Keď Štefunko s Beblavým majú zlý focus

Autor: Martin Foto Potočný | 30.10.2019 o 11:25 | (upravené 31.10.2019 o 8:57) Karma článku: 4,46 | Prečítané:  1814x

V nedeľu 27.10. prieskum agentúry Focus potvrdil trendy nedávno zverejnených prieskumov agentúr Polis a AKO: Smer i SNS sú stabilní. Kiskova ZaĽudí stúpa, Kotleba, Bugár a Hlina dlhodobo klesajú. PS/Spolu padli od mája o tretinu.

Televízne Noviny TV Markíza otvorila Mária Chréneková Pietrová slovami:
"Kiska stúpa, progresívci klesajú a SaS je na hranici zvoliteľnosti. Tak dopadol exkluzívny prieskum agentúry Focus pre TV Markíza. Otázka znela, akoby Slováci volili, keby boli parlamentné voľby tento víkend."
Patrik Švajda: "No a na čele nič nové. Vyhrala by najsilnejšia koaličná strana Smer, ktorá by získala 22% hlasov. Druhou nasilnejšou stranou v NRSR by bola koalícia PS/SPOLU, ktorej by dalo hlas takmer 11% voličov. Tretí by skončili Kotlebovci s viac ako 10%. Strana Za ľudí by získalo 9%, Sme rodina viac ako 7% a SNS by prešla s takmer siedmimi percentami. Kreslá v parlamente by obsadilo aj KDH s viac ako šiestimi percentami a OĽaNO so ziskom 6%. Tesne nad hranicou zvoliteľnosti by skončilo SaS. Ani jedna zo strán, ktoré zastupujú maďarskú menšinu by neprešla..."
Na grafike popri tom ukazoval rukou na presné čísla z prieskumu:
Smer-SD 22,0%
PS-Spolu 11,0%
ĽSNS 10,2%
ZaĽudí 9,1%
SME Rodina 7,2%
SNS 6,9%
KDH 6,5%
OĽaNO 6,0%
SaS 5,2%
============
MOST-HÍD 3,8%
SMK–MKP 3,2%
Dobrá voľba 2,4%
Vlasť 1,8%
Máme toho dosť! 1,2% 
KÚ 0,9%

Patrik Švajda pokračuje: "Poďme sa ešte pozrieť ako by si úspešné strany rozdelili kreslá v parlamente. Strany súčasnej koalície teda Smer a SNS by mali spolu 51 mandátov, čo na vládu nestačí. Opozícia bez ĽSNS by dokopy získala 81 mandátov."

Výsledky dlho očakávaného prieskumu ešte v ten istý večer priniesli aj Noviny TV JOJ a Správy RTVS o 19:00 dokonca hneď v úvode.

Aké reakcie vyvolala táto "správa dňa" v tlači?

Ďaleko najčítanejší denník Nový ČAS priniesol výsledky prieskumu v pondelok na 6.strane aj s kratučkým náznakom analýzy už v samotnom titulku...
Nový prieskum preferencií politických strán:
STÚPA KISKA NA ÚKOR PS/SPOLU?

Smer by vládu nezložil , opozícia iba s ťažkosťami. Posledný prieskum agentúry Focus pre TV Markíza ukázal 2,3-percentný pokles preferencií koalície PS/Spolu. Darí sa, naopak, Andrejovi Kiskovi. Strana ZaĽudí oproti minulému mesiacu stúpla o 2,6%. Na čele sa drží Smer s 22%. Zadné priečky zase okupuje nová strana Štefana Harabina - Vlasť, ktorá sa prvýkrát objavila v preferenčných meraniach.
Do volieb zostávajú približne 4 mesiace, a kým preferencie koaličných  strán ostávajú v podstate nezmenené, čísla opozície poriadne kolíšu... Najväčším skokanom je strana Andreja Kisku, najväčším prepadákom bol preferenčný výsledok koalície PS/Spolu. Ako si to vysvetľuje jeden z lídrov Miroslav Beblavý? "Posledný mesiac sme venovali všetku našu energiu a silu snahe spojiť opozíciu... My sme verili, že keby sa nám podarilo spojiť s Andrejom Kiskom, tak by to bola koalícia ktorá má nie 25 ale podľa mňa aj 30% a mohla byť lídrom opozície a neskôr koalície. Ľudia vám dajú veľkú šancu, keď idete do niečoho takého veľkého. Keď to nevyjde, tak vás za to potrestajú..." myslí si Beblavý.

