Keď kmotor Smerodajný riekol: Lazár vstaň!

Autor: Martin Foto Potočný | 14.8.2019 o 12:23 | (upravené 15.8.2019 o 7:45) Karma článku: 6,75 | Prečítané:  2738x

Snáď už nikto nepochybuje, že nová mocná dynastia Bödörovcov a aj niektorí ďalší oligarchovia sú produktom vlády Smerodajnej mafie. Tá však "úspešných" podnikateľov nevyrába omylom. Ide o plánovaný, dlhodobý a systematický proces.

Najmä vďaka húževnatej práci portálu Aktuality.sk, a bohužiaľ aj kvôli následnej vražde investigatívneho novinára Janka Kuciaka, dnes už nikto neprehliadne jeden nespochybniteľný fakt. Za čias jednofarebnej vlády Smerodajnej mafie (v rokoch 2012 - 2016) sa ktorémusi kmotrovi podarilo na brehoch rieky Nitry premeniť vodu na víno. Nalievaním nedozierneho množstva štátnych zákaziek do malej regionálnej SBS - firmy BONUL, vytvoril multimiliónovú fabriku na peniaze. Z majiteľa Miroslava Bödöra sa zo dňa na deň stal najvplyvnejší mecenáš organizovanej zločineckej skupiny Smer-SD, rozumej "Smer Slovensko Dod*bané".

Paralelných príbehov k tomu, ktorý nám pár mesiacov pred svojou smrťou detailne vyrozprával Janko Kuciak, je však mnoho. Kľudne by sme ich mohli počúvať na pokračovanie počas tisíc a jednej noci. Pre dnešok si vypočujme iba jeden príbeh za všetky. Bude to príbeh o Lazárovi:

O úspešnej kariére mladého košického podnikateľa Ladislava Lazára

Úvod (expozícia)
1991 - 1996 študuje na Vysokej škole ekonomickej, Podnikovohospodárska fakulta Košice 
1996 – 1997 pracuje ako referent pre podnikateľské aktivity vo VSŽ Košice, v tom čase ovládané Mečia...pardon... Rezešovcami
1997 – 1998 je riaditeľom hokejového klubu HC Košice

Zápletka (kolízia)
V roku 2003 získava mladý podnikateľ Lazár popradský pivovar Tatran. Stalo sa tak po dohode s veriteľom UniBankou. Pôvodný majiteľ mal totiž vážne finančné problémy. Keď na výstavbu novej sladovne si mohol zobrať iba nevýhodný krátkodobý úver. Nový majiteľ Lazár sa s tou istou bankou dohodol na lepších podmienkach splácania. Tá mu bola ochotná predĺžiť splatnosť úveru až do roku 2010 a ponúkla mu výhodnejší úver.

I rozdelil Lazár do roka a do dňa pivovar Tatran na 2 samostatné firmy:
Pivovar Pilsberg s.r.o. - kde plánuje variť už aj české pivo (Staročesko)
Tatranská Sladovňa s.r.o. - veľká časť produkcie sladu má ísť na export do Česka a Poľska. 

Do roku 2005 plánuje doviesť popradský pivovar k ročnej výrobe a predaji piva na úrovni zhruba 150-tisíc hektolitrov. Splnenie tejto méty by ho vraj udržalo na trhu a zabezpečilo mu stabilné miesto malého pivovaru.

Vyvrcholenie (kríza)
V roku 2005 je produkcia premenovaného pivovaru Pilsberg stále iba na úrovni 100-tisíc hektolitrov. Lazár tvrdí, že chce už tento rok zvýšiť tržby i export o tretinu.

Do roku 2007 plánuje navyše vyrábať až 300-tisíc hektolitrov piva a získať ďalšie produkčné kapacity na slovenskom alebo českom trhu. Údajne poškuľuje po kúpe banskobystrického pivovaru Urpín, ktorý je v konkurze.

