Keď si Gorila ešte aj médiá kúpila

Autor: Martin Foto Potočný | 17.10.2019 o 17:31 | (upravené 17.10.2019 o 21:08) Karma článku: 3,79 | Prečítané:  1559x

V každej redakcii mali v stredu 16.októbra od skorého rána k dispozícii 39 hodín identického materiálu. Behom dňa nakopili ďalšie hodiny materiálu natočené na tlačovkách politikov. No výsledok v médiách sa predsa výrazne líšil.

Rádiožurnál o 18:00 na Rádiu Slovensko: Osem minút páni redaktori, sťaby zaklínači hadov, rozprávali a rozprávali a unavovali poslucháčov dávno známymi informáciami z kauzy Gorila. Priestor na vyjadrenie, okrem politikov Smeru, dali aj jednému z opozície. Zhodou okolností zrovna tomu, ktorý Gorilou skorumpované a skompromitované SDKÚ-DS najviac obhajoval pred voľbami v roku 2012. Teda v dobe, keď si verejnosť mohla prvýkrát listovať v prepisoch záznamu Gorila, zverejnených na internete. Veď prečo by aj nie, keď bol v tom čase jedným z lídrov kandidátky "vynovenej SDKÚ". Múdry Mirko Beblavý vo svojom vstupe vytiahol plán na zákernú pomstu "Lex Haščák". Rozumej zákon, ktorý by mal donútiť hlavného hrdinu z Gorily, pána veľkopodnikateľa, v danej časovej lehote rozpredať určitú časť svojich spoločností, nadobudnutých korupčným rozkrádaním štátnych majetkov. Vraj to bude časovo zhovievavé, aby sa to dalo urobiť za "trhovú cenu". Tesne pred koncom reportáže sa ešte redaktor stihol usvedčiť z toho, že na "narušenej tlačovke" Smeru síce bol, ale žiadna podstatná informácia ho tam neoslovila. O čiernom financovaní Smeru za 8 minút nepadlo ani pol slova.

Televízne Noviny TV Markíza sa nahrávke Gorila venujú 15 minút, od úvodu až po reklamu. Je to mozaika kratších reportáží z rôznych uhlov pohľadu. V jednej z nich sa redaktor opätovne vracia k tlačovke Smeru slovami: "Matovič do kamier ukazoval vetu z nahrávky, ktorá sa doteraz nikdy neobjavila v spise Gorila a ktorá je podľa neho priznaním toho, že Fico sa dopustil trestného činu."

Fico Haščákovi: "Fedor Flašík vybral 250 na stranu a 80 si dodatočne nechal."

Strih na Igora Matoviča, ako na tlačovke hnutia OĽANO túto vetu z Gorily komentuje slovami: "Pár korún priznávali oficiálne, vybrali 250 miliónov, čierna kampaň megalomanská, všetko bokovka, všetko na čierno mimo účtovníctva, Robert Fico by dnešným dňom mal sedieť vo väzbe..."

Na tlačovku Smeru, kde expremiér Fico vysvetľoval, že on v Gorile iba pil kolu, vtrhol Igor Matovič s posolstvom iným.Na tlačovku Smeru, kde expremiér Fico vysvetľoval, že on v Gorile iba pil kolu, vtrhol Igor Matovič s posolstvom iným. (Televízna Noviny, Markíza)

V ďalšej reportáži je reč o tom, že špeciálny prokurátor Kováčik apeloval na vyšetrovateľa Lukáša Kyselicu, aby mu odovzdal USB kľúč, nájdený u Kočnera v dome. Vyšetrovateľ mu to odmietol vydať.

Prišlo aj na bývalého generálneho prokurátora Trnku, ktorý mal údajne ilegálnu kópiu nahrávky Gorila 7 rokov vo svojom služobnom trezore. Jeho popieranie je podané v priamom kontraste s odpoveďou aktuálneho generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára, ktorý priznáva, že kúsok nahrávky (pravdepodobne Gorily) od Trnku okolo roku 2009 počul.