Moje malé zamyslenie: Aha, takže 5 statusov na FB Jozefa Mihála o 3-koalícii, 8 podobných statusov Miroslava Beblavého, 3 krátke zmienky v rôznych TV debatách a ešte v nejakom tom interview pre noviny... A aby sme nezabudli, na počiatku toho celého, odsúdeniahodná a Andrejom Kiskom naozaj aj verejne odsúdená otváracia reč hosťa Beblavého na ustanovujúcom sneme strany ZaĽudí... To je ono? To je to, čo jeden z lídrov najsilnejšieho opozičného zoskupenia 4 mesiace pred voľbami nazýva, prepytujem: "Posledný mesiac sme venovali všetku našu energiu a silu..."? Alebo do tejto údajnej energie a sily pán údajný Nový politik už zarátal aj nejakú tú stovku hodín práce N-ovinárov? Tých, ktorí pri zverejňovaných úvahách a prieskumoch o údajnom spájaní do 3-koalície mali za úlohu udržovať kadenciu 4 čláNky za týždeň?

Najčítanejší mienkotvorný denník Pravda priniesol v pondelok na 4.strane najskôr čisto výsledky prieskumu s nadpisom:
V prieskumoch stále vedie Smer, stúpajú Kiskovci
Na 12.strane sa však o poctivejšiu analýzu pokúsil komentátor Marián Repa:
Komentár: HROBÁR TRUBAN
... Opozičný volič si predtým mohol vybrať medzi starou gardou SaS, OĽaNO a spol. alebo „novými“ politikmi z PS/Spolu... Teraz, keď sa však diapazón možností rozšíril a volič má možnosť vybrať si zo širšej ponuky, tak volí to, čo je jeho srdcu najbližšie. A ako ukazujú aktuálne prieskumy – progresívci sú to stále menej a menej.
Kde sa stala chyba? PS sa podarilo povysávať takmer všetkých „ľavých liberálov“ (vzor Poliačik), ktorí však predstavujú iba malý segment politického trhu, pričom ich ďalšie možnosti rastu sú značne limitované. Samotný apel na potrebu zmeny nestačí, voličom treba niečo ponúknuť, a najmä treba to vedieť aj predať. Tu sa progresívci zasekli...
A Michal Truban nielenže nedokáže presvedčiť váhajúceho voliča, ale on odradí ešte aj toho, kto PS/Spolu vnímal ako jedinú schodnú alternatívu. Nájsť skutočných lídrov, ktorí majú charizmu, je v dnešných časoch veľmi ťažké. V prípade Trubana o charizme nemôže byť ani reč, lenže on nie je ani líder, je to skôr hrobár nádejí PS na slušný výsledok. Jednoducho na to nemá a čím skôr sa ho v PS zbavia, tým lepšie pre nich.
Rovnako nepochopiteľné sú však aj myšlienkové pochody Miroslava Beblavého, ktorý pred pár dňami vyhlásil, že chce otázku registrovaných partnerstiev vyriešiť v prvom roku budúcej vlády, ktorej súčasťou chce byť po voľbách vo februári 2020. Tomu sa povie ísť s bubnom na zajace! Ak to nechápe taký ostrieľaný politický harcovník ako on, možno by mu mohol pošepnúť Ivan Štefunko, že ísť s takýmto kontroverznými témami do volieb sa rovná samovražde (pozri voľby v roku 2002 a legalizácia marihuany, ktorú presadzovalo SDA).
Slovensko stále žije „chlebovými témami“. Ľudia chápu, čo je to 13. dôchodok, chápu, keď sa zvýši minimálna mzda alebo keď dostanú 100-eurový príspevok na začiatku školského roka. Ak im však niekto nemá čo ponúknuť, resp. to nevie, nemôže sa čudovať, že ho nevolia. Preto skutočný „bod zlomu“ nastane, keď sa PS/Spolu dostanú na jednociferný výsledok.

Denník Plus1deň priniesol v pondelok na 4.strane vľavo hore iba číselné výsledky posledného prieskumu agentúry Focus,
HOSPODÁRSKE NOVINY o ňom neinformovali vôbec.

Denník SME priniesol už v pondelok na 5.strane okrem výsledkov aj čiastočnú analýzu šéfa agentúry Focus Mariána Slosiarika...
Prieskum: ZVUK GORILY SMER ZATIAĽ NEOHROZIL
Kiskova strana rastie a koalícia PS-Spolu klesá

