Keď konečne vytrúbil, že sa natvrdo natrúbil

Autor: Martin Foto Potočný | 9.8.2019 o 15:32 | (upravené 10.8.2019 o 10:26) Karma článku: 10,07 | Prečítané:  4482x

Na 10 dní nám mediálny priestor zaprasila kauza "týpka", ktorý síce už nejaký ten mesiac húževnato kádruje politikov na nových a starých, seba pasuje za budúceho premiéra, no nič iné zatiaľ vo verejnej službe spraviť nestihol.

Pôvodná téma tejto kauzy "propagácia užívania drog v roku 2013 vtedy úspešným podnikateľom Trubanom na akademickej pôde" bola pre niekoho možno nie dosť výživná. Aspoň teda nie dosť na štandard slovenskej politickej scény, kde ešte i truľo, čo nedokáže vysloviť jednu vetu súvislo, titul JUDr. pred meno si píše a kapitánske výložky bozkáva. No pohľad na niekoľko detailov z posledných dní, chronologicky zoradených, vie byť dnes až šokujúco poučný:

29.júla ráno predloží statočný prokurátor Ján Šanta súdu a obhajcom Mariána Kočnera a Pavla Ruska SMS komunikáciu, z ktorej vyplýva, že Kočner bol súčasťou Fico-Kaliňákovej Smerodatnej mafie. Potvrdzujú sa tým všetky dávno známe podozrenia, že polícia, prokuratúra aj NAKA boli sprivatizované pre ich spoločné súkromné ciele. Pozor, až o 3 dni neskôr túto SMS komunikáciu ako prvý zverejní Denník N.

29.júla poobede sa na sociálnych sieťach začína šíriť 30 sekundová sekvencia vystrihnutá z videozáznamu prednášky na pôde univerzity, v ktorej aktuálny líder koalície PS-Spolu Michal Truban študentom prirovnáva podnikanie ku drogám: „To mám zasa, že čo ma drogy naučili, že keď máš bad-trip, tak to neni, že Ti to bude trvať celý život... Takže viem, že keď mi je zle v podnikaní, tak to prejde..."

30.júla - šírenie videa na Facebooku naberá virálny charakter, informujú o ňom prvé spravodajské a aj dezinformačné weby.

31.júla - píšu o ňom takmer všetky hlavné spravodajské média na Slovensku:
   11:42 pravda.sk: Líder progresívcov Michal Truban sa priznal k užívaniu marihuany
   12:15 webnoviny.sk: Líder progresívcov Truban hovorí o svojej skúsenosti s marihuanou
   12:18 sme.sk: Objavilo sa video, kde Truban hovorí o skúsenosti s drogami
   12:55 topky.sk: Trubanove video: Študentom rozprával o skúsenostiach s drogami
   13:43 hnonline.sk: Truban pred študentmi hovoril o tom, čo ho naučili drogy
   13:50 pluska.sk: Truban si kauzou s drogami poriadne zavaril...
   05:00 cas.sk: Zarážajúce video so šéfom progresívcov Trubanom: Priznal skúsenosť s drogami!
   ... Denník N ani tyzden.sk článok s podobnou informáciou v tento deň nenapísali.

31.júla doobeda sa ústami svojho hovorcu k videu z roku 2013 vyjadrí aj Michal Truban: „Je to výsek z niektorej z prednášok, kde hovorím o svojich skúsenostiach z podnikania a o tom, aký to bol život, keď sme s kamošom na intráku rozbiehali firmu. Hovorím úprimne aj o mojej skúsenosti s marihuanou. Konkrétne v tom videu hovorím o zlom stave, ktorý prichádza po opadnutí jej účinku. Zdieľal som túto skúsenosť aj na prednáškach o podnikaní, aby si mladí ľudia nemysleli, že marihuana vyrieši ich problémy. Nemám problém o tom hovoriť otvorene, lebo ma hnevá, keď niekto trávu vyskúšal a potom sa tvári, že nie. Fascinuje ma, akú námahu si niekto dáva, keď pozerá moje staré blogy a videá a hľadá čokoľvek, čo sa dá vytrhnúť z kontextu a účelovo zneužiť proti mne. Toto je presne tá stará politika vyhrabávania špiny, ktorú chceme vymeniť...“

31.júla večer o 21:03 píše Michal Truban status na FB„... Nehanbím sa hovoriť o svojich chybách, nebudem klamať, že som marihuanu nemal, keď som mal. Veď preto som o tom verejne hovoril v roku 2013, otvorene hovorím dnes, keď nastavujem zrkadlo vystrašenému politikovi, a budem aj naďalej. Uvidíme, čo skúsia na mňa vytiahnuť zajtra...“

1.augusta ráno publikuje Denník N exkluzívny článok o SMS komunikácii, ktorá potvrdzuje, že Kočner a Bödör mali policajtov a prokuratúru na povel, boli verní Ficovi a chceli udržať Smer pri moci.

