Hala: Ďurkovského refresh babičky umiera... poslanci resuscitujú!

Autor: Martin Foto Potočný | 2.7.2008 o 14:00 | Karma článku: 7,86 | Prečítané:  2545x

(...poslanci resuscitujú! doplnené 3. júla 2008 o 16:05) Bratislavský magistrát mal v priebehu posledných dvoch rokov pre stavbu multifunkčnej haly vytipovaných postupne niekoľko lokalít. Na každej z nich sa nakoniec namiesto základného kameňa osadil kameň náhrobný. Vo štvrtok 3. júla sa na zasadnutí mestského zastupiteľstva mohla definitívne pochovať aj Ďurkovského posledná megalomanská a nerealizovateľná vízia - totálna prestavba a zväčšenie kapacity staručičkého Zimného štadióna Ondreja Nepelu tak, aby sa na ňom mohli v roku 2011 uskutočniť MS v ľadovom hokeji.

Dejisko finále MS 2011?Dejisko finále MS 2011?

S touto poslednou z radu defintívnych verzii riešenia hokejovej haly prišiel Andrej Ďurkovský v pondelok 9. júna. Tento projekt vtedy odhadoval on osobne na 'niekoľko sto miliónov', ktoré sa mali čerpať zo štátneho rozpočtu. Navyše tvrdil , že nie je potrebná verejná súťaž. Dnes sú známe presnejšie odhady. Tých 'niekoľko sto miliónov' malo byť 10. Išlo by teda o miliardu korún.

V pondelok 30. júna usporiadalo združenie Bratislava-otvorene verejnú diskusiu na tému multifunkčná hala v Bratislave. Ponuku diskutovať prijali bratislavský župan Vladimír Bajan, poslanec mestského a poslanec župného zastupiteľstva v jednej osobe Valentín Mikuš a poslanec mestskej časti Bratislava Nové Mesto Robo Beňo. Pozvaní boli aj hlavní aktéri celej kauzy - primátor Bratislavy Andrej Ďurkovský a zástupca SZĽH. Neprišli. Oni sami vedia najlepšie prečo. Ak sa niekomu zdá, že tým pádom nebolo o čom diskutovať, je na omyle. Napriek neúčasti hlavných hrdinov tragikomédie Kauza hala (alebo skôr vďaka nej) bola diskusia až prekvapivo efektívna. Agentúra SITA vydala o nej tlačovú správu, z ktorej ale nie sú jasné hlavné postoje diskutujúcich. Budem ich parafrázovať:

Vladimír Bajan: Bratislava a Slovensko multifunkčnú halu potrebuje, nejde tu len o hokej a MS 2011 ale aj o ďaľšie významné športové a kultúrne podujatia. Bratislavská župa kúpila pozemok v Petržalke na Janíkových poliach, rokuje so štátom ale aj so súkromnými investormi zaujímajúcimi sa o tento projekt. Najneskôr v septembri sa definitívne rozhodne, o investorovi, prípadne konzorciu, ktoré začne stavať najneskôr na jar v roku 2009. Na jeseň roku 2010 bude na tomto mieste stáť moderná multifunkčná hala s kapacitou hľadiska 15 000. Neskôr pribudne aj krytá plaváreň a aquapark.

Valentín Mikuš: Na Kalinčiakovej sa stavať nebude keďže neboli splnené podmienky v zmluve a tá sa stáva automaticky neplatnou. Jeho poslanecký klub bratislavského mestského zastupiteľstva (ex-SDKÚ, má 31 poslancov z 80) plne podporuje iniciatívu Vladimíra Bajana a preto nevidí dôvod, aby sa MS 2011 konali na starom zimnom štadióne. Jeho poslanecký klub nepodporí snahu primátora Ďurkovského o totálnu prestavbu a nadstavbu hľadiska tak, aby boli splnené prísne kritéria IIHF pre organizovanie MS. Pripustil možnosť menšej rekonštrukcie, išlo by však len o desiatky miliónov z mestského rozpočtu a nie o miliardu zo štátneho. Nevedel dobre vysvetliť, prečo niektorí poslanci (vrátane jeho) hlasovali pred pár týždnami na magistráte za Kalinčiakovu a v krajskom parlamente boli proti. Vraj ich pán Bajan informoval inak ako pán Ďurkovský.

Robo Beňo: Ako poslanec Nového Mesta inicioval s občanmi žijúcimi v okolí Tehelného poľa petíciu proti výstavbe na Kalinčiakovej. Osobne aj v mene miestnych je rád, že boli úspešní. K ďaľšiemu dianiu sa už necíti byť kompetentný vyjadrovať, aj keď sympatizuje s petržalským variantom.

