Keď konečne vytrúbil, že sa natvrdo natrúbil

Autor: Martin Foto Potočný | 9.8.2019 o 15:32 | (upravené 10.8.2019 o 10:26) Karma článku: 10,07 | Prečítané:  4592x

Na 10 dní nám mediálny priestor zaprasila kauza "týpka", ktorý síce už nejaký ten mesiac húževnato kádruje politikov na nových a starých, seba pasuje za budúceho premiéra, no nič iné zatiaľ vo verejnej službe spraviť nestihol.

Pôvodná téma tejto kauzy "propagácia užívania drog v roku 2013 vtedy úspešným podnikateľom Trubanom na akademickej pôde" bola pre niekoho možno nie dosť výživná. Aspoň teda nie dosť na štandard slovenskej politickej scény, kde ešte i truľo, čo nedokáže vysloviť jednu vetu súvislo, titul JUDr. pred meno si píše a kapitánske výložky bozkáva. No pohľad na niekoľko detailov z posledných dní, chronologicky zoradených, vie byť dnes až šokujúco poučný:

29.júla ráno predloží statočný prokurátor Ján Šanta súdu a obhajcom Mariána Kočnera a Pavla Ruska SMS komunikáciu, z ktorej vyplýva, že Kočner bol súčasťou Fico-Kaliňákovej Smerodatnej mafie. Potvrdzujú sa tým všetky dávno známe podozrenia, že polícia, prokuratúra aj NAKA boli sprivatizované pre ich spoločné súkromné ciele. Pozor, až o 3 dni neskôr túto SMS komunikáciu ako prvý zverejní Denník N.

29.júla poobede sa na sociálnych sieťach začína šíriť 30 sekundová sekvencia vystrihnutá z videozáznamu prednášky na pôde univerzity, v ktorej aktuálny líder koalície PS-Spolu Michal Truban študentom prirovnáva podnikanie ku drogám: „To mám zasa, že čo ma drogy naučili, že keď máš bad-trip, tak to neni, že Ti to bude trvať celý život... Takže viem, že keď mi je zle v podnikaní, tak to prejde..."

30.júla - šírenie videa na Facebooku naberá virálny charakter, informujú o ňom prvé spravodajské a aj dezinformačné weby.

31.júla - píšu o ňom takmer všetky hlavné spravodajské média na Slovensku:
   11:42 pravda.sk: Líder progresívcov Michal Truban sa priznal k užívaniu marihuany
   12:15 webnoviny.sk: Líder progresívcov Truban hovorí o svojej skúsenosti s marihuanou
   12:18 sme.sk: Objavilo sa video, kde Truban hovorí o skúsenosti s drogami
   12:55 topky.sk: Trubanove video: Študentom rozprával o skúsenostiach s drogami
   13:43 hnonline.sk: Truban pred študentmi hovoril o tom, čo ho naučili drogy
   13:50 pluska.sk: Truban si kauzou s drogami poriadne zavaril...
   05:00 cas.sk: Zarážajúce video so šéfom progresívcov Trubanom: Priznal skúsenosť s drogami!
   ... Denník N ani tyzden.sk článok s podobnou informáciou v tento deň nenapísali.

31.júla doobeda sa ústami svojho hovorcu k videu z roku 2013 vyjadrí aj Michal Truban: „Je to výsek z niektorej z prednášok, kde hovorím o svojich skúsenostiach z podnikania a o tom, aký to bol život, keď sme s kamošom na intráku rozbiehali firmu. Hovorím úprimne aj o mojej skúsenosti s marihuanou. Konkrétne v tom videu hovorím o zlom stave, ktorý prichádza po opadnutí jej účinku. Zdieľal som túto skúsenosť aj na prednáškach o podnikaní, aby si mladí ľudia nemysleli, že marihuana vyrieši ich problémy. Nemám problém o tom hovoriť otvorene, lebo ma hnevá, keď niekto trávu vyskúšal a potom sa tvári, že nie. Fascinuje ma, akú námahu si niekto dáva, keď pozerá moje staré blogy a videá a hľadá čokoľvek, čo sa dá vytrhnúť z kontextu a účelovo zneužiť proti mne. Toto je presne tá stará politika vyhrabávania špiny, ktorú chceme vymeniť...“