Správy RTVS o 19:00 začali najskôr minútovým vstupom naživo do NRSR, kde sa posl. Veronika Remišová sťažuje, že Generálna prokuratúra nerieši medializované informácie, podľa ktorých Kočner familiárne a často komunikoval s ich prokurátormi Šufliarskym a Trnkom. Námestníčka Generálnej prokuratúry sa vyhovorila, že keď budú obvinení, tak im bude pozastavená činnosť, presne tak, ako to už aj v minulosti urobili v pár prípadoch. Potom nasledovali všetky možné aj nemožné reportáže z domácej politiky.

Až o 19:12 začne 1.reportáž na tému Gorila. Vyšetrovateľ Kyselica: "Zistila sa pozitívna identifikácia, teda jej najvyššia možná miera, že skúmané hlasy s najväčšou pravdepodobnosťou patria preverovaným osobám."
Redaktor: "Vyšetrovateľ potvrdil, že hlasy na nahrávke Gorila sú pravé, išlo však o nahrávku, ktorú našla NAKA vlani v októbri u Kočnera doma. Pravosť nahrávky Gorila, ktorá je dnes v médiach, zatiaľ nikto nepotvrdil."
Lukáš Kyselica: "Určite vyšetrovatelia aj tieto v médiách prezentované nahrávky stiahnu a budú ich komparovať."

RTVS ďalej prináša Igora Matoviča, ktorý prezentuje z prepisu Gorila záhadne stratenú a v nahrávke práve objavenú vetu o ilegálnom financovaní strany Smer 250 miliónmi korún.
Andrej Kiska: "Fico a Pellegrini kričali, keď som ako prezident hovoril o mafiánskom štáte. Dnes už nekričia, lebo to hovoria všetci. Museli by kričať na všetkých. Aj na slušných policajtov, sudcov a prokurátorov, ktorí to už pochopili. A začali konať."
Richard Sulík verí, že hlavný podozrivý z korupcie a protagonisti nahrávky by sa mohli snažiť ovplyvňovať ďalších svedkov, preto patria do cely predbežného zadržania.

V ďalšej reportáži RTVS hovorí Zuzana Petková o prieskume nadácie Zastavme korupciu: "Prokurátori z okresov a krajov vnímajú veľmi negatívne, že na tej Gen.prokuratúre stále pôsobia osoby, ktoré sú spájané s podozrivým Mariánom Kočnerom, a myslia si, že by mali byť aspoň dočasne postavení mimo svojej funkcie, lebo to vrhá zlé svetlo dovnútra celej prokuratúry."

TV JOJ sa venuje kauze Gorila od prvej sekundy (19:30), avšak prvých 9 minút spravodajstva diváka uspáva notoricky dávno známymi informáciami. Úsmev na tvári vyvolá vari len nekončiace spovedanie bývalého ministra Jirka Malchárka (ANO), pričom je od začiatku jasné, že ten im nechce na nič odpovedať.

Až v čase 19:39 prichádzajú dve výpovede poukazujúce na neschopnosť vyšetrujúcich orgánov...
Hovorkyňa Špeciálneho prokurátora Kováčika: "Úrad ŠP má informáciu o zaslaní nahrávky redakciám, o ktorej média tvrdia, že má byť nahrávkou Gorily, len z médií. Nedisponujeme ňou, preto sa k nej nemôžeme relevantne vyjadriť."
Bývalý agent SIS Peter Holúbek, z ktorého súkromného bytu na Vazovovej ulici odpočúvanie prebiehalo: "Nebol som za 15 rokov v súvislosti s týmto prípadom, pokiaľ viem ani zbavený mlčanlivosti, ale určite som nebol vypočutý."

