Keď Igor zachraňuje Lojza. Na Hrane (priepasti)

Autor: Martin Foto Potočný | 27.9.2019 o 11:36 | (upravené 2.10.2019 o 13:21) Karma článku: 10,01 | Prečítané:  9089x

Po ukončení priameho prenosu televízie JOJ, padla v relácii Na Hrane jedna dobrá otázka: Pán Matovič, s kým chcete po voľbách spolupracovať, keď dávate už teraz ultimáta?

Igor Matovič začne bez váhania vysvetľovať: "Ja nedávam žiadne ultimáta. Ja iba hovorím, že konečne sa chyťme zdravého rozumu. Lebo čakal som, že PS/Spolu s KDH keď sa tu mojkajú 3 mesiace, tak mali už konečne prísť s nejakým plánom do volieb. Však teda keď hovoria, že oni budú tým jadrom budúcej alternatívy voči Smeru... Keď už teda KDH hovorí, že je chrbticou parlamentarizmu (nevadí, že aktuálne mimo toho parlamentu, mimo toho tela), tak som čakal že prídu s nejakým plánom po tých 3 mesiacoch rokovaní. Veď my sme dop*dele (to snáď môžem mimo TV povedať) už iba 155 dní pred voľbami, 5 mesiacov pred finálnym zápasom."

"Ja som si tu nedral päste 10 rokov kvôli tomu, že teraz si tu niekto bude myslieť, že on je tu nejaký práve nadopovaný brojler a bude si myslieť, že ako on to tu zvládne, že bude mať 51%. A bude vylučovať. S Matovičom on nebude rokovať, s Kollárom nebude rokovať... a s kým to chce on vyskladať, tú budúcu vládu? Teraz som nehovoril o Lojzovi ale o PS/Spolu," dodáva líder OĽANO.

Moderátor: "Prečo potom robíte také agresívne tlačovky proti KDH?"

Igor Matovič: "To sú neni agresívne tlačovky. Ja ho chcem len zobudiť! Šak teda Lojzo sa opantal tým PSkom, mojkajú sa... On by najradšej na každej jednej fotke bol spolu s nimi. Však tých voličov KDH to uráža, však Lojzo ich predal pri prvej veci. Pri tých registrovaných partnerstvách. Doteraz bolo štandartom v koaličnej zmluve, že si napíšeme, že nepredkladá žiaden partner poslanecký návrh, s ktorým má ten druhý partner zásadný problém."

Boris Kollár: "Presne tak."

Matovič pokračoval: "A Lojzo dal strane PS takto červený koberec. On im dnes hovorí, že keď predložíte registrované partnerstvá po 2 a pol roku vlády, už keď budú naši ľudia zvolení za miestnych poslancov, primátorov a starostov, tak potom už v pohode predložte, no ale my sa potom budeme rozhodovať, či vystúpime z vlády. Však to je choré. My na toto nenalákame ľudí, aby prišli voliť, ak by nás nevolili s tým, že to vydrží 4 roky.

Dobre, možno to pre niekoho vyzerá agresívne, ale ja chcem jeho zobudiť z toho opantania PSkármi a povedať mu Lojzo neblázni: Urob 2 kroky nazad a pome vyčistiť stôl od týchto tém ideologických a zoberieme zbrane z rúk Ficovi. A pome ukázať že spoločne bez rozkolov to dáme.

Ja mu radím dobre a on je z toho nervózny. Mňa to mrzí, ale šak ja nechcem ani jedného voliča KDH. Ani jedného nechcem aby prebehol k nám kvôli tomu, že sa sklame z politiky predsedu KDH. Nech tam ostanú všetci..."

Moderátor: "Ale nejaké percento by sa Vám zišlo pán Matovič..."

Matovič: "Vôbec by sa nám nezišlo..."

Boris Kollár žoviálne: "Tak keď ho nikto nechcete, ja si ho zoberiem."

