Široký, Dlhy a Bystrozraký

Autor: Martin Foto Potočný | 21.2.2011 o 8:08 | (upravené 23.2.2011 o 3:50) Karma článku: 15,40 | Prečítané:  6373x

Kde bolo tam bolo, za siedmimi kauzami a ďalšími sedemdesiatimi ututlanými krádežami, žili si svorne Široký a jeho životný súputník Dlhy. Priateľ na nezaplatenie.

Kópia z jedného širokého spisu archívovaného na ÚPNKópia z jedného širokého spisu archívovaného na ÚPNarchív SME

Široký sa vždy túžil mať dobre. Nuž neotáľal a už zamladi sa diablovi upísal. Ba i vlastnú matku zapredal a to ešte prv, než by ho bolo bývalo peklo požiadalo. Na Harvarde nikdy neštudoval, hoci onehdy po páde opony neváhal ísť s Kožou na trh a na tento ušľachtilý cieľ si i fond zriadil. Ľud sa mu naň dobrovoľne poskladal a miesto sľubovaných vysokých výnosov mu len bezcenný kupón v rukách ostal.

Toto dostalo neboráka Širokého na tenký ľad, no našiel si on cestičku ako z neho vykorčuľovať. Uvedomil si, že ľud potrebuje predovšetkým chlieb a hry. Chlieb bol v tomto rannom období ultra-národného kapitalizmu zo dňa na deň drahší a tak nezištne daroval ľudu aspoň tie hry. Teda tak sa to vtedy oficiálne uvádzalo. V skutočnosti už vtedy celý ten špás potajme kryl jeho priateľ Dlhy. Keby len potajme, doslova kradmo! Nuž tak či onak, v roku milénia sa z neobľúbeného zbohatlíka stal národný hrdina. Prišlo to ako blesk z jasného neba. Celý ľud mu razom ležal pri nohách. Kúpený za oných tridsať strieborných, z ďalekého Petrohradu.

Práve v tomto pohnutom čase si náš hrdina Široký naplno uvedomil, že šťastie je veľmi vratké. Pochopil, že keď sa chce mať dobre dlhodobo, potrebuje on všetkým mocipánom za kmotra byť. Všetkým, bez rozdielu farby, chute a zápachu. V tom čase už bolo nad slnko jasnejšie, že kontakty na bývalých kamarátov z Mokrej štvrte Vladka, Rudka a Ivanka mu budú v novom miléniu platné asi ako BMG investorom ich vkladové listiny. Nenechal si preto utiecť príležitosť a nakúpil nemalý podiel v práve založenej akciovej spoločnosti Róbertko&Co. Tá to mala namierené priamym smerom k válovom. Svoju investíciu navyše istil a pravidelne jej vylepšoval koeficient návratnosti dômyselným marketingovým projektom. Ale to už bolo zadanie pre inú ním vlastnenú spoločnosť. A veruže zabralo to, len čo je Pravda. Ihneď, ako bolo jasné, že investície do spoločnosti Róbertko&Co sú konečne v suchu, mohol sa onej marketingovej spoločnosti bezodkladne zbaviť. Pravdaže už bola nepotrebná, fčul mu bolo načim stavebné stroje nakupovať...

Ale vráťme sa na chvíľu ešte späť k verejnému životu toho času váženého a cteného občana Širokého. Tam sa totiž zrovna v tom istom čase udial zaujímavý obrat. Jeho päť minút slávy a národného hrdinstva trvalo nakoniec nečakane dlho. Celých tých šesť rokov, odkedy sa z Petrohradu vrátil. Nečakane hlavne pre neho samotného. Sám totiž najlepšie vedel, že okrem presúvania kapitálu z tunela do tunela sa v ničom inom poriadne nevyzná. Mal v tom takpovediac slušný hokej. No a tu zrazu Bystrozraký, ktorý mu dovtedy slepo posluhoval, nedokázal už ďalej zatvárať oči pred jeho ťažkými starými hriechmi a pomaly vyčuhujúcimi novými. Začal o nich čoraz častejšie a hlasnejšie hovoriť. Tlmočil dokonca aj svedectvo medzičasom už na škripci natiahnutej Kože. Tej, s ktorou onehdy náš hrdina na trh išiel. A tak pod tlakom kritiky začal neborák Široký vôkol seba zmätok šíriť. Postupne urazil Šťastenu a nakoniec aj ľud, biednou hrou čoraz viac podvyživený. I stalo sa, že sa jeho bývalí obdivovatelia proti nemu spojili a v dvadsaťtri tisícovom šíku na neho zaútočili.

Už už sa zdalo, že to náš čoraz neslávnejšie známy hrdina na tomto fronte zabalí. A že sa bude musieť uspokojiť iba s dividendami a benefitmi, ktoré v tom čase už vo vrecku mal. Tie, ktoré mu nedávno jeho slušný podiel akcii v spoločnosti Róbertko&Co vyniesol. Vtedy však s Výborným Výkonom jasne ukázal, že mu tam nesedia žiadne filcky. Nuž a tak v núdzi aj Široký spoznal priateľov, ktorí ho podržali. Aj vďaka nim mohol nakoniec predsa len zrealizovať svoj dávny sen, svetový unikát. Ním bolo vyúčtovať dve haly za stavbu jednej. Ešte sa mu naostatok priplietlo pod nohy zopár maličkostí, ale s tým si už poradil bez vážnejšieho zaváhania. Projekt výstavby novej haly premaľoval na rekonštrukciu starej. Vraj ho tým výrazne priškrtil a ostalo už len hrdlo so zaručene malou Ďurkou. Ale to, koľko veľa sa cez ňu preleje, určite nemohol vtedy tušiť ani sám Bystrozraký. Nie to ešte tomu zabrániť. To určite nie. Ale... určite?

Po zavŕšení svojho životného diela si náš ustatý ústredný hrdina povedal, že už má toho dosť a že odchádza. Na Bahamy. Tam si bude akiste šťastne žiť až do smrti. Jeho životný súputník Dlhy však také šťastie nemá. Ten tu ostane s nami ešte dlho. Možno naveky a možno len dovtedy, kým nezabránime novým generáciam Širokých živiť ho. Až potom by zazvonil zvonec a rozprávke by bol koniec.

Nuž tak...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?