Keď mafiáni požívajú Pellegriniho dôveru...

Autor: Martin Foto Potočný | 14.10.2019 o 13:21 | (upravené 15.10.2019 o 17:17) Karma článku: 5,91 | Prečítané:  2422x

...a novinári pustili dymovú clonu. "Pellegrini si vie predstaviť vládu s Kiskom!" Valili sa na nás palcové titulky zo všetkých strán. Údajne až "šokujúce". Uniká nám pritom zásadná pointa nedeľných výrokov pána premiéra.

V záverečnom rozstrele relácie Na telo v televízii Markíza odpovedal premiér Pellegrini jednoslovným ÁNO na 3 stručné otázky:

  1. "Viete si predstaviť sadnúť si do jednej vlády NAPRÍKLAD s Andrejom Kiskom?"
  2. "Myslíte si, že by dnes Marián Kočner sedel vo väzbe, ak by dodnes zostal premiérom Robert Fico a policajným prezidentom Tibor Gašpar?"
  3. "Je podľa Vás Zuzana Čaputová dobrou prezidentkou?"

Vo všetkých troch prípadoch ide primárne o otázku dôvery. Preformulujme si ich znenie tak, ako ich vedome či podvedome vnímal divák, počúvajúci celú reláciu s porozumením:

1.) "Chcete nám takto pred voľbami povedať, že dôverujete politickým subjektom demokratickej opozície viac, ako potenciálnym alternatívnym koaličným spojencom, menovite Kotleba či Ha-ra-bin-Ladin?"

2.) "Napriek všetkým dnes už odkrytým prepojeniam Kočnerovsko-Bödörovsko-Jankovsko-Trnkovo-Čižnárovej mafie

chcete nám takto pred voľbami Vy, pán premiér, povedať, že dôverujete bývalému prezidentovi polície (ktorý bol priamo súčasťou tejto siete), že by vyšetrovateľom nehádzal polená pod nohy? A zároveň stále dôverujete v zásadovosť

  • istého Bašternákovho podnájomníka,
  • ktorý bol náhodou aj Kočnerovým susedom odvedľa, 
  • v tom istom čase zhodou okolností aj predsedom vlády,
  • a azda iba nedopatrením napojený priamo na jedného z bossov najzákernejšej talianskej skupiny organizovaného zločinu Ndrangheta?"

3.) "Dôverujete pani prezidentke, ktorá mimochodom pred pár dňami neuplatnila svoje právo veta pri podpisovaní zákonu z dielne vládnej koalície (o práve na odpoveď politikov), kritizovanom ako potenciálne ohrozenie slobody slova?"

Pán premiér Pellegrini na všetky 3 otázky odpoevedal ÁNO. Ešte raz zopakujem, v kresle relácie Na telo sedel a odpovedal pán Pellegrini osobne, nie pán Fico. Sedel tam líder kandidátky Smeru pre najbližšie parlamentné voľby. Asi nemusíme robiť prieskum verejnej mienky, aby sme zistili, ktorá z týchto troch dvojslabičných odpovedí je najpodstatnejšia pre občana, onedlho voliča.

Čo sa však dozvedáme na druhý deň z tlače?

Denník Plus1deň sa tejto situácii venuje na 6.strane kratučkým článkom s o to väčším titulkom:
Pellegrini chce byť aj po voľbách premiérom, šokoval vyhlásením:
VIEM SI PREDSTAVIŤ VLÁDU S KISKOM

Denník Pravda sa vyhol bombastickým titulkom, no hneď na 2.strane nájdeme komentár k 3 otázkam moderátora Kovačiča. Ten sa nachádza hneď na začiatku odstavca o účinkovaní Pellegriniho v relácii v tomto znení:
"Volebný líder Smeru a premiér Peter Pellegrini prekvapil, keď uviedol, že by si po voľbách vedel predstaviť koalíciu so stranou ZaĽudí..."
Zvyšok textu sa už týka iných pasáží relácie Na telo.

Denník Nový Čas sa na prvých 9 stranách venuje Karlovi Gottovi, česť jeho pamiatke a nech odpočíva v pokoji. No a hneď na 10.strane nás lákajú novinári titulkom:
Prekvapivá reakcia Pellegriniho: SPOLOČNÁ VLÁDA S KISKOM?
Ku cti im na rozdiel od kolegov z Plus1deň a Pravda slúži to, že na záver článku aspoň dodali vetu: "Kiska už sa opakovane vyjadril, že so Smerom vládnuť nechce."

Hospodárske Noviny priniesli na hornom okraji 5.strany kratučký článok:
PELLEGRINI CHCE BYŤ PREMIÉROM
V prípade, že strana Smer vyhrá parlamentné voľby, tak sa Peter Pellegrini bude uchádzať o post predsedu vlády. Šéf Smeru Robert Fico má byť podľa Pellegriniho na druhom mieste kandidátky. Spoluprácu s Marianom Kotlebom si nevie predstaviť ani v tichej koalícii. Povedal to v nedeľnej diskusnej relácii TV Markíza Na telo. "Neprichádza to do úvahy," hovorí o možnej povolebnej spolupráci s ĽSNS. Dodáva, že v prípade volebného patu "nebude Smer visieť na šnúrke od Kotlebvých gatí."

