Keď z Gorily mal i Korda opicu. Slávou opitý

Autor: Martin Foto Potočný | 21.10.2019 o 18:32 | (upravené 23.10.2019 o 17:08) Karma článku: 9,42 | Prečítané:  3917x

Na tlačovke 16.10. sa pred Fica s krátkym citátom mlčky postavil Matovič. Že prečo? "Môj cieľ bol jediný - upriamiť pozornosť Slovenska na dnes najdôležitejšiu vetu z nahrávky Gorila, ktorú z prepisu pred 8 rokmi niekto vyhodil."

Bývalý agent SIS Peter Holúbek, ktorý akciu odpočúvania bytu na Vazovovej inicioval, priznáva, že on by aj vedel, kto túto vetu z oficiálneho spisu vymazal, ale viac nepovie, lebo je viazaný mlčanlivosťou. A tak majme dnes na pamäti aspoň to, že kauza Gorila sa začala vyšetrovať po voľbách v roku 2006 za prvej Ficovej vlády pod patronátom údajne najlepšieho ministra vnútra Róberta Kaliňáka... Agent Holúbek bol relatívne rýchlo ako nepohodlný zo služieb SIS prepustený. Oficiálne prepisy Gorila, ktoré zverejňoval na prelome rokov 2011 a 2012 novinár Tom Nicholson, pochádzali práve od Petra Holúbka.

Igor Matovič v rámci svojho návratu k narušenej tlačovke pokračuje: "... Išlo mi o to, aby teraz už nikto neriešil, či Fico v byte na Vazovovej pil kolu, ale že Fico použil na financovanie Smeru 250 miliónov korún, ktoré nepriznal do účtovníctva. Za to je 20 rokov basy a premlčané to bude v roku 2022. A myslím, že toto sa mi aj podarilo."

Nuž podarilo sa to bez debaty vrámci digitálnej bubliny tých, ktorí sledujú politické dianie primárne cez internetové spravodajské portály, cez stránku Zomri príp. cez statusy na FB (lebo Slovensko je tak malé, že každý s každým má spoločného "frienda"). Virálnym sa doslova za pár sekúnd stalo video z dielne topky.sk

Aby sme ale boli v hodnotení poctiví, musíme sa pozrieť aj na druhú, väčšiu časť Slovenska, ktorá sleduje politiku iba cez analógové médiá. Ráno si prečítajú noviny, večer (ak vôbec stihnú) zapnú telku... a to je všetko. Počas dňa predsa drú v práci, aby uživili rodinu. Vtedy niet času priebežne sledovať ono pánske huncútstvo online.

Príkladom poctivo až geniálne spracovanej témy Gorila boli Televízne Noviny TV Markíza. K Markíze sa v ten večer 16.10. pridali svojou objektívnosťou aj Noviny TV JOJSprávy RTVS o 19:00. Že práve spracovaniu témy v Správach RTVS dopomohla k vyváženosti aj partizánska akcia Matoviča, nasvedčuje večerný Rádiožurnál sesterského Rádia Slovensko...

Rádiožurnál svoje monopolné postavenie na trhu rádií totiž tvrdo zneužil. Na konci 8 minút dlhej reportáže redaktor iba sucho konštatoval: "Politici sa ku kauze Gorila vyjadrovali v priebehu celého dňa, tlačovka striedala tlačovku. Tú ktorú si zvolal predseda Smeru Robert Fico však narušil Igor Matovič... Novinári tak nemohli Róbertovi Ficovi položiť žiadne otázky." Poslucháči sa o čiernom financovaní Smeru, resp. dôvode narušenia tlačovky nedozvedeli vôbec nič.

A čo sa 17.10. ráno dozvedeli "analógoví" čitatelia dennej tlače?