V čase 19:43, tesne pred reklamou, keď už znudený divák aj tak prepol na iný kanál, dáva JOJ konečne priestor aj novým objavom v kauze. Igor Matovič: "Táto veta hovorí o tom, že Flašík vybral 250 miliónov korún a nechal si z toho 80 pre seba a zbytok dal do strany. A my sa teraz pýtame, Robert Fico, že kde v účtovníctve Smeru sa nachádza tých minimálne 170 milónov korún?"
Redaktori TV JOJ nechali odpovedať Fedora Flašíka: "Tak je to nezmysel. Robert Fico si tam vymýšľa. Ak je to teda tak, ja som to nepočul. Tí, ktorí sa majú báť sa už podľa mňa boja, alebo minimálne zle spávajú. A ja sa nebojím, ja dobre spávam." Inak škoda len, že ich nenapadlo spýtať sa aj spoluzakladateľa Smeru Bohumila Hanzela, ktorý už 10 rokov nazad tvrdil, že tá v Gorile spomínaná prvá kampaň strany v roku 2002 stála viac ako 250 miliónov korún.
Priestor ešte dostala Lucia Žitňanská: "Kľúč je vo financovaní politických strán. Ak zoberieme túto vetu, tak potom je to rovnako kauza Róberta Fica ako kauza 2.vlády Mikuláša Dzurindu."

Denník Plus1deň (vlastnený samotným Haščákom) otvoril tému hneď na titulnej strane malým rámčekom v pravo dole. Nad článočkom s fotkou dámy Miss Bum Bum Suzy Cortez (24) a nadpisom "Cici zakryjem, rici ukážem" sa vynímajú fotografie dvoch kamrátov na život a na smrť Róberta F. a Jaroslava H. s tlstým titulkom a kratučkým textom:
Zvuková nahrávka Gorily: CHÝBA Z NEJ HODINA
"Aj naša redakcia včera dostala nahrávku Gorily. Má 39 hodín, Bývalý šéf vyšetrovacieho tímu Lukáš Kyselica však hovoril, že verifikovaná nahrávka má 40 hodín. Takže pravosť tej, ktorú dostali novinári nevie potvrtdiť... (pokrač. str. 4)"
Na 4.strane nájdeme článoček veľkosti formátu asi A5, na konci ktorého sú slová z titulnej stránky a aj pointa TITULKU vysvetlené podrobnejšie: "Bývalý šéf vyšetrovacieho tímu Gorila Lukáš Kyselica povedal, že verifikovaná nahrávka má okolo 40 hodín. Pravosť tej zverejnenej však nevedel potvrdiť. "Nepočul som zatiaľ žiadnu pasáž z toho, ťažko sa k tomu vyjadrím," uzavrel Kyselica."
Ale áno väčšina textu článku sa venuje vyhláseniam hocikoho, kto do podvedomia čitateľov dokáže podsúvať pochybnosti o autentickosti nahrávky zverejnenej. Veď už hneď 5.veta článočku hovorí: "Penta tvrdí, že nahrávky mohli byť zmanipulované."

Na tej istej 4.strane sa nachádza na spodnom okraji ešte jeden miničlánok s titulkom:
Matovičov protest pre údajnú nahrávku Gorily +++
+++ Na Ficovej tlačovke si urobil vlastnú show
STRKALI SA AKO MALÍ CHLAPCI

"... Ficova tlačovka sa však nezaobišla bez problémov. Do miestnosti totiž vtrhol Igor Matovič s papierom, na ktorom mal citát z nahrávky: Fedor Flašík vyzbieral 250 miliónov a 80 si dodatočne nechal... Smeráci voči nemu následne zakročili a došlo k strkanici. Flašík uviedol, že ide o úplný nezmysel. Igorovi Matovičovi vraj praje skoré uzdravenie."
Všimnime si, že autor použil "citát z nahrávky" namiesto "Ficov citát"... To, že medzi citátom o Fedorovi Flašíkovi a Robetom Ficom, či stranou Smer existuje silné prepojenie nikde nie je dovysvetlené.