31.júla večer o 21:03 píše Michal Truban status na FB„... Nehanbím sa hovoriť o svojich chybách, nebudem klamať, že som marihuanu nemal, keď som mal. Veď preto som o tom verejne hovoril v roku 2013, otvorene hovorím dnes, keď nastavujem zrkadlo vystrašenému politikovi, a budem aj naďalej. Uvidíme, čo skúsia na mňa vytiahnuť zajtra...“

1.augusta ráno publikuje Denník N exkluzívny článok o SMS komunikácii, ktorá potvrdzuje, že Kočner a Bödör mali policajtov a prokuratúru na povel, boli verní Ficovi a chceli udržať Smer pri moci.

1.augusta počas dňa sa lídri všetkých opozičných strán vyjadrujú v médiách k aktuálnej kauze Smeru, ktorá by v každej demokratickej krajine znamenala okamžitý pád vlády a predčasné voľby... Vlastne lídri takmer všetkých opozičných strán. Lídrovi koalície PS-Spolu Michalovi Trubanovi sa z akéhosi dôvodu zrovna dnes pred novinárov ísť nechce...

1.augusta poobede sa drogy Michala Trubana spomínajú prvýkrát už aj v niektorom z článkov Denníka N. Priestor vyjadriť sa ako prvý k tejto téme tam zhodou okolností dostal zrovna fundovaný komentátor na hocičo a hocikoho Róbert Fico: „Médiá sa dnes pokúšajú prekryť škandál lídra PS Michala Trubana, ktorý deťom na škole rozprával o svojich drogových excesoch. Keďže ide o obrovský problém, mocní v pozadí slovenskej opozície a médií sa rozhodli vytvoriť pseudokauzu o vplyve Mariána Kočnera na políciu...“

1.augusta večer sa drogy Michala Trubana prvýkrát rozoberajú už aj v článku tyzden.sk. Síce iba jeho vlastnými, zato však aktuálnymi slovami: „Podľa Fica a Kaliňáka sa všetci spojili: polícia, prokuratúra, súdy, Denník N, Bödör s Kočnerom a určite aj ESET so Sorošom, len aby prekryli môj joint z výšky. V skutočnosti sa musia v Smere veľmi báť nových politikov, že ich vymeníme...“

2.augusta ráno dostane Michal Truban v niekoľkohodinovom predstihu žiadosť o rozhovor na vopred oznámenú tému od redaktorky TV Markíza Martiny Törökovej. Tá si však nepozrela z videa iba spomínanú 30 sekundovú sekvenciu, ktorá sa od pondelka šírila po sociálnych sieťach a spravodajských portáloch, ale záznam celej 77-minútovej prednášku, kde o.i. podnikateľ Truban rozprával študentom aj: "To, ako fungujú drogy, chľast a podobná študentská zábava, to isté viete aplikovať na úspech na prácu... Základný bod pre mňa je dať si prvú malú dávku... Strašne sa namotávam na všelijaké látky a tabak je jediná, na ktorú nie. Keď to bolo prvýkrát, tak som ich vyfajčil sedem a bolo mi nevoľno. Problém je, že toto robí strašne veľa ľudí s tým, čo chcú dosiahnuť v práci... To je to isté ako s tým chľastom alebo drogou, treba úplne jemnučko tu drogu vyskúšať, či ma tá droga bude vôbec baviť..."