1.augusta počas dňa sa lídri všetkých opozičných strán vyjadrujú v médiách k aktuálnej kauze Smeru, ktorá by v každej demokratickej krajine znamenala okamžitý pád vlády a predčasné voľby... Vlastne lídri takmer všetkých opozičných strán. Lídrovi koalície PS-Spolu Michalovi Trubanovi sa z akéhosi dôvodu zrovna dnes pred novinárov ísť nechce...

1.augusta poobede sa drogy Michala Trubana spomínajú prvýkrát už aj v niektorom z článkov Denníka N. Priestor vyjadriť sa ako prvý k tejto téme tam zhodou okolností dostal zrovna fundovaný komentátor na hocičo a hocikoho Róbert Fico: „Médiá sa dnes pokúšajú prekryť škandál lídra PS Michala Trubana, ktorý deťom na škole rozprával o svojich drogových excesoch. Keďže ide o obrovský problém, mocní v pozadí slovenskej opozície a médií sa rozhodli vytvoriť pseudokauzu o vplyve Mariána Kočnera na políciu...“

1.augusta večer sa drogy Michala Trubana prvýkrát rozoberajú už aj v článku tyzden.sk. Síce iba jeho vlastnými, zato však aktuálnymi slovami: „Podľa Fica a Kaliňáka sa všetci spojili: polícia, prokuratúra, súdy, Denník N, Bödör s Kočnerom a určite aj ESET so Sorošom, len aby prekryli môj joint z výšky. V skutočnosti sa musia v Smere veľmi báť nových politikov, že ich vymeníme...“

2.augusta ráno dostane Michal Truban v niekoľkohodinovom predstihu žiadosť o rozhovor na vopred oznámenú tému od redaktorky TV Markíza Martiny Törökovej. Tá si však nepozrela z videa iba spomínanú 30 sekundovú sekvenciu, ktorá sa od pondelka šírila po sociálnych sieťach a spravodajských portáloch, ale záznam celej 77-minútovej prednášku, kde o.i. podnikateľ Truban rozprával študentom aj: "To, ako fungujú drogy, chľast a podobná študentská zábava, to isté viete aplikovať na úspech na prácu... Základný bod pre mňa je dať si prvú malú dávku... Strašne sa namotávam na všelijaké látky a tabak je jediná, na ktorú nie. Keď to bolo prvýkrát, tak som ich vyfajčil sedem a bolo mi nevoľno. Problém je, že toto robí strašne veľa ľudí s tým, čo chcú dosiahnuť v práci... To je to isté ako s tým chľastom alebo drogou, treba úplne jemnučko tu drogu vyskúšať, či ma tá droga bude vôbec baviť..."

2.augusta poobede prebehne všetkými médiami správa, že v najbližších parlamentných voľbách bude kandidovať aj Vladimír Mečiar. Líder koalície PS-Spolu to do pár minút zvládne komentovať na svojom FB profile slovami: Nemyslíte vážne?! Tak my sa tu derieme vymeniť starých politikov a teraz nám do toho dávajú ešte aj prastarých?"

2.augusta večer - TV Markíza v Televíznych novinách uvádza už spomenutý krátky rozhovor s Michalom Trubanom, na ktorom je celý čas vidieť, že aj by chcel povedať redaktorke nejakú malú neškodnú lož, aj tú lož vlastne ani nemá vymyslenú a pripravenú... Na priamu otázku, či vyskúšal aj LSD, odpovedal, že nie, že iba marišku.

3.augusta - Denník Pravda prinesie rozhovor so psychológom o Trubanovej prednáške študentom. Jeho slová o drogách sú podľa neho cez čiaru... Samotný Truban o drogách mlčí.

4.augustaMartin Kováčik v komentári pre denník Pravda napíše: "...So sabatikalom prišlo PS deň nato, ako sa prevalilo, že ich líder v minulosti opakovane bral drogy, mal po nich stavy úzkosti, takzvané bad-tripy. Takéto stavy nemajú ľudia, ktorí sem-tam v mladosti vyskúšali marihuanu. Truban sa k drogám vo videu priznal študentom v čase, keď netušil, že pôjde do politiky. Načo sa však potom do nej hrnie? Nálepky užívateľa drog sa vzhľadom na nespochybniteľné fakty už nikdy nezbaví a preto nemôže byť morálnou autoritou. Aj keď to bola minulosť, bude nepriamo propagovať neprijateľný životný štýl..." ... Samotný Truban o drogách naďalej mlčí.

5.augusta doobeda - webnoviny.sk: „Podľa Ľubomíra Okruhlicu, riaditeľa Centra pre liečbu drogových závislostí, sa spomínaný slangový pojem bad-trip týka nepríjemného stavu, ktorý sa môže dostaviť po užití drog. Najčastejšie v súvislosti s užitím halucinogénov ako LSD, ale aj marihuany s vysokým obsahom THC...“ ... Samotný Truban o drogách naďalej mlčí.

5.augusta večer - Denník N konečne uvedie svojich čitateľov do problematiky Trubanovho týždeň starého videa o bad-tripe v jednoduchom článku, pripomínajúcom všetky tie, ktorými bol slovenský internet zaplavený už koncom júla... Samotný Truban o drogách naďalej mlčí.