BRATISLAVA. Najsilnejšiu stranu neohrozila ani nahrávka Gorily, na ktorej je s najväčšou pravdepodobnosťou počuť hlas jej predsedu Roberta Fica. 
V konšpiračnom byte hovorí so šéfom finančnej skupiny Penta Jaroslavom Haščákom. Ak by sa parlamentné voľby konali v 2.polovici októbra, Smer by zvíťazil so ziskom 22%, ukázal prieskum agentúry Focus pre TV Markíza... PS-Spolu má oproti septembrovému meraniu o 2,3% menej, Za ľudí narástli na 9,1%, volilo by ich o 2,6% opýtaných viac ako v septembri.
Nárast Za ľudí vysvetľuje Martin Slosiarik z Focusu najmä osobou Andreja Kisku. "Je známy, ľuďom môže byť sympatický a jeho strana ZaĽudí zatiaľ nemusela čeliť takej kritike ako koalícia PS-Spolu..." Tá podľa neho zatiaľ viac reagovať na útoky protivníkov, napríklad líder Spolu Miroslav Beblavý musel vysvetľovať útoky Smeru, že je gorilie mláďa. V čase údajnej nahrávky SIS o províziách pri privatizácii, ktorá vznikla za 2.Dzurindovej vlády bol štátnym tajomníkom ministerstva práce za SDKÚ...
... Strane SaS hrozí, že vypadne z parlamentu. V septembri by ju volilo 6,4% opýtaných, po vnútrostraníckom rozkole a odchode viacerých poslancov okolo Jany Kiššovej a Ľubomíra Galka, by získala 5,2%...
Stabilnú pozíciu Smeru vysvetľuje aj tým, že premiér a líder budúcej kandidátky Peter Pellegrini je pre voličov prijateľný, pretože sa môže dištancovať od káuz Smeru a má vysokú dôveru. Voliči Smeru podľa neho tiež nevidia v opozícii lepšiu alternatívu... (viac v článku SME)
Focus robil prieskum od 15. do 22.októbra na vzorke 1021 respondentov.

Denník N má uzávierku pondelkového vydania priskoro. Preto až v utorkovom čísle, chcel síce Tomáš Galis pôvodne komentovať prieskum, no nakoniec, rovnako ako jeho kolegovia celý posledný mesiac, venoval opäť všetku energiu a silu (vari ešte aj tú od pána Beblavého) snahe spojiť nespojiteľné v článku:
KISKA OSLAVUJE, OPOZÍCIA ako celok nemôže
... Najväčší záujem však už pútala možná spolupráca A. Kisku s PS/Spolu. A tak ako v minulosti, keď bol prezidentom, aj teraz ju ako predseda Za ľudí odmietol a použil pri tom zvláštne argumenty. Na jednej strane tvrdil, že v 3-koalícii by strany získali menej ako osve, že tretina voličov Za ľudí je proti takémuto spojeniu, no vzápätí začal hovoriť o zjavne utopickej predstave oveľa väčšieho zoskupenia pozostávajúceho rovno zo 6  strán. Tým sa chcel Kiska zrejme vyhnúť obvineniu, že drobí opozičnú scénu, no aj keby to myslel vážne, na nič podobné by nenašiel ani čas, ani podporu. Netrvalo však ani týždeň a prieskum Focusu ukázal, že predsedníctvo Za ľudí zrejme urobilo to najlepšie, čo mohlo. Kým PS/ Spolu za pár mesiacov stratilo tretinu pôvodných podporovateľov, Kiskovci narástli na 9%... trend je jasný. Nemáme k dispozícii čísla, kde sa noví voliči Kisku berú, ale vyzerá to tak, že opozičné strany fungujú ako spojené nádoby a celkový počet ich voličov nerastie. Kým oproti septembrovému Focusu Za ľudí narástlo, PS/Spolu, KDH, OĽaNO i SaS klesli... Z hľadiska jednej strany je to optimistické, no zo všetkých ostatných nie.

Moja malá faktická poznámka na záver: N-iekto si tu asi nevšimol, že OĽaNO nepôjde do volieb samostatne a od posledného prieskumu agentúry Focus zoskupenie OĽaNO+KÚ preferenčne posilnilo na 6,9%. Ďalej, dôvod poklesu preferencií SaS na prelome septembra a októbra všetci veľmi dobre poznáme, dalo by sa i povedať, že viac než by sme chceli. Denník N bol dokonca vždy prvý, ktorý podrobne o zákulisných, vnútorných až neverejných záležitostiach strany informoval doslova minútu po minúte. Čísla najnovšieho prieskumu našepkávajú, že medzimesačný pokles 1,2% voličov SaS sa "systémom spojených nádob" prelial akurát tak do objemu aktuálne nerozhodnutých voličov, poťažmo nevoličov, ktorých podiel v októbri viditeľne narástol. Dá sa preto očakávať, že títo sa počas kampane rozhodnú pre voľbu kandidátky DS na čele s Janou Kiššovou, alebo predsa len pre SaS na čele s Richardom Sulíkom. Takže v spomínanom "systéme spojených nádob" odsávaných podtlakom do nádoby Kiskovej sa aktuálne ocitli len PS/Spolu a KDH. OĽaNO si efektom skokovitého poklesu preferencií v prospech Kiskovej strany prešlo oveľa skôr, už v júni 2019 pri (ne)férovom transfére Veroniky Remišovej. Od leta sú však podľa prieskumov agentúry Focus "Obyčajníci", resp. teraz už definitívne OĽANO+KÚ, stabilizovaní v bezpečnom okolí 7%.

