Keď kmotor Smerodajný riekol: Lazár vstaň!

Autor: Martin Foto Potočný | 14.8.2019 o 12:23 | (upravené 15.8.2019 o 7:45) Karma článku: 5,99 | Prečítané:  2355x

Snáď už nikto nepochybuje, že nová mocná dynastia Bödörovcov a aj niektorí ďalší oligarchovia sú produktom vlády Smerodajnej mafie. Tá však "úspešných" podnikateľov nevyrába omylom. Ide o plánovaný, dlhodobý a systematický proces.

Najmä vďaka húževnatej práci portálu Aktuality.sk, a bohužiaľ aj kvôli následnej vražde investigatívneho novinára Janka Kuciaka, dnes už nikto neprehliadne jeden nespochybniteľný fakt. Za čias jednofarebnej vlády Smerodajnej mafie (v rokoch 2012 - 2016) sa ktorémusi kmotrovi podarilo na brehoch rieky Nitry premeniť vodu na víno. Nalievaním nedozierneho množstva štátnych zákaziek do malej regionálnej SBS - firmy BONUL, vytvoril multimiliónovú fabriku na peniaze. Z majiteľa Miroslava Bödöra sa zo dňa na deň stal najvplyvnejší mecenáš organizovanej zločineckej skupiny Smer-SD, rozumej "Smer Slovensko Dod*bané".

Paralelných príbehov k tomu, ktorý nám pár mesiacov pred svojou smrťou detailne vyrozprával Janko Kuciak, je však mnoho. Kľudne by sme ich mohli počúvať na pokračovanie počas tisíc a jednej noci. Pre dnešok si vypočujme iba jeden príbeh za všetky. Bude to príbeh o Lazárovi:

O úspešnej kariére mladého košického podnikateľa Ladislava Lazára

Úvod (expozícia)
1991 - 1996 študuje na Vysokej škole ekonomickej, Podnikovohospodárska fakulta Košice 
1996 – 1997 pracuje ako referent pre podnikateľské aktivity vo VSŽ Košice, v tom čase ovládané Mečia...pardon... Rezešovcami
1997 – 1998 je riaditeľom hokejového klubu HC Košice

Zápletka (kolízia)
V roku 2003 získava mladý podnikateľ Lazár popradský pivovar Tatran. Stalo sa tak po dohode s veriteľom UniBankou. Pôvodný majiteľ mal totiž vážne finančné problémy. Keď na výstavbu novej sladovne si mohol zobrať iba nevýhodný krátkodobý úver. Nový majiteľ Lazár sa s tou istou bankou dohodol na lepších podmienkach splácania. Tá mu bola ochotná predĺžiť splatnosť úveru až do roku 2010 a ponúkla mu výhodnejší úver.

I rozdelil Lazár do roka a do dňa pivovar Tatran na 2 samostatné firmy:
Pivovar Pilsberg s.r.o. - kde plánuje variť už aj české pivo (Staročesko)
Tatranská Sladovňa s.r.o. - veľká časť produkcie sladu má ísť na export do Česka a Poľska. 

Do roku 2005 plánuje doviesť popradský pivovar k ročnej výrobe a predaji piva na úrovni zhruba 150-tisíc hektolitrov. Splnenie tejto méty by ho vraj udržalo na trhu a zabezpečilo mu stabilné miesto malého pivovaru.

Vyvrcholenie (kríza)
V roku 2005 je produkcia premenovaného pivovaru Pilsberg stále iba na úrovni 100-tisíc hektolitrov. Lazár tvrdí, že chce už tento rok zvýšiť tržby i export o tretinu.

Do roku 2007 plánuje navyše vyrábať až 300-tisíc hektolitrov piva a získať ďalšie produkčné kapacity na slovenskom alebo českom trhu. Údajne poškuľuje po kúpe banskobystrického pivovaru Urpín, ktorý je v konkurze.