Ďaleko najčítanejší denník Nový Čas ponúkol poctivý infoservis ku kauze Gorila na prvých 5 stranách, kde novinári nezabudli vypichnúť z nahrávky o.i. aj diskusiu, z ktorej jasne vyplýva, že Fico bol v byte na Vazovovej aj inokedy ako počas tej dávno známej hodinovej návštevy, keď podľa neho "iba kolu pil". Na 5.strane v Novom Čase už dávno nenájdeme obnažené poprsie mladej krásky. Teraz bol však práve tu publikovný nemenej šťavnatý samostatný stĺpček, v ktorom sa interaktívnou formou dozvedáme agendu Igora Matoviča. Všimnime si, že už úvodný odstavec stĺpčeku je na informácie veľmi bohatý, tzn. že tie sa dostanú aj k čitateľovi, ktorý nemá čas alebo nutkanie dočítať všetko poctivo do konca...
BITKA S MATOVIČOM NA TLAČOVKE FICA
"BRATISLAVA - Na nahrávke počuť hlas podobný R.Ficovi (55), ako rozpráva o čiernych peniazoch pre Smer. V byte na Vazovovej ulici to mal hovoriť hlavnému aktérovi Gorily Jaroslavovi Haščákovi. Expremiér Fico však na stredajšej tlačovke opakoval, že Gorila je kauzou 2.Dzurindovej vlády. Až dokiaľ počas priameho televízneho prenosu nevtrhol pred neho a ďalších smerákov líder hnutia OĽANO Igor Matovič (46).
Na tlačovke v budove parlamentu Fico zdôrazňoval, že nič zo zverejnenej nahrávky Gorila ho nedostáva do polohy nelegálneho správania: "Namiesto toho, aby sme Slovensku povedali, čo sa dialo v rokoch 2002 až 2006 počas Dzurindovej vlády, sa snažíte riešiť môj pitný režim..." ... pred neho prišiel Igor Matovič s papierom, na ktorom bolo napísané: "Fedor Flašík vybral 250 (miliónov) a 80 si dodatočne nechal." Je to veta z nahrávky, ktorá v prepisoch Gorily doteraz zverejnená nebola a má dokazovať použitie čiernych peňazí v Smere... Po chvíli, keď sa smerákom nepodarilo Matoviča vyhnať z miestnosti, Fico tlačovku ukončil. Matovič svoje správanie po tlačovke vysvetľuje tým, že ho nahnevalo Ficove vyviňovanie sa z kauzy: "...A keď to už povedal tretíkrát, tak ma jednoducho nasral..."

V najčítanejšom mienkotvornom denníku Pravda bola kauzou Gorila naozaj husto a drobným písmom popísaná prvá dvojstrana (2+3). V nej určite zaujal aj pravý stĺpček. Už na prvý pohľad išlo o pokus o podobný zámer i žáner ako v prípade práve citovaného stĺpčeku z denníku Nový Čas. Len poznáte to, ak dvaja robia to isté nabude to to isté. V Pravde tomu chýbala nielen šťavnatá fotodokumentácia, dynamika v texte, ale najmä informačná hodnota...
FICOVU REAKCIU PRERUŠIL MATOVIČ
V súvislosti so spisom Gorila sa spomína aj meno šéfa Smeru R.Fica. Podľa spisu mal v byte na Vazovovej piť kolu a rozprávať sa s J.Haščákom o čistkách v Smere a o oligarchoch blízkych tejto strane... Fico sa už roky vyhýba odpovedi na otázku, či v byte bol, alebo nie. Včera si zvolal tlačovú konferenciu, na ktorej chcel reagovať na zverejnenie nahrávky. Prekazil mu to však líder hnutia OĽANO I.Matovič.
"Hrá sa tu jedno obludné divadlo... Ak aj je to pravda, čo sa objavilo v prepisoch a ak aj možno je nejaká nahrávka, tak nič ma z tej nahrávky nedostáva do polohy neetického nedajbože nelegálneho správania sa... bla, bla, bla." Šéf Smeru vyjadrenie nedokončil, pretože do tlačovej miestnosti prišiel Igor Matovič. Postavil sa pred poslancov Smeru s plagátom, na ktorom citoval slová Fica z údajnej nahrávky... Premiér a podpredseda Smeru P.Pellegrini: "Náš pán predseda môže spokojne spať, lebo nezaznelo nič, čo by hovorilo o porušení zákona..." (Áno správne ste pochopili, čitateľ Pravdy o slovách, ktoré z Gorily na plagáte cituje Matovič nevie ani v tomto ani v inom článku Pravdy nič, ale že vôbec... ani len VIZUÁLNE).