Matoviča to pobaví, no pokračuje: "Lebo keď KDH bude mať 4,9 percenta, čo nám to pomôže? Nevyskladáme tú vládu, nevyjde to. Ja robím dnes všetko preto, aby sa KDH do parlamentu dostalo, a čo robí Lojzo? On robí aktuálne všetko preto, aby sa do toho parlamentu znova nedostali. A potom čo? Kvôli ješitnosti jedného chlapa egomaniaka... kvôli tomu nám tu bude ďalej vládnuť mafia ale už nie iba na 4 roky, ale na 100 rokov? No ja sa pod to nepodpíšem, tak ho chcem zobudiť. Možno neštandartne ale chcem ho iba zobudiť, aby sa spamätal a začal robiť to, čo má robiť predseda KDH."

(videozáznam na konci)

Príloha pre tých, ktorí nesledujú pravidelne politické dianie na konzervatívnom konci demokratického spektra:

1.-7.augusta - Líder PS/Spolu Michal Truban, aktuálne hlavný to predvolebný spojenec KDH zaplnil mediálny priestor. On tvrdí, že skúsenosti má iba s marihuanou, iní ho vyzývajú nech sa konečne prizná aj k tvrdším drogám.

7.augusta - Novinár Martin Hanus v komentári pre Postoj.sk: „Je tu ešte niekto, kto si predstavuje Trubana ako premiéra?“

8.augusta - Michal Truban končne vytrúbil, že sa natvrdo natrúbil... Priznal, že na kameru TV Markíza klamal o neužívaní LSD. Celé toto jeho priznanie je údajne úprimné a spontánne.

9.augusta - Alojz Hlina tesne po rokovaní so spojencom : "Ak by dvojkoalícia PS a Spolu predložila návrh na uzákonenie registrovaných partnerstiev po ďalších komunálnych a župných voľbách (t.j. v roku 2022), KDH by si vzalo na rozmyslenie 30 dní." Hlina po otázkach novinárov spresnil, že po tých 30 dňoch sa môže KDH rozhodnúť aj pre odchod z vládnej koalície.

10.-29.augusta - Tieto predvolebné rokovania Alojza Hlinu s Michalom Trubanom o "principiálne neprijateľnej" téme vyvolali vnútri KDH okamžite veľké diskusie a pnutie na všetkých úrovniach hnutia.

11.augusta - Alojz Hlina sa snaží tento požiar vo vnútri strany hasiť slovami: "A čo by bolo lepšie?  Vypýtať si dôveru občanov v parlamentných voľbách a potom rozbiť vládu pol roka po nich? To naozaj? V novembri 2022 budú spojené regionálne a komunálne voľby... Ak by aj hneď po nich PS/Spolu zadeklarovala, že ich poslanecký návrh o reg.partnerstvách bude mať 76 poslancov, tak s využitím našej 30-dňovej lehoty by ho v parlamente mohli predložiť najskôr v januári 2023. V 3.čítaní by sa tak o návrhu hlasovalo niekedy v marci 2023, teda rok pred ďalšími parlamentnými voľbami v roku 2024. Ak by Rada KDH vtedy odhlasovala, že odchádzame z vlády, tak to bude rok pred parlamentnými voľbami 2024. To znamená, že aspoň 3 roky by sme mohli krajinu posúvať dopredu a robiť nevyhnutné zmeny a reformy... Prosím, dovoľme Slovensku sa aspoň na 3 roky nadýchnuť. Ak už sa má potom opäť ponoriť do politického bahna sveta Fica + Danka + Kotlebu + Harabina. Sú 3 roky viac ako nič? Sú 3 roky viac ako pol roka? Sú alebo nie sú?"

15.augusta - Alojz Hlina sa tento plán snažil dovysvetliť v rozhovore s Martinum Hanusom... No nepodarilo sa, iba sa zamotal:

M.Hanus: "PS/Spolu vám už prisľúbilo, že ak by aj mali väčšinu na presadenie reg.partnerstiev, ten zákon predložia až na konci roku 2022?"
A.Hlina: "Keď budú mať väčšinu, tak nás nebudú potrebovať."
M.Hanus: "Myslíme to tak, že ak budú mať väčšinu na presadenie takéhoto zákona, nie na vládnutie."
A.Hlina: "Ako môžete mať väčšinu na jedno a nemať ju na to druhé?
M.Hanus: "Napríklad keď tu bude nejaká skupina opozičných poslancov, povedzme zo Smeru, ktorá bude ochotná takýto zákon podporiť už len preto, aby zavarila pestrofarebnej pravicovej vláde." 
A.Hlina: "Podľa koaličnej zmluvy nemôžete hlasovať s opozíciou."
M.Hanus: "Potom však tomu celému nerozumieme. Vy teraz vlastne hovoríte, že ak bude KDH vo vláde, tak to aj tak nemôže prejsť a keby to s pomocou časti opozície prešlo, KDH odíde z vlády?"
A.Hlina: "My sme jasne povedali, že keď budeme vo vláde, nezahlasujeme za to. Chceme, aby im bolo jasné, že ak by sa na presadenie takéhoto zákona spojili s opozíciou, s nami nemôžu rátať."
M.Hanus: "Ak by ste po voľbách zostavovali vládu, budete chcieť mať v koaličnej zmluve klauzulu, že táto téma sa nebude otvárať?"
A.Hlina: "Jasné."
M.Hanus: "Do konca celého volebného obdobia alebo len do konca roku 2022?"
A.Hlina: "Oni hovoria, že to chcú otvoriť za každú cenu, že je to ich programová priorita. Čo máme povedať, že potom nebude žiadna vláda? Dôležité je vyhnúť sa patovej situácii, lebo tá vyhovuje Smeru, Kotlebovi a Harabinovi... Nech teda vládne ďalej Fico. Takto to je ok?"
M.Hanus: "Ale veď aj vy im môžete položiť otázku, prečo chce PS/Spolu otvárať najcitlivejšie hodnotové témy, ak je najdôležitejšie, aby Fico ďalej nevládol."
A.Hlina: "Oni to chcú otvoriť, vznikol okolo toho politický zápas a cítia, že im to môže pomôcť. My hovoríme, že nie. Čo odporúčate vy? Aby sme sa zakopali do zákopov a nehovorili spolu?"
M.Hanus: "Pýtame sa, pretože celkom nerozumieme vašej taktike. Je pravdou, že PS/Spolu hovoria, že presadenie reg.partnerstiev patrí medzi ich priority. Predstavme si, je po voľbách 2020, progresívci to budú chcieť rýchlo predložiť, vy poviete, že s tým nesúhlasíte. Čo budete robiť ďalej?
A.Hlina: "Asi nebude vláda. Ale naozaj ide o to, aby tu nebola vláda, aby nemal kto vládnuť? Respektíve zostanú vládnuť tí, čo vládli doteraz, budeme už potom všetci spokojní?"
M.Hanus: "To sa teraz pýtate nás, alebo sa to pýtate PS/Spolu?"
A.Hlina: "V prvom rade sa netreba prepočítať, lebo napokon sa do parlamentu ani nemusíme dostať, alebo nás do vlády nebudú potrebovať. Preto vravíme, musíme byť tam, sedieť za jedným stolom, až potom budeme môcť vplývať na veci. Veď oni by boli najviac happy, keby sme ako KDH neprešli, keby mali väčšinu aj spolu s Andrejom Kiskom, ktorý by im registrované partnerstvá napokon predsa len odhlasoval..."

19.augusta - Alojz Hlina v Televíznych novinách čestne uznal, že ho kpt. Danko porazil v dĺžke STOporeného STOžiaru, avšak vyzval ho pri tej príležitosti cez všetky média na odvetu v akejsi chlapčenskej hre o vlajky.

20.augusta - Poslal som predsedovi KDH otvorený list v mene niekoľkých konzervatívne cítiacich a demokraticky mysliacich fanúšikov KDH. List upozorňuje na to, že kapitán KDH zbytočne vystavil svoj tím do ofsajdu.

28.augusta - Bývalý minister vnútra za KDH Vladimír Palko pre Postoj.sk napísal:

"Rozpoviem vám epizódku, ktorá je poučná pre slovenských kresťanov v súčasnosti. Bol rok 2001. Mečiar bol porazený, vládla 1.Dzurindova vláda, krajina sa vrátila z medzinárodnej izolácie na európsku trajektóriu. Všetky volebné prieskumy nasvedčovali tomu, že po voľbách v roku 2002 nebude možné zostaviť vládu, ktorá by bola aj bez Mečiarovho HZDS, aj bez Ficovho Smeru. A tak vznikali úvahy, že strany Dzurindovej koalície by mali v roku 2002 vytvoriť vládnu koalíciu so Smerom, keďže návrat Mečiara by Slovensku veľmi poškodil. Predstava vlády s Ficom ma vtedy nelákala, už len pre Ficovu viditeľnú frustráciu z Novembra '89. Na jeseň 2001 som na sneme KDH vystúpil s víziou budúcej vlády a článok s názvom „Bez Mečiara aj bez Fica“ som publikoval i v SME. A pointa? To, že ani nie za rok vznikla vláda, ktorá bola aj bez Mečiara, aj bez Fica...