2.augusta poobede prebehne všetkými médiami správa, že v najbližších parlamentných voľbách bude kandidovať aj Vladimír Mečiar. Líder koalície PS-Spolu to do pár minút zvládne komentovať na svojom FB profile slovami: Nemyslíte vážne?! Tak my sa tu derieme vymeniť starých politikov a teraz nám do toho dávajú ešte aj prastarých?"

2.augusta večer - TV Markíza v Televíznych novinách uvádza už spomenutý krátky rozhovor s Michalom Trubanom, na ktorom je celý čas vidieť, že aj by chcel povedať redaktorke nejakú malú neškodnú lož, aj tú lož vlastne ani nemá vymyslenú a pripravenú... Na priamu otázku, či vyskúšal aj LSD, odpovedal, že nie, že iba marišku.

3.augusta - Denník Pravda prinesie rozhovor so psychológom o Trubanovej prednáške študentom. Jeho slová o drogách sú podľa neho cez čiaru... Samotný Truban o drogách mlčí.

4.augustaMartin Kováčik v komentári pre denník Pravda napíše: "...So sabatikalom prišlo PS deň nato, ako sa prevalilo, že ich líder v minulosti opakovane bral drogy, mal po nich stavy úzkosti, takzvané bad-tripy. Takéto stavy nemajú ľudia, ktorí sem-tam v mladosti vyskúšali marihuanu. Truban sa k drogám vo videu priznal študentom v čase, keď netušil, že pôjde do politiky. Načo sa však potom do nej hrnie? Nálepky užívateľa drog sa vzhľadom na nespochybniteľné fakty už nikdy nezbaví a preto nemôže byť morálnou autoritou. Aj keď to bola minulosť, bude nepriamo propagovať neprijateľný životný štýl..." ... Samotný Truban o drogách naďalej mlčí.

5.augusta doobeda - webnoviny.sk: „Podľa Ľubomíra Okruhlicu, riaditeľa Centra pre liečbu drogových závislostí, sa spomínaný slangový pojem bad-trip týka nepríjemného stavu, ktorý sa môže dostaviť po užití drog. Najčastejšie v súvislosti s užitím halucinogénov ako LSD, ale aj marihuany s vysokým obsahom THC...“ ... Samotný Truban o drogách naďalej mlčí.

5.augusta večer - Denník N konečne uvedie svojich čitateľov do problematiky Trubanovho týždeň starého videa o bad-tripe v jednoduchom článku, pripomínajúcom všetky tie, ktorými bol slovenský internet zaplavený už koncom júla... Samotný Truban o drogách naďalej mlčí.

6.augusta večer - Michal Truban sa na svojom FB profile vracia k svojej medializovanej prednáške pre študentov zľahčujúcimi slovami: "Možno ste v poslednom čase videli jeden konkrétny kúsok mojej prednášky :) Ak ste ju nevideli celú, nevadí, bola to zrovna taká slabšia..."

7.augusta - Martin Hanus napíše v komentári: „Je tu ešte niekto, kto si predstavuje Trubana ako premiéra?“ ... Samotný Truban o drogách naďalej mlčí.

8.augusta od rána do večera sú opäť všetky média zaprasené drogovou kauzou lídra koalície PS-Spolu a budúceho rádoby-premiéra Michala Trubana. Tentokrát akože v pozitívnom kontexte, lebo sa rozhodol zverejniť svoju "úprimnú" spoveď. Vo videu ľutuje to, že sa celé tie dni snažil vyzerať ako náhodný konzument marihuany na intráku, keď v skutočnosti bol dlhé roky (a to aj po skončení štúdia) pravidelný hulič trávy a požil aj LSD. Vo videu sa ospravedlňoval, že nepovedal celú pravdu a že zahováral.