Denník Plus1deň (vlastnený samotným hlavným hrdinom z Gorily) otvoril tému hneď na titulnej strane malým rámčekom v pravo dole. Nad článočkom s farebnou fotkou dámy Miss Bum Bum Suzy Cortez (24) a nadpisom "Cici zakryjem, rici ukážem" sa vynímajú fotografie dvoch kamrátov z mokrej štvrte Róberta F. a Jaroslava H. s tlstým titulkom a kratučkým textom:
Zvuková nahrávka Gorily: CHÝBA Z NEJ HODINA
"Aj naša redakcia včera dostala nahrávku Gorily. Má 39 hodín, Bývalý šéf vyšetrovacieho tímu Lukáš Kyselica však hovoril, že verifikovaná nahrávka má 40 hodín. Takže pravosť tej, ktorú dostali novinári nevie potvrtdiť... (pokrač. str. 4)"
Na 4.strane nájdeme článoček veľkosti formátu asi A5, kde väčšina textu článku sa venuje vyhláseniam hocikoho, kto do podvedomia čitateľov dokáže podsúvať pochybnosti o autentickosti nahrávky aktuálne cez médiá zverejňovanej. Veď už v úvode: "Penta tvrdí, že nahrávky mohli byť zmanipulované."
Na tej istej 4.strane sa nachádza na spodnom okraji ešte jeden miničlánok s titulkom:
Matovičov protest pre údajnú nahrávku Gorily +
+ Na Ficovej tlačovke si urobil vlastnú show
STRKALI SA AKO MALÍ CHLAPCI

"... Ficova tlačovka sa však nezaobišla bez problémov. Do miestnosti totiž vtrhol Igor Matovič s papierom, na ktorom mal citát z nahrávky: Fedor Flašík vyzbieral 250 miliónov a 80 si dodatočne nechal... Smeráci voči nemu následne zakročili a došlo k strkanici. Flašík uviedol, že ide o úplný nezmysel. Igorovi Matovičovi vraj praje skoré uzdravenie."
Všimnime si, že v miničlánku sa spomína "citát z nahrávky" namiesto "Ficov citát"... Prepojenia medzi citátom o Fedorovi Flašíkovi a Robetom Ficom, či stranou Smer nie sú nikde v novinách dovysvetlené. Čitateľ denníku Plus1deň rovnako nemá poskytnuté informácie, aby si mohol aspoň domyslieť, že v citáte spomenutých 250 mil. korún sa nevyskytuje nikde v účtovníctve strany.

2.najčítanejší mienkotvorný denník SME na titulnej strane prináša okrem začiatku rozsiahleho článku Daniely Hajčákovej a Petra Kováča aj nenápadný, no podstatný stĺpček šéfredaktorky Beaty Balogovej...
OŽILA
"Slovensko počúva hlas politickej korupcie. Má konkrétnu farbu, tón aj intonáciu. Výroky Jaroslava Haščáka o vedomostiach a hodnote voliča alebo o obľúbenom nápoji expremiéra Roberta Fica. Obnoví sa neslávna sláva bezvýznamného ministra hospodárstva Jirka Malchárka a šéfky privatizačnej agentúry Anny Bubeníkovej, ktorá neodolala vábeniu predaja štátneho majetku na štýl Vladimíra Mečiara. A počujeme Fica, nie na tlačovke, ale v konšpiračnom byte s jeho príspevkom do tradície mútneho sponzoringu politických strán. Haščák sa pokúšal riadiť štát bez toho, aby ho čo i len jeden volič poveril takou úlohou. Ale okrem obsahu rozhovorov je Gorila desivá aj pre svoj vek: má 15 rokov. Od zverejnenia prepisu prešlo takmer 8 rokov a štát, ktorý mala väčšinou pod kontrolou vláda Smeru, ju poriadne nevyšetril, nikoho neobvinil, ignoroval alebo odstavil tých, čo sa o vyšetrenie Gorily snažili. Nechali Gorilu, aby traumatizovala spoločnosť, výmenou za svoju beztrestnosť..."