Denník Nový Čas ponúka celkom poctivý infoservis ku kauze Gorila na prvých 4 stranách, kde novinári nezabudli vypichnúť diskusiu, z ktorej jasne vyplýva, že Fico bol v byte na Vazovovej aj inokedy ako počas tej známej hodinovej návštevy, keď iba kolu pil. "Ja som sa s ním bavil asi pred rokom a bol tu v tomto byte," povedal Haščák osobnému tajomníkovi R.Fica Františkovi Határovi.

Na 5.strane dáva Nový Čas v samostatnom interview o.i. aj odpovede na zavádzajúce pochybnosti svojich kolegov z Plus1deň...
Bývalý šéf vyšetrovateľov Gorily Kyselica:
NAHRÁVKY, ktoré sme mali my, BOLI PODOBNE DLHÉ

A čo sa týka rozsahu - tých 39 hodín, aspoň to sedí?
"Približne v takomto rozsahu mohli byť tie nahrávky, ktoré sme mali odovzdané z tímu Kuciak (do tímu Gorila)"
Čo znamená zverejnenie zvuku Gorily pre vyšetrovanie?
"Na jednej strane to určite môže pomôcť vyšetrovaniu a na 2.strane nie je dobré, že to bolo zverejnené, lebo tie osoby sa budú môcť pripraviť konkrétne na výsluch a zaspomínať si na to, čo tam hovoria. Neviem ten materiál, ktorý bol na internete, kto ho zverejnil, prečo to zverejnil, či to zámerne pustil, aby vytvoril nejakú hmlu, či tam vystrihol niečo z toho, alebo či tam niečo doplnil. V každom prípade to bude predmetom vyšetrovania a komparácie. Z toho pohľadu to pomôže. Možno sa ešte nájdu nejaké časti rozhovoru, ktoré polícia nemala."

Na tej istej 5.strane je navyše aj stĺpček, v ktorom sa interaktívnou formou dozvedáme vážne veci. Aj o tom, že Igor Matovič držal v rukách papier s citovanou vetou nahrávky, ktorá doteraz v prepisoch zverejnená nebola a má dokazovať nekalé praktiky v Smere. Ale už úvodný text stĺpčeku stojí za pozornosť:
BITKA S MATOVIČOM NA TLAČOVKE FICA
"BRATISLAVA - Na nahrávke počuť hlas podobný R.Ficovi(55), ako rozpráva o čiernych peniazoch pre Smer. V byte na Vazovovej ulici to mal hovoriť hlavnému aktérovi Gorily Jaroslavovi Haščákovi. Expremiér Fico však na stredajšej tlačovke opakoval, že Gorila je kauzou 2.Dzurindovej vlády. Až dokiaľ počas priameho televízneho prenosu nevtrhol pred neho a ďalších smerákov líder hnutia OĽANO Igor Matovič (46)..."