Kedy už kresťania odmietnu falošné dilemy? Miesto toho, aby kresťanská strana tvorila samostatnú entitu, ktorá koná nezávisle od liberálneho tábora i od postkomunistického tábora (Smer a ďalší), sa im za posledné štvrťstoročie podarilo slovenských kresťanov rozdeliť do dvoch skupín, z ktorých jedna si nevie predstaviť politiku inak ako v liberálnom tábore, no a tá druhá volí ten postkomunistický tábor. 

Liberáli neváhali KDH rozkladať už i v čase, keď KDH bolo hrádzou proti mečiarizmu, ale keď sme sa po Mečiarovom páde iba chceli vyslobodiť z SDK, už na nás kričali, že rúcame Dzurindovu vládu a pripravujeme návrat Mečiara. A táto hra pokračuje stále. Na každé trvanie kresťanov na svojich základných hodnotách reagujú liberáli tak, že teraz na ne niet času a že záujem Slovenska si vyžaduje, aby kresťania zo svojich hodnôt ustúpili. Kresťania, chcete kresťanského kandidáta na prezidenta? Iste chcete, aby sa prezidentom stal Harabin, však? Dnes sa len ozvete, že to Trubanovo propagovanie drog nie je bohviečo, a hneď vám povedia, že asi chcete, aby tu vládol Fico. Ale figu drevenú..."

29.augusta ráno - Alojz Hlina odpovedal:

"Zdieľam komentár pána Palka. Musím. Kto ešte napísal o tom, že som urobil niečo zle? Pošlite mi to, nech pomôžem s propagáciou. Mrzelo by ma, ak by mi niečo ušlo. Nestíham sledovať všetky tie konzervatívne portály, Hlavné správy, Hlavné denníky, Svetlá sveta. "Konzervatívne" portály, v ktorých krvných riečištiach prúdi namiesto krvi nenávisť voči KDH, ale hlavne voči mne. Pošlite prosím link, zozbieram, vydám knižne a autorom pošlem po sto kusoch, nech majú na rozdávanie, keď niekoho stretnú. Prečo? Čo som Vám urobil? Čo som komu urobil? Zvolili ma za predsedu, nezvolil som sa sám. Zvolili ma...

Ak v krajine, kde sa 70% ľudí hlási ku kresťanom a kresťansko-demokratická strana je mimo parlamentu... asi niekde bola chyba, či? Robím to, čo som delegátom snemu sľúbil. Robím predsedu 7 dní v týždni a 24 hodín denne. Robím to naozaj na plný úväzok. Nezobral som od KDH ani jedno jediné euro, naopak doniesol som peniaze. Robím, čo môžem. Áno, vždy sa dá viac, lepšie. Kde je však konštruktívna pomoc, úprimná rada? Prečo len nekončiaca kritika- zle, zle, všetko zle... Bojím sa toho, že nás budú učiť žehnať Harabin a Kotleba a asistovať im pri tom budú ďalšie archetypy kresťanských cností ako Kollár alebo Danko. Toto nie je tvár mojej viery. Prosím Vás, ak sa dá, pribrzdite trochu."

29.augusta poobede - Alojz Hlina sa pri oslavách 75. výročia SNP opakovane a s úsmevom na tvári fotil s Michalom Trubanom - politikom, ktorý už celý mesiac medzi funkcionármi, členmi a sympatizantmi KDH  vyvoláva vnútorný rozkol. O bývalých lídroch hnutia nehovoriac. Vo svojom statuse na FB v tento sviatočný deň dal predseda KDH tak trochu aj za pravdu článku Vladimíra Palka: "Každý malý záblesk hrdinstva v našom spoločenstve treba zlatom vyvážiť. Treba si stále pripomínať, že vieme aj povstať, že dokážeme aj iné, ako len kolaborovať. Naše dejiny sú chudobné na hrdinstvo, nemáme dejepis hrdých národov... To naše, polovica dediny s fašistami, druhá polovica dediny s komunistami nás prenasleduje neustále."