Ich spravodajský portál hnonline.sk sa navyše okrem toho veľmi korektne venuje aj 1.otázke:
"...Vie si volebná jednotka Smeru Peter Pellegrini predstaviť, že by sedel v jednej vláde s Andrejom Kiskom? „ÁNO,“ odpovedal premiér v relácii Na telo televízie Markíza, keď dostal možnosť odpovedať iba jediným slovom. Kiskova strana Za ľudí od svojho vzniku vylučuje, že by išla do vlády so Smerom, ale aj s SNS a extrémistami. Kiska vylúčil aj vládu so Smerom bez Fica na čele s Pellegrinim. „Nie, nie, nie,“ povedal bývalý prezident ešte v júni..."

Denník N sa vo svojej tlačenej verzii nevenuje vôbec žiadnemu z množstva nedeľných výrokov pána premiéra. Asi to len nestihli do uzávierky, lebo na internetovom spravodajskom portáli dennikn.sk už svietia tučné titulky:
PELLEGRINI SI VIE PREDSTAVIŤ VLÁDU S KISKOM...

Denník ÚJ SZÓ to doviedol do dokonalosti, keď na 2.strane priniesol palcové titulky:
PELLEGRINI KORMÁNYOZNA KISKAVÁL

A tak z celého mienkotvorného spektra slovenskej tlače rozoberali 1.otázku takmer všetci, ale až na jednu výnimku zavádzajúcim (Nový Čas, dennikN.sk), či dokonca hrubo zavádzajúcim spôsobom (Plus1deň, Pravda, ÚJ SZÓ). Avšak pre slovenského občana (onedlho voliča) bezpochyby podstatnejšej otázke, a to otázke druhej, sa venoval presne jeden novinár, hoci aj zhodou oklností...

Samuel Marec totiž na 10.strane v komentári pre denník SME venoval téme 2.otázky celý nadpis a aj zásadnú časť textu:

VADALA JE ZA MREŽAMI A POSLANEC FICO MLČÍ.
Na toto si spomeňte, keď bude Pellegrini zase sadiť zemiaky

"... No a poslanca Fica nebolo nikde vidieť. A bolo to vlastne aj zváštne. V Taliansku totiž za pašovanie drog na 9 rokov odsúdili Antonína Vadalu... A fotil sa s ním poslanec aj Madej... V každom prípade platí, že trojnásobného premiéra delí od už odsúdeného mafiána presne jeden človek. Vlastne ich nedelí, ale spája: Mária Trošková mala s oboma mimoriadne blízky vzťah - pripomíname, že s Vadalom na dennej báze telefonovali aj vtedy, keď už (bez bezpečnostnej previerky) asistovala Robertovi Ficovi. Okrem toho premiéra Fica delila presne jedna stena od bytu človeka, ktorý si tu robil, čo chcel, a dnes je vo väzení. A to všetko sa dialo v byte usvedčeného daňového podvodníka. Darmo, Slovensko je malé a plné náhod. A Robert Fico by ich mohol vysvetliť. Keby nemlčal. Na toto si spomeňte, keď vám budú najbližšie hovoriť o vlajkách a pohreboch a interrupciách a homosexuáloch a Pellegrini sa na vás bude usmievať z TV a z lifestylových fotiek, na ktorých sadí zemiaky."

Novinári portálu Aktuality.sk sa pomerne rozvážne rozhodli nemrhať vzácny priestor na citáciu ani jednej zo spomínaných 3 otázok moderátora Kovačiča. Do svojho článku naopak zhutnili iné podstatné výroky, premiérom tam Na telo skutočne aj vyslovené:
Ak Smer vyhrá voľby, Pellegrini chce zostavovať vládu
"...  „Vyvolalo to mieru nedôvery. Neviem, či bývalé priateľstvo Troškovej s Vadalom malo nejaký vlplyv na bezpečnosť štátu. Musia to vyhodnotiť bezpečnostní analytici. Celá vec bola zneužitá voči Robertovi Ficovi." Zároveň povedal, že jeho stranícky šéf a Robert Kaliňák neodstúpili zo svojich funkcií z dôvodu, že to chcela opozícia... Peter Pellegrini k prípadu Moniky Jankovskej uvádza, že na jeho základe netreba paušalizovať všetkých sudcov a členov strany Smer. „Ak zlyhajú jednotlivci, tak ich potrestajme, na základe jednotlivca neočierňujme celú stranu."..."

Podobný seriózny prístup zvolila agentúra TASR. Článok na úrovni priniesol aj portál sme.sk.

Nuž tak...

P.S.: Ozaj a prečo je vlastne o dávnych nejasnostiach okolo majetkových pomerov Pellegriniho nakoniec úplné ticho?

(doplnené 14.10. o 19:20)

P.P.S. dodáva v komentári Jozef Rusnák: "Poprosím foto v tejto zostave aj z Leopoldova."

(doplnené 15.10. o 17:17)

pána Rusnáka dopĺňa Matilda Pokorná: "PÝCHA A PÁD sa bude volať nový celovečerný film o ľuďoch na tejto fotke, ktorí spolu so svojimi kamošmi, kamoškami, komplicmi a straníckymi súkmeňovcami, stelesňujú politickú mafiu. Resp. tá pochybná osôbka vľavo, justičnú mafiu!"

P.P.P.S. dodáva Emil Beňo: "Stále len zlyhávajú jednotlivci, tak tvrdí náš Pelle-premiér. Jeho sa to zlyhávanie určite netýka, on predsa zlyhať nemôže, keď je len bábkou."

Článku môžete dať hlas aj na Vybrali.SME.sk

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Potrebovali ísť k blízkym a nepustili ich. Neboli privilegovaní ako Kollár

Nemocnice väčšinou púšťajú príbuzných k zomierajúcim.

Návštevy Kollára v nemocnici volajú po demisii

V druhom slede kandidátov na politický koniec sa tlačia glosátori.


Už ste čítali?