V denníku Pravda je o kauze naozaj husto a drobným písmom popísaná prvá dvojstrana (2+3). Určite zaujme aj pravý stĺpček. Už na prvý pohľad ide o podobný zámer i žáner ako v prípade denníku Nový Čas, len chýba tomu šťavnatá fotodokumentácia, dynamika v texte no a v neposlednom rade aj informačná hodnota...
FICOVU REAKCIU PRERUŠIL MATOVIČ
V súvislosti so spisom Gorila sa spomína aj meno šéfa Smeru R.Fica. Podľa spisu mal v byte na Vazovovej piť kolu a rozprávať sa s J.Haščákom o čistkách v Smere a o oligarchoch blízkych tejto strane... Fico sa už roky vyhýba odpovedi na otázku, či v byte bol, alebo nie. Včera si zvolal tlačovú konferenciu, na ktorej chcel reagovať na zverejnenie nahrávky. Prekazil mu to však líder hnutia OĽANO I.Matovič. "Hrá sa tu jedno obludné divadlo... Ak aj je to pravda, čo sa objavilo v prepisoch a ak aj možno je nejaká nahrávka, tak nič ma z tej nahrávky nedostáva do polohy neetického nedajbože nelegálneho správania sa... bla, bla, bla." Šéf Smeru vyjadrenie nedokončil, pretože do tlačovej miestnosti prišiel Igor Matovič. Postavil sa pred poslancov Smeru s plagátom, na ktorom citoval slová Fica z údajnej nahrávky. Predstavitelia smeru aj hovorca sa ho pokúsili dostať von, no nepodarilo s im to. Fico preto tlačovku predčasne prerušil a novinári nemali možnosť klásť otázky. Premiér a podpredseda Smeru P.Pellegrini nevidí dôvod, aby sa na základe nahrávky otvorila v strane diskusia o zmene lídra... "Náš pán predseda môže spokojne spať, lebo nezaznelo nič, čo by hovorilo o porušení zákona," dodal Pellegrini s tým, že Gorila nemá nič s jeho vládou. (Áno správne ste pochopili, čitateľ Pravdy o slovách, ktoré z Gorily na plagáte cituje Matovič nevie ani v tomto ani v inom článku nič, ale že vôbec... ani len VIZUÁLNE)

Hlavný článok tejto dvojstránky GORILA MÁ PO ROKOCH HLAS je cez dve strany písaný v zmysle zaklínania hadov ala Rádižurnál. Dokonca aj s tým, že autori (kf+mha+mma) vypichli "Lex Haščák" z dielne gorilieho mláďatka Beblavého. A tak dovoľte mne tu vypichnúť aspoň minirozhovor naspodu 2.strany s bezpečnostným analytikom...
Milan Žitný: Nahrávka nemôže byť použitá ako dôkaz
Môžeme považovať zverejnenú nahrávku za autentickú?
"Predpokladám, že nejaký „fejk“, ktorý by niekto prácne vyrábal s nejakými nemenovanými hercami, môžeme asi vylúčiť. Berme to tak, že ide o autentickú nahrávku. Lebo sa nie náhodou objavila práve dnes."
Ako to myslíte?
"Čítam ju ako odpoveď na zadržanie expríslušníkov SIS Pavla Forischa, Jána Feranca a Stanislava Žiarana."
Kto bude zverejnením tejto nahrávky najviac zdiskreditovaný?
"V podstate všetci aktéri, ktorí tam vystupujú. Tí, ktorí sú tam najčastejšie, tých sa to dotkne najviac."
Penta už ohlásila, že podáva trestné oznámenie.
"Samozrejme, podľa zákona mala byť tá nahrávka zničená. To, že existuje a že sa rozširovala, že sa dostala von, je porušením zákona a ďalších právnych noriem. To trestné oznámenie je pochopiteľné."
Bude môcť byť táto nahrávka použitá ako dôkaz pri vyšetrovaní kauzy Gorila?
"V žiadnom prípade. Treba sa vrátiť do minulosti a treba si zopakovať nejaké zákony. Máme zákon na ochranu pred odpočúvaním, máme ďalšie právne normy, ktoré presne určujú, kedy a za akých okolností môžu byť nasadené informačno-technické prostriedky, za akých podmienok majú byť takéto záznamy zničené. Aj na tento záznam sa, samozrejme, tieto právne normy vzťahujú a, ako som už povedal, záznam mal byť zničený. Túto nahrávku nie je možné použiť v trestnom konaní, pretože nevznikla zákonným spôsobom... (pokrač.)"

Denník N dnes vyzerá, akoby si tento tématicky ladený deň vymodlil sám šéfredaktor, lebo ku kauze Gorila mali už predpripraveného materiálu doslova plné noviny. Aj keď je pravda, že polovicu plochy zaberajú Shootyho staršie ilustrácie s chlpatým a často aj tým hranatým hrdinom.