Nuž tak...

P.S. dodáva Ľubor Kyselý v komentári napísanom pre portál WebNoviny.sk
Amatérsky svet PS/Spolu narazil na realitu

Namachrovaná politika koalície PS/Spolu tvrdo narazila na realitu... Fanúšikovia, sklamaní nepresvedčivým pôsobením jej reprezentantov v reálnej politike prirodzene utekajú najmä ku Kiskovi. A niet sa im čo čudovať. Definitívne je preč doba, kedy si voliči mohli PS stotožňovať s pôsobivým prístupom prezidentskej kandidátky Zuzany Čaputovej. Jej odchodom do najvyššej funkcie stratilo PS lídra, do bodky reprezentujúceho očakávania slušných občanov...
V súčasnosti však obraz strany vytvára v prvom rade Michal Truban, ktorý v porovnaní s prezidentkou pôsobí v najlepšom prípade ako rozmaznaný pubertiak. Drogová minulosť, trápne klamstvá, slabé komunikačné schopnosti či infantilné videá v kombinácii s hustými kecami o premiérovi, voličov zjavne skôr odpudzujú. Naozaj má byť toto ten vytúžený spasiteľ Slovenska? Niekto, kto dá dole Fica, poprace verejné financie a prinesie do politiky slušnosť a odbornosť? Sotva.
Súčasné pôsobenie PS/Spolu zatiaľ nevykresľuje obraz prenikavých politických schopností. V časoch vyšetrovania Kuciakovej vraždy, zverejnenej Gorily a Kočnerovej Threemy s veľkou pompou vytiahli sabatikal. Fakt? To im vyšlo z nejakého marketingového prieskumu, alebo si len robili srandu? Alebo to, nedaj Bože, mysleli vážne a považujú to za svoju najvyššiu prioritu? V rámci populárneho ťaženia proti Pente a oligarchom zase navrhujú títo Gottwaldovi vnuci niečo nápadne podobné vyvlastňovaniu...
Úplne ukážkovo sa nepredvádza ani korunný princ tejto koalície. Bratislavský primátor Matúš Vallo je síce v mnohých médiách veľmi populárny, ale veľa zásadnej práce za ním zatiaľ nevidieť. Premena bezvýznamného parkoviska na bezvýznamný priestor s pingpongovým stolom a reťazou zo žiaroviek ani namaľované oranžové kruhy namiesto 28 zrušených parkovacích miest život Bratislavčanov asi až tak nezmenia. Inak je všetko pri starom, rekonštrukcia električky do Karlovej Vsi mešká a známi právnici dostali dobrý kšeft.
Mnohí voliči, unavení z nekonečného šafárenia Fica a jeho kumpánov, vkladali do nových strán veľké nádeje... Trubanove prešľapy, nezvládnutá komunikácia,... ťahajú PS/Spolu dole.

P.P.S. dodáva Ľubomír Jaško v komentári napísanom pre portál >aktuality.sk
20 pre Smer patrí už medzi fyzikálne zákony
... hodným povšimnutia je klesajúca podpora PS/Spolu. Optimistická eufória je dávno preč, prichádza čas tvrdej roboty, po ktorej môžu prísť slušné, ale už nie víťazné čísla. Táto štatistická  lekcia je v tomto čase užitočná. Ešte je čas skúsiť nové stratégie alebo vymeniť lídra. Lepšie je pristáť na zemi teraz ako počas volebnej noci...
V opozičnom mixe sa mení len pomer jednotlivých príchutí, ale celkový objem zostáva skoro rovnaký. Rozdelenie Slovenska neskončí za jeden víkend. Má svoju nezničiteľnú logiku. Pomer síl medzi táborom tých, ktorí sa nehanbia zneužiť Boha, národ aj štátne peniaze voči tým, ktorí hovoria o slušnej, občianskej a modernizovanej krajine bude ešte dlho vyrovnaný. Aj preto je pre opozíciu teraz dôležité zapracovať na kvalite svojej ponuky a vzájomnej spolupráce.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Prvé dni po pôrode ovplyvnia celý život, aj tak delíme matky od detí

V roku 2018 sa na Slovensku narodilo predčasne štyritisíc detí.


Už ste čítali?