6.augusta večer - Michal Truban sa na svojom FB profile vracia k svojej medializovanej prednáške pre študentov zľahčujúcimi slovami: "Možno ste v poslednom čase videli jeden konkrétny kúsok mojej prednášky :) Ak ste ju nevideli celú, nevadí, bola to zrovna taká slabšia..."

7.augusta - Martin Hanus napíše v komentári: „Je tu ešte niekto, kto si predstavuje Trubana ako premiéra?“ ... Samotný Truban o drogách naďalej mlčí.

8.augusta od rána do večera sú opäť všetky média zaprasené drogovou kauzou lídra koalície PS-Spolu a budúceho rádoby-premiéra Michala Trubana. Tentokrát akože v pozitívnom kontexte, lebo sa rozhodol zverejniť svoju "úprimnú" spoveď. Vo videu ľutuje to, že sa celé tie dni snažil vyzerať ako náhodný konzument marihuany na intráku, keď v skutočnosti bol dlhé roky (a to aj po skončení štúdia) pravidelný hulič trávy a požil aj LSD. Vo videu sa ospravedlňoval, že nepovedal celú pravdu a že zahováral.

Píše sa už 10.deň odvtedy, čo na tých oných internetoch zistil, že drogy budú ešte veľká otázka z ktorej sa musí potenciálnym voličom vyspovedať. Najskôr to zjavne odkladal, potom zahováral, potom veľa veľa veľa rozmýšľal až ho nakoniec napadol spásonosný recept - úprimnosť... V návale náhlej spontánnej úprimnosti, ktorá ho opantala až po 10 dňoch, mu však ušla tá najpodstatnejšia vec. V časoch, kým to ešte premyslené nemal, nám všetkým nielen, že nepovedal celú pravdu, ale priamo do kamery o LSD aj klamal. A dodnes sa za to neospravedlnil. Nie za tie prekliate omamné látky vo svojich žilách, ani za tie vykrúcačky a zahováračky, to je dajme tomu politický folklór. On sa ani v návale najväčšej úprimnosti nebol schopný ospravedlniť za priame klamstvo. A to je to. Demokratické voľby sú predsa vecou dôvery občana, na základe ktorej odovzdá riadenie krajiny do rúk toho kandidáta, ktorému môže veriť. A práve tú dôveru svojím klamstvom stratil.

Inak fčul práve často čítam také názory na tých oných internetoch, že všetci novinári to vlastne pokazili. Veď písali o menšom zle Trubanovom v nesprávnom čase. Tým vypustili dymovú clonu a zakryli tak najväčšiu kauzu v histórii Smeru. Kauzu, ktorá je pre každého súdneho človeka priamym dôkazom, že Smer je Mafia a Mafia je Smer. Kauzu, ktorá jasne predikuje, že Fico s Kaliňákom patria za mreže do konca svojho biedneho života... V skutočnosti v posledných dňoch novinári v priemere nepokazili toho až tak veľa (česť výnimkám a iným Hríbom). Je predsa základnou povinnosťou novinára, aby písal o všetkých morálnych prehreškoch politikov a je základnou povinnosťou politika - kandidáta na vysoké štátne funkcie, aby o ňom v tomto smere novinár nemal dôvod písať.

Sťažovať sa na novinárov, že naleteli Smerodatnej mafii na ich dobre načasovanú spravodajskú hru a písali o správnej téme v nesprávnom čase je dnes neskoro a nesprávne. Tá téma, hoci podsunutá do éteru mafiou, vyrobená bola politickým zoskupením PS. A to v deň, keď si takého človeka zvolili za lídra, rozumej potenciálneho predsedu vlády. Ak to pán Truban myslí s budúcnosťou tejto krajiny úprimne, mal by sa zamyslieť nad tým, či on sám dnes spĺňa a či vôbec dakedy spĺňal svoje vlastné kritéria na nových politikov: "V politike musí dôjsť k systémovej generačnej výmene za ľudí novej generácie, ktorí majú vysoké morálne a ľudské kvality". Už teraz napáchal pán rádoby-premiér vo verejnom priestore viac smogu ako osohu. A to ešte nezačala ani jeho prvá predvolebná kampaň v kariére. 

Nuž tak...

P.S.: Potenciálna volička Viera Valachová napísala verejne priamu odpoveď na jeho úprimnú spoveď: "Pán Truban, rýchlejšie hovoríte ako rozmýšľate a to je znak psychickej nezrelosti, tu sa ospravedlňujete a kajáte, ale chýba Vám pokora, empatia, sociálne cítenie. Ospravedlnenie a pokora sú dve rôzne veci. Budete nový politik, ale nebudete správny politik."

P.P.S.: Jeden vzácny čitateľ do diskusie napísal: "Ako potencionálny volič očakávam,že najneskôr v pondelok ráno sa dočítam, že pán Truban odstupuje zo všetkých funkcií v koalícii PS-Spolu. Každé iné rozhodnutie považujem za prejav tzv. starej politiky."

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Prečo máme právo vedieť, či sa Fico cíti zle

Problémy predsedu Smeru môžu ovplyvniť kampaň.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Aspoň Kalavská má hrdosť

Ministerka si demisiou možno naštartovala politickú kariéru.


Už ste čítali?