Na muzikáli Thriller Live bolo naozaj živo!

Autor: Martin Foto Potočný | 22.12.2009 o 2:30 | (upravené 14.2.2010 o 7:03) Karma článku: 5,17 | Prečítané:  1368x

Smrť žijúcej legendy je dokonalou príležitosťou pre priživenie sa na nostalgickom až trúchliacom publiku. Počas uplynulého polroku sme mali množstvo príležitostí všimnúť si, že sa občas v mene spomienky na Jacksona nepredáva jeho kvalita ale len jeho meno. Žeby bol anglický muzikál Thriller Live ďaľším toho príkladom? Omyl!

 thrillerlive.com

Ja osobne som pokušeniu uveriť tomuto omylu odolal, až keď som si pozrel niečo o muzikáli na internete. Zaujímalo ma, kým je a odkiaľ kráča. S prekvapením som zistil, že koncept a scenár je starší ako tri roky, čiže nehrozí, žeby jeho autor chcel ťažiť z Michaelovej smrti či jeho plánovanej poslednej šnúre koncertov v Británii. V londýnskom divadle Lyrics Theatre mal premiéru v januári 2009 a to za účasti o.i. aj Michaelovho brata Tita Jacksona. Odvtedy úspešne navštívil množstvo krajín západnej Európy, pred pár dňami aj Prahu. Tam sa vraj niektorí diváci dokonca roztancovali. Čo viac mi bolo treba? Urobiť si voľno v piatok alebo v sobotu večer, dať dokopy pár kamarátov a 20 eur na vstupné.

Do športovej haly na Pasienkoch sme prišli v miernom predstihu, lebo naše (najlacnejšie) lístky boli na voľné sedenie na postranných tribúnach. V publiku boli zastúpené naozaj všetky generácie, snáď len s výnimkou tej, ktorá sa na Pasienkoch pravidelne stretávala ešte pred dvanástimi rokmi. Na scéne žiadne kulisy, osvetlenie a pódium veľmi skromné. Krátime si čas filozofovaním, že až taká veľkolepá show, akú sme čakali, to asi nebude... A sme pravdu. V istom zmysle. To, čo sme najbližšie dve a pol hodiny prežili nečakal nikto z nás. Žiaden muzikál! Osem tanečníkov, štyria speváci, jedna speváčka a jeden chlapec spievajúci malého Michaela z Jackson Five predstavovali, postupne a takmer chronologicky, Jeho najväčšie hity. Keďže vzadu hrala desaťčlenná kapela, bol to vlastne koncert so všetkým všudy (okrem pôvodného interpreta). Táto zohratá partia mladých ľudí sa na nič nehrala. Od začiatku sa stavala do pozície obdivovateľov a nie tých čo čakajú obdiv. Popri tom však ich tanec bol zosynchronizovaný na desatinu sekundy a choreografia taká precízna, že by sa za ňu nemusel hanbiť ani samotný Majster. Perfektným nápadom, či skôr nevyhnutnosťou, bolo rozložiť spievanie medzi viacerých spevákov. Takto sa každý z nich sústredil na tri či štyri pesničky a výkony to boli, v podstate bez výnimky, výborné.

Už pri štvrtej pesničke si výrazne podupkávam nohou, kamarát sa ku mne nahne a tlieskajúc do rytmu mi vraví: "Dávam tomu hodinu a bude sa tu tancovať." Nemal celkom pravdu. Trvalo to ešte hodinu a päť minút, kým prišiel narad album Thriller. Najprv pesnička Dirty Diana odspievaná sólovo a bez tanečníkov, ale skutočne neskutočne. Potom spolupráca troch spevákov na pesničke Smooth Criminal, prvá ale dokonalá mesačná chôdza, dozadu aj bokom a množstvo ďalších tanečných efektov. Publikum po pesničke ťapkalo a jačalo odušu, väčšinou postojačky. A tí čo stáli si už nesadli. Odstáli resp. odtancovali si zvyšných päť pesničiek koncertu a to vrátane pomalej Heal the World, kedy sa nad hlavami objavili stovky mobilov s rozsvietenými displejmi. Posledná pesnička Thriller presne v duchu slávneho videoklipu so spevákom v červenom a tancujúcimi zombíkmi nemohla byť sľubovaným zlatým klincom programu. Vzhľadom na to, ako závratne program gradoval poslednú hodinu, to bola už len čerešnička na torte.

Čakajúc na plnej autobusovej zastávke pred halou som započul ako jeden mladý chalan vraví do telefónu: "...výborné to bolo, tancovali o život... hej... aj spievali..." V plnom autobuse som započul, ďaľšiu recenziu vo forme dialógu:
- "Nó tak nemal si pravdu, teraz sa Jackson určite nemusí obracať v hrobe..."
- "Hej nemusí - jedine žeby si uvedomil, že tam nemá čo robiť... keď má byť večne živý!"

Isté je, že Michael Jackson zatiaľ stále živý je a zrejme bol posledný piatok a sobotu večer najživší práve na bratislavských Pasienkoch vďaka partičke skvelých umelcov z londýnskeho West End.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Potrebovali ísť k blízkym a nepustili ich. Neboli privilegovaní ako Kollár

Nemocnice väčšinou púšťajú príbuzných k zomierajúcim.

Návštevy Kollára v nemocnici volajú po demisii

V druhom slede kandidátov na politický koniec sa tlačia glosátori.

Jazdenie na nákladných vlakoch nie je romantika

Amin Palma skáče na vlaky v Mexiku aj v Čadci.


Už ste čítali?