Denník N hneď na 2.strane priniesol vo veľkom článku Mira Kerna, priamo pod ešte väčšou ilustráciou Shootyho, aj takúto informáciu: "Odvčera už poznáme aj presný citát Fica o nelegálnom financovaní Smeru... "Fedor Flašík vybral 250 a 80 si dodatočne nechal." Myslel zrejme 250 mil. korún. Penta bola už vtedy vplyvná a pracoval pre ňu aj posledný šéf ŠtB generál Alojz Lorenc."

Veselá príhoda sa v tejto súvislosti odvíjala v redakcii tyzden.sk:
16.10. večer horúcu tému komentoval Eugen Korda slovami: "... Robert Fico sa ako predseda najsilnejšej strany chystá vyhrať voľby, a preto sa ho táto kauza veľmi nepríjemne dotýka. Dnes, po niekoľko hodín trvajúcom váhaní, zvolal tlačovú konferenciu a snažil sa obhájiť neobhájiteľné. V okamihu, keď mali dostať priestor novinári a ich otázky mohli rozmetať jeho obhajobu na márne kúsky, vstúpil do hry Igor Matovič. Postavil sa pred Roberta Fica a politikov Smeru s akýmsi papierom v rukách. Výsledok: po krátkych naťahovačkách Robert Fico urobil to, čo by urobil každý rozumný politik. Využil situáciu a z tlačovej konferencie elegantne odišiel. Nenasledovali žiadne otázky novinárov, neboli žiadne odpovede. Igor Matovič sa tak postaral o dve veci. Pomohol Ficovi, a zabránil novinárom robiť si svoju prácu. Myslím si, že to urobil vo viere, že pomáha dobrej veci. Tentoraz však pomohol svojmu úhlavnému nepriateľovi vyhnúť sa nepríjemným otázkam. Škoda." (Áno, dobre vidíte "s akýmsi papierom", presne v štýle pravdovravnej Pravdy.)

Dodatočne ešte Igor Matovič šibalsky upozornil na jednu zaujímavú skutočnosť: "Viete, čo bolo na celej tej situácii pre mňa vtedy najkrajšie? Smeráci na svojej tlačovke v priamom prenose na TA3 bojovali o život s papierom, o ktorého obsahu nemali ani šajnu (videli len jeho zadnú stranu)."

Z monitoringu vidno, že prednú stranu Igorovho papiera si okrem Smerákov poriadne nevšimli ani redaktori Rádiožurnálu, novinári z denníkov PravdaPlus1deň ako aj Eugen Korda (tyzden.sk). Za zamyslenie stojí, či táto zostava počas inkriminovanej tlačovky vôbec sedela na stoličkách medzi ostatnými novinármi, alebo či zrovna nestáli na pódiu, zoradení v jednom šíku spolu s poslancami Tomášom, Blanárom, Ficom a Blahom. Lebo odtiaľ odkaz Igora Matoviča novinárom ozaj vidno nebolo.