V roku 2007 však nakoniec v popradskom pivovare uvaria už iba 90-tisíc hektolitrov piva. Lazár musí "dočasne" presunúť výrobu pív Tatran a Kamzík niekam inam, len ešte nevie zatiaľ kam. Údajne je to iba na jeden rok kvôli nutnej rekonštrukcii varne. V skutočnosti sa varenie pív značky Tatran a Kamzík do Popradu už nevráti.

Dejový obrat (peripetia)
Ešte v roku 2006 sa Lazár ako politický nominant stáva predsedom predstavenstva a gen.riaditeľom spoločnosti Tepláreň Košice, a.s.
V roku 2009 je zvolený ako poslanec strany Smer-SD do Košického samosprávneho kraja.
V období 2010 - 2012 pôsobí ako poslanec NR SR za Smer-SD.
V roku 2010 je zvolený za Smer-SD aj do mestského zastupiteľstva a stáva sa viceprimátorom Košíc.
V roku 2012 na poste viceprimátora končí. Minister Žiga (Smer-SD) ho totiž protizákonným spôsobom ide pretlačiť na post riaditeľa štátneho podniku Vodohospodárska Výstavba.

V roku 2013 Spoločnosť Pilsberg investment začína s búraním popradského pivovaru. Na mieste, kde sa takmer 200 rokov varilo pivo, plánuje firma postaviť multifunkčné centrum s názvom Pivovar Poprad. Búrať sa idú všetky objekty okrem sladovne, ktorá je stále v prevádzke.

Rozuzlenie (katastrofa)
V roku 2015 Veronika Remišová a Igor Matovič upozorňujú na niekoľkomiliónové rozkrádanie verejného majetku Lazárom v kauze kompa.
Apríl 2016 - Lazár je z postu šéfa Vodohospodárskej Výstavby odvolaný.
Október 2016 - Lazár je odvolaný aj z funkcie splnomocnenca vlády SR pre prevádzku vodného diela Gabčíkovo. Jeho kritikom sa okrem OĽANO stáva aj Béla Bugár: „Tak, ako podaktorí lazárovci tam kradnú, tak nikto nekradol... veď zistite si, prečo volajú pána Lazára vykosťovačom".
August 2019 - sa dozvedáme, že Tatranská Sladovňa v Poprade poberá miliónové dotácie z fondov EÚ. Obrovské peniaze určené na vedu a výskum končia v humne "nášho človeka" Ladislava Lazára.

Nuž tak... Kmotri Smerodajnej mafie tentokrát nepremenili vodu na víno, ale na pivo. A z piva nový oligarcha na svetlo sveta vyklíčil. Ak ho budú ešte chvíľu zalievať, vyrastie im ďalší mocný mecenáš pre Smer-SD, resp. neskôr už potom pre iné naoko-politické zoskupenie, ktoré o 5 rokov prevezme žezlo od Fica. Presne tak, ako to mafiánske žezlo na začiatku 21.storočia Fico prebral od Mečiara. A všetci spolu žili šťastne, v bohatstve a na slobode, až kým... Dokedy vlastne? Dokedy sa budeme ticho prizerať?

PS: Venované môjmu dobrému priateľovi, ktorý mi odnepamäti vravel: "Za každým podnikateľom vstupujúcim do vrcholovej politiky na kandidátke Smerodajnej mafie nikdy nehľadaj úspechy v podnikaní. Mafia predsa v politike nepotrebuje šikovných ale lojálnych. Naopak, vždy sú za tým problémy, často obrovské finančné problémy."

Pridané 15.8. o 7:45:
Jeden môj vzácny čitateľ ma upozornil, že v období tvrdej normalizácie bol na pozíciu ministra vnútra SSR komunistami dosadený košičan Ing. Štefan Lazár. Podobná spomienka sa vybavila aj inému pamätníkovi z Košíc v diskusii na korzar.sme.sk.

Článku môžete dať hlas aj na Vybrali.SME.sk

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Stĺpček Petra Schutza

Čo sú fakty a čo chválenkárstvo Kočnera

Nezostáva nič, len si trpezlivo počkať, čo sa z Threemy dovyšetrí a čo nie.


Už ste čítali?