkina či Crosbyho, kam sa vekovo presúvajú svetoví lídri. U nás sa spí." Ostáva len veriť, že nové kompetencie trénera národného výberu, ktoré tesne po týchto slovách prijal mu hlas už dusiť nebudú. Ako však veriť zvyšku VV SZĽH, že tentokrát neostane len pri slovách a sľuboch?

Zdroj citácii: http://www.sme.sk/c/3947569/Filc-je-pripraveny-Ale.html

 

Články z časopisu .týždeň:

Rozhovor s Romanom Megom, bývalým reprezentačným brankárom, dnes trénerom žiakov. http://www.tyzden.sk/sk/tema/stvrtaci.php

O tom, že problém slovenského hokeja je naozaj široký...
http://www.tyzden.sk/sk/tema/siroka_cesta.php

 

Slovenské jednotky v drafte NHL od roku 1988:

2008 - kluby si nevybrali žiadneho Slováka
2007 - 127. Milan Kytnár (5. kolo) - Edmonton Oilers
2006 - 115. Tomáš Marcinko (4. kolo) - New York Islanders
2005 - 13. Marek Zagrapan (1. kolo) - Buffalo Sabres
2004 - 10. Boris Valábik (1. kolo) - Atlanta Thrashers
2003 - 50. Ivan Baranka (2. kolo) - New York Rangers
2002 - 89. Tomáš Troliga (3. kolo) - St. Louis
2001 - 42. Tomáš Slovák (2. kolo) - Nashville Predators
2000 - 3. Marián Gáborík (1. kolo) - Minnesota Wild
1999 - 10. Branislav Mezei (1. kolo) - New York Islanders
1998 - 104. Miroslav Zálešák (4. kolo) - San Jose Sharks
1997 - 12. Marián Hossa (1. kolo) - Ottawa Senators
1996 - 37. Marián Cisár (2. kolo) - Los Angeles Kings
1995 - 100. Radovan Somík (4. kolo) - Philadelphia Flyers
1994 - 52. Rudolf Verčík (2. kolo) - New York Rangers
1993 - 111. Miroslav Šatan (5. kolo) - Edmonton Oilers
1992 - 9. Robert Petrovický (1. kolo) - Hartford Whalers
1991 - 26. Žigmund Pálffy (2. kolo) - New York Islanders
1990 - 37. Ivan Droppa (2. kolo) - Chicago Blackhawks
1989 - 143. Oto Haščák (7. kolo) - Boston Bruins
1988 - 54. Zdeno Cíger (3. kolo) - New Jersey Devils

Zdroj prílohy: SITA

 

Petícia za odstúpenie výkonného výboru a prezidenta SZĽH
Pridané - streda 25. júna 2008 17:55

Spomeniem len hlavné body kritiky VV SZĽH, týkajúce sa mládeže, spísané v petícii hnutia Spojme sa pre hokej:

  • nekoncepčná práca s mládežou
  • nedostatočná starostlivosť o talentovaných hráčov
  • korupcia a protekcia pri zostavovaní reprezentačných výberov
  • ignorácia verejnej debaty o problémoch prezidentom zväzu
  • výber nekompetentných reprezentačných trénerov
  • nezáujem o výstavbu nových hokejových štadiónov
  • klesajúca tendencia výkonov slovenskej reprezentácie

Plné znenie petície si môžete prečítať a v prípade, že s ním budete súhlasiť, aj podpísať na uvedenej stránke. Teda ak náhodou nie ste jedným z 23 tisíc už podpísaných.

http://spojmesaprehokej.tym.sk/peticia/

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Kto z daňových zmien získa viac a odkedy? Pozrite si prehľad

Zmení sa daň z príjmov 
aj nezdaniteľné minimum.

Kým nerobil hudbu, topil sa. Raper Dave vyhral ceny Mercury

Albumom Psychodrama mení britský rap.


Už ste čítali?