Kto má ešte chvíľu času a štipku chuti, môže nazrieť, ako na druhý deň veselá príhoda v redakcii tyzden.sk pokračovala. Predseda Smeru a poslanec Robert Fico totiž predsa len dodatočne odpovedal na všetky otázky novinárov o Gorile. Odpovedal samozrejme tak poctivo, ako to len on vie. Pre tých, ktorí nemajú čas nazvyš, iba malé upozornenie: Ani z prvej ani z druhej tlačovky poslanca R.Fica (16.10. resp. 17.10.), ani o čiernom financovaní strany Smer (250 mil.korún) nie je v najnovšom 43.čísle časopisu .týždeň (21.10.) napísané ani mäkké F.

Nuž tak...

P.S.: Tak sa teda pozrime očami kolegyne Eugena Kordu na to, ako "otázky novinárov rozmetali Roberta Fica na márne kúsky":
17.10. Ivana Šaldová (tyzden.sk): "...expremiér Robert Fico sa postavil pred novinárov, na ich otázky však odpovedal vyhýbavo. Opakovane sa vyhol aj odpovedi na otázku, či bol v byte na Vazovovej ulici. Pripustil však, že sa s viackrát stretol s Jaroslavom Haščákom. Časť z 39-hodinovej nahrávky, ktorá je takmer totožná z uniknutým spisom Gorila, zachytáva rozhovor, v ktorom sa Haščák s Ficom, okrem iného, rozprávajú o vnútornom dianí v strane Smer a o jej financovaní. „Keby to aj tisíckrát bola pravda, povedzte mi, kde som zlyhal? Nebudem komentovať pravdivosť, nepravdivosť. Mne veľmi záleží na tom, aby sa Gorila konečne vyšetrila,“ povedal s tým, že nerozumie, prečo sa ho všetci pýtajú, či niekde pil alebo nepil kolu. Novinári si podľa neho z jeho osoby urobili očistec. Záznam vraj nepočul nikdy, hoci súčasný generálny prokurátor J.Čižnár tvrdí, že úryvky z Gorily im púšťal bývalý generálny prokurátor D.Trnka ešte v roku 2008 alebo 2009. „Nikto mi v živote nepúšťal žiadnu nahrávku, ktorá by sa podobala na Gorilu,“ reagoval Fico na tieto tvrdenia... „Tvrdím, že niektoré veci nesedia a nechcem svojimi vyjadreniami niečo potvrdzovať alebo vylučovať. Nebudem relativizovať nahrávku ani jej prepisy, ale sú tam veci, ktoré nesedia,“ povedal. Hoci na nahrávke hlas podobný hlasu Roberta Fica a hlas podobný hlasu Jaroslava Haščáka spolu podrobne riešia dianie v strane Smer a plány do budúcnosti, Fico naďalej tvrdí, že strana Smer nemá s Gorilou nič spoločné. „Boli sme vtedy opozičná strana. Nevylučujem, že som sa niekedy rozprával s pánom Haščákom, ale Gorila nemá so Smerom nič spoločné. Nechcite, aby som relativizoval tento spis. Ja chcem aby sa to vyšetrilo,“ povedal Fico s tým, že nechce potvrdzovať ani vylučovať nič z toho, čo odznelo na nahrávke. Expremiér sa odmietol vyjadriť aj k „mŕtvym ľuďom“, ktorí vystupujú na nahrávke. „Neberte si do úst mŕtvych ľudí,“ vyzval novinárov, ktorí chceli vedieť, či jeho osobný tajomník František Határ vybavoval u Haščáka peniaze pre Smer.„Vylučujem akékoľvek nelegálne financovanie strany Smer,“ vyhlásil. Rovnako sa odmietol vyjadriť k podozreniam, že dnes už zosnulý Pavol Paška spolupracoval s Pentou v oblasti zdravotníctva. „My sme tej Pente reálne robili zle. Haščák neustále hovorí, že Smer treba zničiť. My s kauzou Gorila nemáme nič spoločné,“ opakoval bývalý predseda vlády. Súčasné dianie okolo nahrávky považuje Fico za preexponované a výzvy na nové demonštrácie verejnosti, ktoré sa majú uskutočniť v piatok večer, opäť označil slovami „Sorošove deti idú robiť protesty“. Hoci novinárom opakovane odmietal jasne odpovedať na otázky, vyzval ich, aby si robili poriadne svoju prácu. „Nechajte mojich voličov na pokoji. Sú to moji voliči, vy si robte svoju prácu.“