11.septembra - Alojza Hlinu upozornil na augustové chyby už aj Kotleba a urobil to samozrejme po svojom. Dal vytlačiť stovky tisíc propagačných materiálov s textom: "NEDAJTE SA OKLAMAŤ, KDH SÚ LIBERÁLI. Na KDH nezostalo kresťanské už vôbec nič! Práve naopak, liberál Hlina pretvoril KDH na stranu, ktorá otvorene podporuje liberálnu politiku. KDH spolupracuje s liberálnymi stranami, ktoré presadzujú protikresťanskú politiku a žiadajú prijímanie tisícov cudzincov na Slovensko.  V zásadných hodnotových otázkach nie je možné robiť kompromisy... podporovať manželstvá homosexuálov. KDH sa pripravuje na vytvorenie fanatickej liberálnej vlády, ktorá pôjde otvorene proti všetkému národnému a kresťanskému, proti všetkému zdravému a normálnemu." Pod textom veľká farebná fotka s triom Truban, Beblavý, Hlina.

18.septembra - Bývalý predseda KDH Ján Figeľ: "Povedal som a stojím si za tým, že droga progresivizmu nie je liekom na slovenské problémy, ktorých je veľa. Či v oblasti spravodlivosti, právneho štátu, upadajúceho školstva a zdravotníctva, alebo zaostávajúcich regiónov. Tá odpoveď pre slovenskú víziu je v spravodlivosti. Za slušné Slovensko je málo. Všetci sme za slušné, dokonca aj tí ktorí by mali dnes sedieť vo väzení. Ale základom slušnosti je spravodlivosť. A tam vidím úlohu KDH, tam vidím úlohu predsedu nášho hnutia, aby toto sa stalo nosnou témou a takým organizačným alebo zjednocujúcim princípom. Nie nejaké liberálne agendy, ale téma spravodlivosti, kde KDH vždy zohrávalo kľúčovú úlohu v minulých desaťročiach...

... Pripustenie debaty o registrovaných partnerstvách dostáva KDH do nepotrebnej, škodlivej až zbytočnej defenzívy, pretože namiesto toho aby KDH dnes presadzovalo a prezentovalo svoju agendu, tak sa tu rieši otázka či a kedy odstúpiť, vystúpiť z budúcej vlády... Nie je to dobré. KDH by malo ponúkať svoj program, svoju víziu s podobne zmýšľajúcimi stranami..."

19.september - Agentúra FOCUS (Mariána Slosiarika) zverejnila najnovšie preferencie politických strán. V období, ktorým sa tento článok zaoberá, žiaľ u KDH nebadať najmenší zárodok rastúceho trendu:
1.júnový týždeň: KDH - 7,5%
1.august. týždeň: KDH - 7,5%
3.august. týždeň: KDH - 7,3%
2.septem. týždeň: KDH - 6,9%
3.septem. týždeň: KDH - 6,3%  ( - doplnené podľa výsledkov Focus, zverejnených 28.9.)

20.septembra - Hnutie OĽANO zvolalo tlačovku, na ktorej dávajú ich poslanci dobrú radu KDH: "Zrušte ponuku, ktorú ste ústami Vášho predsedu navrhli lídrovi PS/Spolu Michalovi Trubanovi na rokovaní 9.augusta, lebo voliči sú s z toho znepokojení. Riskujeme, že veľká časť z nich nepríde voliť... Čo sme my šibnutí? Ak voliči uvidia, že vláda zasa nemusí vydržať celé funkčné obdobie, tak nám svoj hlas nedajú... Nedovoľme Robertovi Ficovi, aby teraz pred voľbami strašil ľudí tým, že opozícia by prijala registrované partnerstvá, otvorila dvere kvótam pre migrantov, alebo zrušila sociálne výhody. Zachovajme v týchto otázkach v najbližšom volebnom období status quo a sústreďme sa na to najdôležitejšie – finálny boj s mafiou. Z prieskumov vyplýva, že demokratická opozícia má veľkú šancu po budúcoročných voľbách poraziť mafiu. Je dôležité, aby sme to vo voľbách dali všetci, aj KDH..."

