P.R.avda o predražení diaľnic

Autor: Martin Foto Potočný | 20.5.2010 o 15:15 | (upravené 25.5.2010 o 23:27) Karma článku: 9,81 | Prečítané:  2283x

Národná diaľničná spoločnosť (NDS) upackala v spolupráci s agentúrou SITA zavádzajúci článok porovnávajúci ceny výstavby diaľnic na Slovensku so zahraničím. Nie je nič neobvyklé na tom, že agentúra ho zverejnila. Publikovanie P.R. článkov je služba, ktorú si môže v SITA zaplatiť ktokoľvek. Absolútne nepochopiteľné sa však zdá, že ho v pôvodnom znení bez titulkov prebral aj veľký a seriózny internetový spravodajský portál pravda.sk.

Most Oresund spájajúci Jutský polostrov so ŠkandinávskymMost Oresund spájajúci Jutský polostrov so Škandinávskym

Článok je prešpikovaný štatistickými údajmi bez poriadneho odkazu na ich zdroj, čo je samo o sebe obrovský prehrešok voči slušnej žurnalistike. Po chvíľke surfovania na vlnách internetu sa dá objaviť pravdepodobný zdroj jednej časti čísel hovoriacich zrovna o tom, že na Slovensku bola stavba diaľnic v rovinatom teréne skutočne drahšia ako v  okolitých krajinách. Drahšie ako na Slovensku sa v posledných rokoch stavali už len súkromné diaľnice v Maďarsku a obchvat Viedne v Rakúsku. Touto analýzou sa nedávno zaoberalo Ředitelství silnic a dálnic ČR. Údaje z nej sa zhodujú s prvým stĺpcom v nasledujúcej tabuľke, ktorá je súhrnom podstatných tvrdení onoho P.R. článku z dieľne NDS a SITA.


Cena v Čk za postavený kilometer diaľničného úseku

na rovine v horách väčšieho mostu tunela
Dánsko 150,61 mil. ----- 51,4 tis. -----
Chorvátsko 175,56 mil. 357,35 mil. 24,27 tis. 785 mil.
Slovinsko 186,64 mil. 565,51 mil. 25,8 tis. 579 mil.
Nemecko 210,83 mil. 664,85 mil. 43,97 tis. 1 472 mil.
Česko 226,61 mil. 626,91 mil. 30,23 tis. 1 765 mil.
Slovensko 244,53 mil. 319,33 mil. 29,44 tis. 751 mil.
Maďarsko 286,83 mil. ----- 79,34 tis. 1 398 mil.
Rakúsko 329,28 mil. 638,85 mil. ----- -----

zdroj: ŘSD ČR zdroj: ??? zdroj: somarina! zdroj: ???

Zdroj údajov dokazujúcich v článku údajnú skutočnosť, že na Slovensku sa stavajú lacné diaľničné mosty, tunely a úseky diaľnic v horskom teréne však naďalej zostáva zahalený rúškom tajomstva. Na dôveryhodnosti mu nepridáva, že takéto ceny za diaľničné mosty môže natipovať len úplný... ako to povedať slušne... somár. Veď za pár tisíc korún by si mohol nejaký ten kratší most kúpiť ešte aj ten bezdomovec, čo pod ním spáva. Ale aj keby to bola len chyba v rádoch pri prepise z naozaj dôveryhodného zdroja, nemá veľký význam sa zaoberať číslami v ostatných troch stĺpcoch.

Nemá význam porovnávať cenu výstavby diaľnice v horách kdesi v Dalmácii s tou v Rakúskych Alpách. Či prirovnávať to k cene za stavbu na lúkach medzi Važcom a Štrbou, lebo vo väčších horách sa zatiaľ u nás ani nestavalo. Podobne nemá zmysel cenu za kilometer mostu Oresund spájajúci Kodaň s Malmo ani len pripísať na ten istý kus papiera k nákladom za most cez Váh medzi Váhovcami a Šoporňou na ceste R1 do Nitry. A to nie je zďaleka jediný obrovský most ponad morské úžiny, čo v Dánsku za posledné roky postavili. Tunely sa postavili za dané (nie moc presne špecifikované) obdobie v každej z týchto krajín možno dva či tri. Každý inej dĺžky v inom teréne a v inom podloží. To sú parametre, ktoré výrazne ovplyvňujú stavebné náklady, hoci normované na kilometer.

Jediné ako tak relevantné údaje sa teda nachádzajú v prvom stĺpci tabuľky. Sú to priemery robené na širšom, homogénnejšom a teda rozumnom štatistickom súbore. To je ale vraj priemerná cena už postaveného. Za jej zďaleka nie najnižšiu výšku Ficova vláda veľmi nemôže, lebo za ostatné štyri roky moc toho stavať nezačala. I keď je laťka nasadená vysoko, máme na Slovensku takých Vážnych borcov, čo ju hravo pokoria. Akonáhle sa spustí prvý balík PPP projektov.

Nuž tak...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?