P.P.S.: Bývalý minister financí Ivan Mikloš si na rozdiel od pána Kordu "akýsi papier" Igora Matoviča všimol výrazne podrobnejšie (hoci na rozdiel od pána Kordu na narušenej tlačovke prítomný nebol). Svedčia o tom jeho zatiaľ jediné slová od zverejnenia nahrávky Gorila (Publikované aj v denníku SME 22.10.):
"O tom, ako veľmi sa vyšetrovania Ficovi ľudia báli, svedčí nakoniec aj výpoveď samotného autora spisu Gorila, dôstojníka SIS Petra Holúbeka, ktorý to v rozhovore pre Aktuality zhrnul takto: „Za Fica odpočúvanie Penty vyhodnotili ako vlastizradu. A vyhodili ma.“ Príčina je podľa môjho názoru veľmi jednoduchá a nespočíva zďaleka len v tom, že Fico bol okrem Malchárka jediný politik, ktorý do toho bytu chodil. Hlavný dôvod bol, že Fico veľmi dobre vedel, že to, čo tam narozprával, je nielen politicky zničujúce, ale aj trestnoprávne stíhateľné. Áno, mám na mysli priznanie sa k nelegálnemu financovaniu strany Smer v objemoch stoviek miliónov korún. Čo, mimochodom, presne korešponduje aj s tým, čo tvrdil hlas podobný Ficovmu z inej nahrávky, rovnako ako aj výpovede Bohuša Hanzela...
Gorila je predovšetkým Ficova kauza... aj preto, že spolu s Kaliňákom dovolili (ale zrejme skôr prikázali) zničiť zákonne získané nahrávky, čím podľa právnikov výrazne znížili pravdepodobnosť potrestania nielen Fica, ale aj iných možných páchateľov, ktorí mohli byť pri dôslednom a zákonom postupe vo vyšetrovaní odhalení a usvedčení. Keď tvrdím, že Gorila je predovšetkým kauza Roberta Fica, tak tým vôbec nechcem povedať, že sa nijako netýka aj Dzurindovej vlády či mňa osobne. Nesiem politickú spoluzodpovednosť za všetko dobré, ale aj všetko zlé, čo sa na Slovensku udialo počas obdobia, keď som bol členom vlády. Nesiem teda politickú zodpovednosť aj za chyby či zlyhania iných, zvlášť tých, ktorých som do zodpovedných funkcií navrhol. Odmietam však, že by som porušil zákon, prijal provízie z privatizácie alebo konal inak ako vo verejnom záujme. Čo sa týka politickej zodpovednosti, tú som sa rozhodol vyvodiť voči sebe aj tým, že som pred pár rokmi definitívne odišiel z politiky."

(doplnené 23.10. o 17:08)

P.P.P.S. dodáva Matilda Pokorná: "Najväčší problémom našej demokracie je, že nesčítaní, naivní a jednoduchí voliči, volia psychopatov, sociopatov, mafiánov v bielych golierikoch, nastrčené biele kone oligarchov a iných gaunerov či už mužského alebo ženského pohlavia, ktorí sa následne dostanú do vysokých funkcií! Žiaľ, dôsledky ich rozhodnutia, musíme znášať my všetci!"

Článku môžete dať hlas aj na Vybrali.SME.sk

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Potrebovali ísť k blízkym a nepustili ich. Neboli privilegovaní ako Kollár

Nemocnice väčšinou púšťajú príbuzných k zomierajúcim.

Návštevy Kollára v nemocnici volajú po demisii

V druhom slede kandidátov na politický koniec sa tlačia glosátori.


Už ste čítali?