Nuž tak...

Igor Matovič a Boris Kollár diskutujú aj po ukončení prenosu TV JOJ z relácie Na Hane 26.9.2019Igor Matovič a Boris Kollár diskutujú aj po ukončení prenosu TV JOJ z relácie Na Hane 26.9.2019 (joj.sk)

(Doplnené 28.9. o 11:41)

P.S.: Vzácny čitateľ Jozef Slávik do diskusie pod článkom napísal: "Bol som dlhodobým priaznivcom KDH a dlhodobo som pôsobil pri KDH aj ako člen poradného tímu vojenských odborníkov... Pravda je však taká, že už dlhšie a to hlavne po nástupe predsedu Hlinu som pozoroval, že sa všemožne snaží hnutie odkloniť od jeho pôvodného poslania - obhajovať záujmy veriacich kresťanov. Hlina nielen zmenil charakter hnutia, ale aj jeho typickú bielu farbu predstavujúcu odpor voči boľševizmu na modrú, typickú skôr pre občianskych demokratov. No on zašiel ešte ďalej a neustálym zbližovaním sa s liberálmi dokonale zradil všetko, čo doteraz hnutie pre kresťanskú časť občanov našej krajiny predstavovalo... Je smutné, že na to KDH pri voľbách doplatí významnou stratou svojich voličov. Je prekvapujúce aj to, že za Hlinom v jeho excesoch stojí nielen predsedníctvo ale aj republiková rada, no tá nepredstavuje rozhodujúcu mienku v KDH. Mienku tvoria radoví členovia a voliči. Hlina bude možno to posledné, čo padne na veko rakvy KDH, ukladanej do politického hrobu. Nech sú pohnútky Igora Matoviča akékoľvek, v prípade KDH má veľkú pravdu, ale aj to iba v tom, že by sa nemal spájať s nespojiteľným, s liberálmi. KDH vždy patrilo ku konzervatívnym a pravicovým politickým subjektom a k stranám ľudového typu. Hlina so svojou povestnou ceruzkou, bez ktorej nespraví ani krok naordinoval KDH neprirodzenú zmenu politiky..."

(Doplnené 2.10. o 13:21)

P.P.S.: Hovorca arcibiskupského úradu v Trnave Anton Ziolkovský, ktorý bol donedávna výkonným sekretárom Konferencie biskupov Slovenska, sa vyjadril k snahám KDH byť súčasťou budúcej vlády za každú cenu, aj v prípade, že koaliční partneri požadujú zavedenie registrovaných partnerstiev: “Je ťažké sa ubrániť dojmu, že KDH vlastne oznámilo PS, že nech si len návrh zákona o reg.partnerstvách spokojne pripravia a hľadajú preň politickú podporu... KDH síce bude ostro protestovať, ale v realite nič nepodnikne... Neviem, či si to členovia predsedníctva a rady uvedomujú, ale toto je radikálna zmena prístupu ku elementárnym hodnotovým otázkam, ktorá tam doteraz nebola. Bolo by veľkou iróniou, ak by registrované partnerstvá boli schválené počas volebného obdobia, kde by vo vláde bolo po celý čas KDH. Pritom je zrejmé, že takáto téma je v priamom rozpore s agendou rodiny, ku ktorej sa tak hrdo hlásia. Som presvedčený, že praktizujúci kresťania nevolia KDH preto, aby umožnili liberálom presadzovať ich agendu v etických otázkach. A ak sa o to čo i len pokúsia (s KDH v koalícii), hoci aj formou poslaneckého návrhu, musí im byť jasné, že v tom momente koalícia končí.”

Článku môžete dať hlas aj na Vybrali.SME.sk

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Kto je sudca Truban, ktorý pustil Bödöra na slobodu

V nedeľu prišiel na súd iný prokurátor než ten, ktorý prípad dozoruje.

Kollár podá návrh na svoje odvolanie z funkcie

SaS sa Kollárovým návrhom bude zaoberať v utorok dopoludnia.

Dobré ráno

Dobré ráno: Nik nechápe, prečo chce Matovič koaličnú krízu

Ako eskalovala kauza okolo diplomovky Borisa Kollára.


Už ste čítali?