Píše sa už 10.deň odvtedy, čo na tých oných internetoch zistil, že drogy budú ešte veľká otázka z ktorej sa musí potenciálnym voličom vyspovedať. Najskôr to zjavne odkladal, potom zahováral, potom veľa veľa veľa rozmýšľal až ho nakoniec napadol spásonosný recept - úprimnosť... V návale náhlej spontánnej úprimnosti, ktorá ho opantala až po 10 dňoch, mu však ušla tá najpodstatnejšia vec. V časoch, kým to ešte premyslené nemal, nám všetkým nielen, že nepovedal celú pravdu, ale priamo do kamery o LSD aj klamal. A dodnes sa za to neospravedlnil. Nie za tie prekliate omamné látky vo svojich žilách, ani za tie vykrúcačky a zahováračky, to je dajme tomu politický folklór. On sa ani v návale najväčšej úprimnosti nebol schopný ospravedlniť za priame klamstvo. A to je to. Demokratické voľby sú predsa vecou dôvery občana, na základe ktorej odovzdá riadenie krajiny do rúk toho kandidáta, ktorému môže veriť. A práve tú dôveru svojím klamstvom stratil.

Inak fčul práve často čítam také názory na tých oných internetoch, že všetci novinári to vlastne pokazili. Veď písali o menšom zle Trubanovom v nesprávnom čase. Tým vypustili dymovú clonu a zakryli tak najväčšiu kauzu v histórii Smeru. Kauzu, ktorá je pre každého súdneho človeka priamym dôkazom, že Smer je Mafia a Mafia je Smer. Kauzu, ktorá jasne predikuje, že Fico s Kaliňákom patria za mreže do konca svojho biedneho života... V skutočnosti v posledných dňoch novinári v priemere nepokazili toho až tak veľa (česť výnimkám a iným Hríbom). Je predsa základnou povinnosťou novinára, aby písal o všetkých morálnych prehreškoch politikov a je základnou povinnosťou politika - kandidáta na vysoké štátne funkcie, aby o ňom v tomto smere novinár nemal dôvod písať.

Sťažovať sa na novinárov, že naleteli Smerodatnej mafii na ich dobre načasovanú spravodajskú hru a písali o správnej téme v nesprávnom čase je dnes neskoro a nesprávne. Tá téma, hoci podsunutá do éteru mafiou, vyrobená bola politickým zoskupením PS. A to v deň, keď si takého človeka zvolili za lídra, rozumej potenciálneho predsedu vlády. Ak to pán Truban myslí s budúcnosťou tejto krajiny úprimne, mal by sa zamyslieť nad tým, či on sám dnes spĺňa a či vôbec dakedy spĺňal svoje vlastné kritéria na nových politikov: "V politike musí dôjsť k systémovej generačnej výmene za ľudí novej generácie, ktorí majú vysoké morálne a ľudské kvality". Už teraz napáchal pán rádoby-premiér vo verejnom priestore viac smogu ako osohu. A to ešte nezačala ani jeho prvá predvolebná kampaň v kariére. 

Nuž tak...

P.S.: Potenciálna volička Viera Valachová napísala verejne priamu odpoveď na jeho úprimnú spoveď: "Pán Truban, rýchlejšie hovoríte ako rozmýšľate a to je znak psychickej nezrelosti, tu sa ospravedlňujete a kajáte, ale chýba Vám pokora, empatia, sociálne cítenie. Ospravedlnenie a pokora sú dve rôzne veci. Budete nový politik, ale nebudete správny politik."

P.P.S.: Jeden vzácny čitateľ do diskusie napísal: "Ako potencionálny volič očakávam,že najneskôr v pondelok ráno sa dočítam, že pán Truban odstupuje zo všetkých funkcií v koalícii PS-Spolu. Každé iné rozhodnutie považujem za prejav tzv. starej politiky."

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Potrebovali ísť k blízkym a nepustili ich. Neboli privilegovaní ako Kollár

Nemocnice väčšinou púšťajú príbuzných k zomierajúcim.

Návštevy Kollára v nemocnici volajú po demisii

V druhom slede kandidátov na politický koniec sa tlačia glosátori.


Už ste čítali?