Denník SME na titulnej strane prináša okrem začiatku rozsiahleho článku Daniely Hajčákovej a Petra Kováča aj nenápadný, no podstatný stĺpček šéfredaktorky Beaty Balogovej...
OŽILA
"Slovensko počúva hlas politickej korupcie. Má konkrétnu farbu, tón aj intonáciu. Výroky Jaroslava Haščáka o vedomostiach a hodnote voliča alebo o obľúbenom nápoji expremiéra Roberta Fica. Obnoví sa neslávna sláva bezvýznamného ministra hospodárstva Jirka Malchárka a šéfky privatizačnej agentúry Anny Bubeníkovej, ktorá neodolala vábeniu predaja štátneho majetku na štýl Vladimíra Mečiara. A počujeme Fica, nie na tlačovke, ale v konšpiračnom byte s jeho príspevkom do tradície mútneho sponzoringu politických strán. Haščák sa pokúšal riadiť štát bez toho, aby ho čo i len jeden volič poveril takou úlohou. Ale okrem obsahu rozhovorov je Gorila desivá aj pre svoj vek: má 15 rokov. Od zverejnenia prepisu prešlo takmer 8 rokov a štát, ktorý mala väčšinou pod kontrolou vláda Smeru, ju poriadne nevyšetril, nikoho neobvinil, ignoroval alebo odstavil tých, čo sa o vyšetrenie Gorily snažili. Nechali Gorilu, aby traumatizovala spoločnosť, výmenou za svoju beztrestnosť... Gorila sa rieši napriek Ficovi, Kaliňákovi, Gašparovi, Trnkovi, Jankovskej, zastrašeným vyšetrovateľom, podplateným sudcom a zlomeným prokurátorom. Gorilu neuspala ani armáda právnikov Penty, nepomohli mediálne nákupy ani aktivity Petra Tótha. Preto, lebo nahromadená korupčná hmota sa preliala z kočnerovského koryta a jeho chránená mafiánska skupina zašla tak ďaleko, že zavraždila novinára. A mnoho voličov pochopilo, že Gorila nie je len paranoja alebo kampaň platená pučistami: je to stav spoločnosti, o ktorej oni budú rozhodovať v roku 2020."

Počas Gorilieho dňa (16.októbra 2019) som podrobne sledoval veškerý spravodajský servis, vrátane spravodajských portálov. I tak mi doslova padla sánka, keď som videl ako trefne a komplexne spracovali tému Televízne noviny TV Markíza o 19:00. Klobúk dolu. Rešpekt redaktorom, editorom, strihačom... celému štábu. Gorilý deň nám ale opäť raz pripomenul, že v prípade korupčných káuz politikov vie byť aj "bulvár" vlastnený zahraničným mediálnym domom (Nový Čas) obrovským prínosom pre čitateľa v kontraste s neobjektívnym Rádiožurnálom či "mienkotvorným" denníkom Pravda. Tieto 2 redakcie sa spolu s redakciou denníka Plus1deň chopili hlavnej témy dňa hrubo zavádzajúcim spôsobom.

A to už ani nekomentujem komentár Mariána Repu, ktorý Pravde nasadil korunu na 12.strane...
"...A hoci Ficovi kritici sa mu za každú cenu snažia nasadiť osliu hlavu, v skutočnosti upozorňujú na smietku v cudzom oku, hoci brvno v tomto vlastnom nevidia… Ak je audiozáznam Gorily autentický, tak najväčšia vina Roberta Fica spočíva v tom, že do bytu na Vazovovej ulici vôbec šiel, pretože z prepisu rozhovoru, v ktorom debatuje so šéfom vplyvnej finančnej skupiny, nevyplýva nič, čo by ho usvedčovalo z korupčného správania. Naopak, informácia, že spustil v Smere „čistiace procesy“ a človeka, ktorý „vyberal peniaze v mene strany“, vyhodil z kandidátky, vyznieva skôr v jeho prospech..."

Nuž tak...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?