Kauza hala nezaháľa, a výsledky?

Autor: Martin Foto Potočný | 5.5.2011 o 3:03 | (upravené 6.5.2011 o 8:34) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  571x

streda 18. 6. 2008 | Martin Potočný (Autor je členom petičného výboru Spojme sa pre hokej) Článok bol uverejnený v tlačenom vydaní SME. (Predplaťte si SME cez internet.) © 2008 Petit Press. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Spravodajská licencia vyhradená. Plánovanie výstavby haly na hokejový šampionát je zbierkou nesprávnych rozhodnutí.

Primátor Bratislavy Andrej Ďurkovský urobí všetko pre propagáciu svojho mesta i celej krajiny. Už vyše roka sa nad rámec svojich povinností angažuje pri pripravách majstrov­stiev sveta v hokeji 2011.

Pre dôstojný šampionát treba predovšetkým postaviť nový štadión spĺňajúci prísne kritériá. V mene toho získal pre mesto pozemky pri moste Apollo zámenou za iné mestské pozemky.

Čo na tom, že mali rôznu hodnotu a mesto na tej zámene prerobilo. Bolo treba predsa konať rýchlo, a tak sa aj konalo. Dokonca rýchlejšie, ako sa zistilo, že získané pozemky nemajú dostatočnú rozlohu a zvyšné v danej lokalite sa získať nepodarí. Magistrát sa zo svojej chyby poučil. Ale nie hneď. Ďalšou nevýhodnou zámenou získal pozemky pod cyklistickým oválom na Tehelnom poli. Tie sa opäť ukázali ako nevhodné, ale riešenie sa nakoniec našlo. Areál susednej Školy na Kalinčiakovej ulici. Problémom nebol dopravný a ekologický aspekt umiestnenia haly do husto obývanej oblasti ani poloha vedľa starého zimného štadióna.

V kompetencii mesta

Vedenie hokejového zväzu prikývlo, výber lokality je údajne plne v kompetencii mesta. Oba subjekty podpísali zmluvu vďaka vládnemu prísľubu štyroch miliárd korún na stavbu a všetci boli spokojní.

Všetci, až na pár komunál­nych politikov, hŕstku novinárov a veľkú časť verejnosti. Tí sa neprestávali pýtať, kde zostal zdravý rozum, keď je tu ponuka súkromného investora postaviť halu na vhodnejšom mieste, tak aby to nestálo daňových poplatníkov ani korunu.

Primátor mal dovolenku, ale po návrate do úradu bleskovo zareagoval. Hneď ráno zvolal tlačovú konferenciu. Pochválil sa, že (zrejme ešte počas dovolenky) rokoval s ministrom školstva o riešení, ktoré má ukončiť debaty na tému hala: „Ponúkam zimný štadión na totálnu prestavbu.“

Áno, dobre sme počuli. Mestá by mali rekonštruovať podobné objekty z vlastných zdrojov, no primátor Bratislavy ponúka vláde podieľať sa na tom peniazmi všetkých Slovákov. Údajne to bude stáť len niekoľko sto miliónov, čím sa štát vlastne odľahčí. Je naivné si myslieť, že v súvislosti s Ďurkovského najnovším definitívnym riešením bude zrazu ticho a že sa na predošlé razom zabudne. Rad otázok čakajúcich na odpoveď sa iba predĺžil.

Kto je zodpovedný?

Je vôbec možné prestavať zimný štadión tak, aby bol pre šampionát dôstojným stánkom? Ak áno, prečo sa o tejto alternatíve doteraz nevedelo? Kde je tu výhoda oproti organizácii majtrovstiev sveta v modernej multifunkčnej hale v Petržalke, postavenej súkromnou spoločnosťou bez účasti štátu? Kto je zodpovedný za stratu lukratívnych mestských pozemkov v mene fiktívnej stavby novej haly? Nedala sa ich hodnota využiť v prospech mesta, napríklad pri krytí nákladov na rekonštrukciu starého štadióna? Ten vlastní mesto a výhodne ho prenajíma hokejovému klubu Juraja Širokého.

Nejde tu teda z ich strany o pokus o zneužitie štátneho rozpočtu? Široký ako prezident hokejového zväzu sa už vyjadril, že s prestavbou neostáva nič iné, len súhlasiť. Vráti vláde 200­miliónovú dotáciu na „projektovú dokumentáciu stavby novej haly“? Bez ohľadu na to, či budú majstrovstvá sveta 2011 úspešnou reklamou pre Bratislavu a Slovensko v zahraničí, alebo nie, tu doma je jedno isté už teraz. Ich príprava je dlhým a únavným reklamným šotom na nekompetentnosť kompetentných.

Ak máte zaplatené Piano čítajte na:

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Kto z daňových zmien získa viac a odkedy? Pozrite si prehľad

Zmení sa daň z príjmov 
aj nezdaniteľné minimum.

Kým nerobil hudbu, topil sa. Raper Dave vyhral ceny Mercury

Albumom Psychodrama mení britský rap.


Už ste čítali?