Občanom Bratislavy aj celého Slovenska ostávalo už len veriť, že väčšina poslancov mestského zastupiteľstva preukáže na svojom zasadnutí vo štvrtok 3. júla prítomnosť zdravého rozumu a pochová aj posledný Ďurkovského nezmyselný variant. Prvýkrát by sa tak stalo skôr ako stihne napáchať nenapraviteľné škody.

 

...poslanci resuscitujú!
doplnené 3. júla 2008 o 16:05

Mestskí poslanci nakoniec na tomto zasadnutí podporili návrh primátora Andreja Ďurkovského na rekonštrukciu Zimného štadióna Ondreja Nepelu. Poslanecký zbor dnes zároveň zrušil uznesenie z marca tohto roka, ktoré sa týkalo jedného z predchadzajúcich variantov stavby haly. Vidno, že im neubúda chuť naplno sa tomu venovať. Najbližšie sa zídu v septembri, Ďurkovský im opäť predloží na schválenie nejaké nové uznesenie, týkajuce sa nejakej novej vízie stánku pre MS 2011. Oni popri tom opäť zrušia jedno z tých, čo sú už neaktuálne... Hádam si tu niekto nemyslí, že sa začnú venovať skutočným problémom Bratislavy skôr, ako to navrhne pán primátor?

 

PRÍLOHY:

Úmrtné listy jednotlivých variantov (pre)stavby haly pre MS 2011

1. variant: Medzi mostami Apollo a Prístavným
Dátum a miesto narodenia: 2005, projekt kandidatúry Slovenska na usporiadanie MS 2011
Otec a matka: SZĽH, magistrát
Dátum a príčina smrti: september 2007, časť pozemku predaný STU tretiemu subjektu
Zásluhy: Slovensko vyhralo kandidatúru na MS 2011 s fiktívnou halou na cudzom pozemku. Mesto Bratislava prerobilo niekoľko sto miliónov pri snahe túto fikciu naplniť.

2. variant: Pri letisku
Dátum a miesto narodenia: september 2007, rokovania o novom možnom umiestnení haly
Otec a matka: SZĽH, magistrát
Dátum a príčina smrti: september 2007, umrel skôr ako sa narodil
Zásluhy: Dočasne naplnil stránky novín.

3. variant: Pozemky pod Cykloštadiónom
Dátum a miesto narodenia: september 2007, chorá myseľ
Otec a matka: magistrát, SZĽH
Dátum a príčina smrti: marec 2008, nedostatočná rozloha pozemkov
Zásluhy: Pre mesto nevýhodná zámena pozemkov a zmluva o ich prenájme medzi mestom a SZĽH.

4. Variant: Areál školy na Kalinčiakovej ulici
Dátum a miesto narodenia: február 2008, rokovania o nevhodnosti 3.variantu
Otec a matka: SZĽH, magistrát
Dátum a príčina smrti: 30.jún 2008, neboli splnené podmienky zmluvy a prestala platiť
Zásluhy: Prázdne triedy v škole vďaka jej nejasnej budúcnosti, úspešná petícia občanov Nového Mesta, množstvo zástancov aj odporcov preinvestovalo v súvislosti s týmto nerealizovateľným projektom množstvo času. Jeho smrť dokázala, že zdravý rozum musí zvíťaziť.

5. Variant: Totálna prestavba starého zimáku
Dátum a miesto narodenia: 9. jún 2008, tlačová konferencia Andreja Ďurkovského
Otec a matka: primátor Ďurkovský, hokejový klub Slovan Bratislava
Krstný otec: SZĽH
Dátum a príčina smrti: časom(?), jeho nepotrebnosť vzhľadom na paralelný variant.
Zásluhy: Nespokojnosť občanov celého Slovenska s tým, že štát by pod zámienkou MS 2011 investoval miliardu do haly, ktorú využíva len jeden hokejový klub. Netransparentný výber vykonávatela(?)

 

Životopis životaschopného variantu

Paralelný variant: Janíkove polia v Petržalke
Dátum a miesto narodenia: január 2008, tlačová konferencia Vladimíra Bajana
Otec a matka: župan Vladimír Bajan, súkromní investori
Zásluhy: Bratislavská župa kúpila daný pozemok, ľuďom sa vrátila vízia dôstojných MS.
Predpokladaný dátum a možná príčina smrti: Okamžite ako sa v tom začnú angažovať rodičia už zosnulých variantov.

 

Martin Foto Potočný - autor je člen iniciatívy Spojme sa pre hokej!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Kto z daňových zmien získa viac a odkedy? Pozrite si prehľad

Zmení sa daň z príjmov 
aj nezdaniteľné minimum.

Kým nerobil hudbu, topil sa. Raper Dave vyhral ceny Mercury

Albumom Psychodrama mení britský rap.


Už ste čítali?