reklama

Keď Pellegrini ďalších 15 miliónov prešustroval

Predseda zrekonštruovanej vlády nenastúpil ako nepopísaný list. Z obdobia jeho podpredsedníctva pre informatizáciu najviac zarezonovala spackaná povinná aktivácia elektronických schránok právnických osôb. Je toho však oveľa viac

Písmo: A- | A+
Diskusia  (7)

Ján Hargaš zo Slovensko.digital: "Písal sa rok 2015 a všetci hundrali, aké je to štátne IT zlé, že to nefunguje. Dokonca sa drvivá väčšina odborníkov zhodla na tom, že to nefunguje kvôli tomu, že štátu chýbajú kvalitní IT úradníci s praxou v sektore. IT dodávatelia v takom stave so štátom ťažko spolupracujú a v horšom prípade ho rovno vodia za nos a kradnú vo veľkom. Lebo keď sa štát nevie brániť, tak prečo by aj nie... TREBA LEPŠÍCH IT úradníkov - súhlasili politici, neziskovky, firmy aj štátni úradníci. Tak sa teda Peter Pellegrini, vtedy podpredseda vlády pre investície a informatizáciu hecol a sľúbil, že s tým niečo spraví. Že bude koncepcia ako to riešiť, že budú lepšie platy, budú lepší ľudia, že všetko bude lepšie."

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Presne rok po voľbách, vo februári 2017, sa pán podpredseda Pellegrini v žiari reflektorov TV kamier nezabudne pochváliť: "Od vzniku nášho úradu jednou z hlavných priorít bolo, aby sme sa správali maximálne efektívne a transparentne... V oblasti informatizácie sme veľmi rýchlo nadviazali spoluprácu s tretím sektorom, ktorý bol častým kritikom pomerov v tejto oblasti a som veľmi rád, že zo vzájomných rokovaní s iniciatívou Slovensko.digital vzniklo mnoho dobrých nápadov a námetov a títo mladí ľudia boli priamo zapojený do tvorby zásadných strategických dokumentov štátu a to je cesta, ktorou sa budeme uberať..."

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ján Hargaš zo Slovensko.digital: "Dva roky po voľbách sedíme aj s ostatnými IT združeniami u podpredsedu a ja osobne mu dôrazne pripomínam, že v téme "kvalitní štátni IT úradníci" sa zatiaľ nespravilo vôbec nič. Že radi pomôžeme, ale potrebujeme, aby jeho Úrad aspoň povedal, kto má tú tému u nich na starosti. Podpredseda sa nahneval, že im krivdíme. Že nie sú peniaze na lepších ľudí a že čo furt zapárame. Nakričal, odišiel a buchol dverami. Toľko moje posledné stretnutie s podpredsedom vlády pre informatizáciu."

Krátko na to, v marci 2018, bol tento výnimočne schopný podpredseda vlády povýšený stranou Smer a koaličnou radou na predsedu novej "zrekonštruovanej" a výnimočne dôveryhodnej vlády. Na stoličku jeho pôvodného úradu nastúpil Richard Raši.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Bývalý podpredseda vlády pre investície a informatizáciu, dnes už PRemiér
Bývalý podpredseda vlády pre investície a informatizáciu, dnes už PRemiér (zdroj: TASR)

Ján Hargaš zo Slovensko.digital: "Asi o rok a pol neskôr, v auguste 2019, na tom istom úrade skončil nákup poradenských služieb za 15 miliónov eur! Lebo keď nemáte kompetentných IT odborníkov pracujúcich pre štát, musíte ich niekde nakúpiť externe. A tak platíte 500-800 eur na človeka za deň konzultačným firmám - Pricewaterhouse, Deloitte, KPMG... Toľko k prioritám a politickej odvahe dnes už PRemiéra..."

Ten si ešte ako podpredseda vlády vylepšoval imidž tak, že sa so svojimi kritikmi stretával a odbornú aj laickú verejnosť v televíznych novinách uspával rozprávkami o pozornom načúvaní. V skutočnosti však nespravil pre efektívnejšie fungovanie svojho úradu vôbec nič.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

"Štátne IT nebude fungovať dovtedy, kým niekto nebude mať tie 'gule' politicky presadiť viac a lepšie platených IT úradníkov na strane štátu namiesto konzultantov. A argument, že nie sú peniaze je proste hlúposť. Paradoxom totiž je, že zaplatiť úradníka na plný úväzok, nech aj povedzme 6 tisíc v superhrubej mzde, je stále lacnejšie, ako platiť externého konzultanta za 10-15 tisíc na mesiac," vysvetľuje Ján Hargaš.

Ozaj a prečo je vlastne o dávnych nejasnostiach okolo majetkových pomerov pána nového PRemiéra nakoniec úplné ticho?

Nuž tak...

(doplnené 3.10. o 22:00)

P.S.: Napísala mi moja vzácna čitateľka Zdenka Gombíková: "Veď práve tu sa natíska odpoveď na dávno položenú otázku, ako tento pán prišiel k peniazom na apartmán za vyše 400 tisíc eur! I keď to ešte nedovysvetľoval."

v inej diskusii zas napísala Zuzana Šubová: "... Keď sa prevalilo, že už je členkou v strane Spolu o.i. aj manželka štatutára spoločnosti Deloitte, bol to pre mňa šok a zároveň jasné znamenie, že budem musieť už z princípu takú stranu opustiť..."

(doplnené 4.10. o 8:04) 

P.P.S.: Do diskusie pod článkom sa zapojil aj môj vzácne pravidelný čitateľ Nevec Gdo: "Hranol touto rošádou s Pellem zaviedol do slovenskej politickej praxe novú funkciu - PODPREMIÉR."

Obrázok blogu
(zdroj: Autor: EMEFKA.sk)

(doplnené 6.10. o 12:22)

Keď sa PRemiér opičí
MARTIN FOTO POTOČNÝ
Neschopnosť odvolať kľúčového nominanta Smerodajnej mafie, zakrývať načim útokmi voči kritikom. Reč ale dnes nie je o Ficovi, ktorý vlastným telom Kaliňáka chránil doslova až za hrob. Ten učiteľ sa dnes už škerí z poslednej lavice. Funkciu PRemiéra, uvoľnenú po veľkom učiteľovi, vlani na jar spoľahlivo zaplácol žiak Pelle. Ten svojou horlivosťou a usilovnosťou predčil dokonca aj chýr žiaka Petra Kažigrafa ešte z čias, keď táto svorka sedela svorne v laviciach opozičných... (čítať viac)

Martin Foto Potočný

Martin Foto Potočný

Bloger 
  • Počet článkov:  86
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Šport môžem vo všetkých jeho prevedeniach a vo všetkých jeho podobách, aj literatúru a dobrú hudbu. Rád diskutujem pri dobrom pive o komplexnosti histórie, o zakrivení priestoru a o tom, že jazyky a dialekty tvoria spojité zobrazenie definované na povrchu geoidu. Zoznam autorových rubrík:  ŠportČrevo slepô zapálenôCestovanieKultúraMýty bez legendyI taká je politikaSever proti JuhuZleužitá štatistika

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu