List Vychodňara

Autor: Martin Foto Potočný | 8.6.2010 o 2:42 | (upravené 26.9.2014 o 19:40) Karma článku: 13,57 | Prečítané:  3332x

Prišiel mi list. Napísal ho jeden z mojich vzácnych čitateľov na Vychodze, Mirec. Býva v dedine, kde neostal po povodniach stáť kameň na kameni. List nie je adresovaný mne ale pánovi premiérovi. Jeho sused Feri mu poradil, že dnes už listy nikto nečíta. Že keď chce byť vôbec niekym vypočutý, mal by poslať otvorený list. Mirec ma teda poprosil, že keď už "fušujem pre tote noviny", či by som nemohol "toten list verejne otvoric". Nuž tak...

 

Drahy naš pan premiér,

barz často sme o Cebe hutoreľi s chlopmi u nas v karčme. Šumny ši bul v totym futbalovym dresu i v dvatišic šestym pred voľbami, ta aľe po voľboch ši ukazal jaky ši frajer. Ta za Dzurindu sme sebe dluhe roky ľem opasky ucahovaľi aľe Ty ši za totych paru tyždne pri moci naštartoval ekonomiku tak, že na nas cála Evropa paľcom ukazovala. Eštik aj to evro ši nam sem zavid skorej jak Češi i Maďare.
veľmi často sme o Vás debatovali s chlapmi u nás v krčme. Fešák ste boli v tom futbalovom drese i pred voľbami v roku 2006, ale až po nich ste ukázali, že ste ozajstný pašák. Za Dzurindu sme si dlhé roky iba uťahovali opasky, ale Vy ste už za pár týždňov vo vláde naštartovali ekonomiku tak, že na nás celá Europa ukazovala prstom. Ešte aj to euro ste nám sem zaviedli prv ako to stihli Česi či Maďari.
Jak prišla tota kriza ta ši neľenil a mohľi sme naše škodovečky zošrotovac a tomu hokejistovi Ďurimu i hrad v totym našim hlavnym mesce opravic. Sušed Feri še obačil že na novu škodofku nema a tak mu totych dvatišic evri šrotovneho prepadlo. Michaľovi še zapačila nova KIA, ja som sebe vžal Citroen, bo ľem toten mali na skladze. Ta sme sebe obidvojo požičaľi na toten ľizing a buľi sme zaš chviľu na stare koľena frajermi.
Ako prišla ekonomická kríza, dlho ste sa neflákali. Mohli sme dať naše staré škodovky zošrotovať a aj prezident SZĽH Juraj Široký dostal od Vás štátnu zákazku na rekonštrukciu Bratislavského hradu. Sused Fero si uvedomil, že na novú Fabiu nemá a tak mu tých 2000 eur šrotovného prepadlo. Michalovi sa zapáčila nová KIA, ja som si vybral Citroen, lebo len ten mali vtedy na sklade. A tak sme si ich obaja vzali na lízing a boli sme zase chvíľu na staré kolená frajeri.
Ale ta už sme dobačovaľi. Rozpadľi še nam cez vikend chalupy v calom valaľe a nebudzeme mac peneži na splacane autoch. V ľizingovom podniku povedzeľi, že nam auta vežmu a peneži co sme zaplaceľi už nezbačime. Teraz je zaš frajer sušed Feri. On jediny nemušel splacac drahy ľizing a tak ma aspoň daco našetreno. Ja s Michaľom začiname od nuly.
Ale fčul prišiel na psov mráz. Rozpadli sa nám cez víkend domy v celej dedine a tak nám nezvýši na splácanie aut ani vidra. V lízingovej spoločnosti nám povedali, že nám auta zhabú bez nároku na refundáciu investovaných prostriedkov. Nakoniec je z nás na tom najlepšie sused Fero. On jediný nemusel splácať drahý lízing a tak má aspoň nejaké úspory. Ja s Michalom začíname od nuly.
Starosta perše hutorel, že maš v totym Tvojom rozpočce dajaku rezervu a že by še nam dalo z teho dajak pomoc. Potym sme še doznaľi, že totu rezervu sce už s koľegami na vyjazdoch scihľi užic na ušľachtile ciele. Na hriska a zoskrašľene totej mladej blonďatej fit modeľky. My še za to na Cebe nehnivame. My sme takisto podporovali šport každy tydzeň v stafkovej, kym sme mali z čeho. A totej mladej by sme radzi i my ... bars i modre z neba.
Ta ši preci nemohol znac, keľo budze padac ešce v totem voľebnym období.
Starosta najprv tvrdil, že máte v štátnom rozpočte akúsi rezervu a že by sa nám dalo z toho nejak pomôcť. Potom sme sa dozvedeli, že onú rezervu ste už stihli použiť na šlachetné ciele počas výjazdových zasadnutí vlády. Na ihriská a skrášlovanie tej mladej blonďavej fitness modelky. My sa za to na Vás nehneváme. My sme tiež podporovali šport každý týždeň v stávkovej kancelárii, kým sme mali z čoho. A tej Vašej mladej by sme radi dali i my ... hoci aj modré z neba. Veď ste predsa nemohli vopred vedieť, že naprší toľko veľa ešte v tomto volebnom období.
Ľem totej mojej starej, Alicke, to zlomilo šerdco. Že vraj mlada ma nechty za tišice evri a ona ľem od blata. Chcel som jej ukazac totu Vašu sochu Svätopluka pred nabľiskanym hradom v priamom prenoše v nedzeľu večar. Žeby opačila jak še narod zjednocel, žeby še kus skľudnila a prestala myšľec ľem na sebe. No ale v totym druhym valaľe, dze byvame v chodbe u švogra, ešči nenaskočil prud od povodňoch.
Len tej mojej starej, Alicke, to zlomilo srdce. Že vraj mladá má nechty za tisíce eur a ona len od blata. Chcel som jej ukázať tu Vašu sochu Svätopluka pred vynoveným hradom v priamom prenose v nedeľu večer. Žeby zistila ako sa národ zjednotil, žeby sa kus skľudnila a prestala myslieť len na seba. No ale v susednej dedine, kde bývame v predsieni u švagra, nefunguje od povodne elektrina.
Ta budzem asik mušec najsc cestu jak vydumac co zrobic s našima životami i bez totej Vašej sociaľnej poľitiky.
And all the time you were telling me lies. So tonight, I'm gonna find a way to make it without you...
Toten občan Mirec Kľučik.
 
PS: Dzekujem že sce vytrimaľi dočitac.
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?