V roku 2007 však nakoniec v popradskom pivovare uvaria už iba 90-tisíc hektolitrov piva. Lazár musí "dočasne" presunúť výrobu pív Tatran a Kamzík niekam inam, len ešte nevie zatiaľ kam. Údajne je to iba na jeden rok kvôli nutnej rekonštrukcii varne. V skutočnosti sa varenie pív značky Tatran a Kamzík do Popradu už nevráti.

Dejový obrat (peripetia)
Ešte v roku 2006 sa Lazár ako politický nominant stáva predsedom predstavenstva a gen.riaditeľom spoločnosti Tepláreň Košice, a.s.
V roku 2009 je zvolený ako poslanec strany Smer-SD do Košického samosprávneho kraja.
V období 2010 - 2012 pôsobí ako poslanec NR SR za Smer-SD.
V roku 2010 je zvolený za Smer-SD aj do mestského zastupiteľstva a stáva sa viceprimátorom Košíc.
V roku 2012 na poste viceprimátora končí. Minister Žiga (Smer-SD) ho totiž protizákonným spôsobom ide pretlačiť na post riaditeľa štátneho podniku Vodohospodárska Výstavba.

V roku 2013 Spoločnosť Pilsberg investment začína s búraním popradského pivovaru. Na mieste, kde sa takmer 200 rokov varilo pivo, plánuje firma postaviť multifunkčné centrum s názvom Pivovar Poprad. Búrať sa idú všetky objekty okrem sladovne, ktorá je stále v prevádzke.

Rozuzlenie (katastrofa)
V roku 2015 Veronika Remišová a Igor Matovič upozorňujú na niekoľkomiliónové rozkrádanie verejného majetku Lazárom v kauze kompa.
Apríl 2016 - Lazár je z postu šéfa Vodohospodárskej Výstavby odvolaný.
Október 2016 - Lazár je odvolaný aj z funkcie splnomocnenca vlády SR pre prevádzku vodného diela Gabčíkovo. Jeho kritikom sa okrem OĽANO stáva aj Béla Bugár: „Tak, ako podaktorí lazárovci tam kradnú, tak nikto nekradol... veď zistite si, prečo volajú pána Lazára vykosťovačom".
August 2019 - sa dozvedáme, že Tatranská Sladovňa v Poprade poberá miliónové dotácie z fondov EÚ. Obrovské peniaze určené na vedu a výskum končia v humne "nášho človeka" Ladislava Lazára.

Nuž tak... Kmotri Smerodajnej mafie tentokrát nepremenili vodu na víno, ale na pivo. A z piva nový oligarcha na svetlo sveta vyklíčil. Ak ho budú ešte chvíľu zalievať, vyrastie im ďalší mocný mecenáš pre Smer-SD, resp. neskôr už potom pre iné naoko-politické zoskupenie, ktoré o 5 rokov prevezme žezlo od Fica. Presne tak, ako to mafiánske žezlo na začiatku 21.storočia Fico prebral od Mečiara. A všetci spolu žili šťastne, v bohatstve a na slobode, až kým... Dokedy vlastne? Dokedy sa budeme ticho prizerať?

PS: Venované môjmu dobrému priateľovi, ktorý mi odnepamäti vravel: "Za každým podnikateľom vstupujúcim do vrcholovej politiky na kandidátke Smerodajnej mafie nikdy nehľadaj úspechy v podnikaní. Mafia predsa v politike nepotrebuje šikovných ale lojálnych. Naopak, vždy sú za tým problémy, často obrovské finančné problémy."

Pridané 15.8. o 7:45:
Jeden môj vzácny čitateľ ma upozornil, že v období tvrdej normalizácie bol na pozíciu ministra vnútra SSR komunistami dosadený košičan Ing. Štefan Lazár. Podobná spomienka sa vybavila aj inému pamätníkovi z Košíc v diskusii na korzar.sme.sk.

Článku môžete dať hlas aj na Vybrali.SME.sk

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Prečo máme právo vedieť, či sa Fico cíti zle

Problémy predsedu Smeru môžu ovplyvniť kampaň.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Aspoň Kalavská má hrdosť

Ministerka si demisiou možno naštartovala politickú kariéru.


Už ste čítali?