Keď Pat a Mat (Spolu) riešia pakt

Autor: Martin Foto Potočný | 6.11.2019 o 15:50 | (upravené 7.11.2019 o 21:20) Karma článku: 4,42 | Prečítané:  1788x

To čo bolo? Tá groteska okolo paktu v pondelok? Tak chcú Beblavý, Štefunko aj s Hlinom opozíciu ozaj spájať, alebo len budiť ten dojem VIP, mávaním zdrapom papiera? A vytvárať falošné PR v boji proti zvyšku demokratickej opozície?

Hlavné Noviny TV JOJ v pondelok 4.11. o 19:30. Druhý blok správ (po reklame) otvorila moderátorka Lucia Barmošová slovami: "Opozícia dnes nemala najlepší deň, hovoríme o tej novšej časti tábora, ktorá plánovala podpísať pakt o neútočení. Kiskovci by sa podpisom pripojili ku koalícii PS/Spolu a ku KDH."
Ján Mečiar: "Lenže nestalo sa. Chvíľu dokonca uvažovali nad kuriérom, ktorý by Kiskovej strane priniesol dohodu na podpis. Náhradný termín podpisu stále nepoznáme."
Andrej Kiska (z archívu): "Sme pripravení sa ku tomuto memorandu pridať."
Jana Krescanko Dibáková: "I hotoval sa Andrej Kiska podpisovať pakt o neútočení s koalíciou PS/Spolu. Vybral sa on o piatej ráno z Popradu, aby napokon na desiatu dorazil sem. Do centrály PS/Spolu. Kde sa sám pozval, no zdá sa, že ho tu nikto nečakal. A tu sa smutno smiešny príbeh ešte iba začína..."
(celá reportáž)

Ďaleko najčítanejší denník Nový ČAS sa téme venoval relatívne poctivo a primerane k tomu aj vyvážene. Zrejme to mohli byť zákulisné informácie prebrané od Nory Gubkovej (SITA, WebNoviny.sk), ktoré pomohli vniesť trochu svetla do inak čudesnej mediálnej hry. V utorkovom vydaní sa na 5.strane vyníma tento článok:
Čudné manévre PS/Spolu, KDH a ZaĽudí
KONFLIKT OKOLO PODPISU PAKTU O NEÚTOČENÍ

Štvorica lídrov sa snaží o spoluprácu, no zatiaľ sa nedokázali dohodnúť.
BRATISLAVA - O čo im ide? Strana ZaĽudí sa mala v pondelok ráno pridať k dohode o neútočení medzi PS/Spolu a KDH. Napokon sa tak nestalo z dôvodu "náhlej zmeny programu" M.Beblavého a M.Trubana. Zaujímavé však je, že si na seba títo lídri strán čas o necelé 2 hodiny nato našli, no exprezident Kiska medzi nimi nebol. Čo bolo teda skutočným dôvodom zrušenia stretnutia?
Sled udalostí, akými došlo k zrušeniu plánovaného termínu podpísania dohody o neútočení od začiatku naznačoval, že na celej situácii niečo nehrá. O tom, že by malo k podpisu dôjsť, informovalo tlačové oddelenie strany ZaĽudí iba 2 hodiny pred udalosťou. „Predseda strany ZaĽudí A.Kiska dnes o 10.00 hod. pridá svoj podpis k paktu o neútočení,“ stálo v oznámení. Zvyšné strany to nekomentovali vôbec. Polhodinu pred plánovaným podpisom dohody kiskovci napokon informovali, že k nemu nedôjde. Predsedovia PS/Spolu Kiskovi odkázali, že dohodu mu v priebehu pondelka doručí kuriér. „Myslím si, že tak dôležitý dokument, ktorý hovorí o vzájomnej spolupráci, by sme mali podpísať osobne, a preto sme pripravení spoločne nájsť náhradný termín a teším sa na stretnutie,“ povedal Kiska.
Pravá príčina?
Nový Čas zisťoval, aká náhla zmena programu nastala a či nebolo príčinou napríklad to, že strana ZaĽudí chcela do dohody pridať bod o odmietnutí predvolebnej  a povolebnej spolupráce so Smerom, SNS a fašistickou ĽSNS. „Dohoda už bola doplnená o vylúčenie spolupráce so Smerom, SNS a ĽSNS. Pre nás takéto doplnenie nepredstavuje problém...,“ uviedla hovorkyňa PS/Spolu Silvia Hudáčková s tým, že budú s exprezidentom hľadať náhradný termín. šéf KDH Alojz Hlina nedorozumenie označil za "technicko-procesnú záležitosť".
Podľa informácií Nového Času však malo byť pravou príčinou nezhody niečo iné ako zaneprázdnenosť Beblavého s Trubanom. Strany sa totiž pred týždňom dohodli, že podpísanie prebehne bez prítomnosti médií, no Kiska to nerešpektoval, Zároveň vraj oboch lídrov Kiska neinformoval ani o tom, že to chce podpísať v ich centrále. Truban s Beblavým a Hlinom sa navyše ešte v priebehu pondelka stretli, Kiska s nimi nebol, odcestoval. Kiska sa bráni: „Termín bol dohodnutý niekoľko dní a ani naša nedeľná komunikácia nenaznačovala, že sa termín bude rušiť.“ 

Najčítanejší mienkotvorný denník Pravda sa v utorok téme venoval na spodu 4.strany...
PAKT O NEÚTOČENÍ SA ZATIAĽ NEROZŠÍRIL
... Podpísanie dohody avizoval šéf ZaĽudí A.Kiska na FB. Potom však dostal mail, že "pre náhlu zmenu programu lídrov PS/Spolu dohodu nepodpíšeme, ale posielajú ju kuriérom“. To však odmietol so slovami, že taký dôležitý dokument by mali zástupcovia strán podpísať osobne. "Malo ísť o silné gesto voči verejnosti, že vieme komunikovať a spolupracovať,“ napísal Kiska na FB. Dodal, že práve on žiadal do pôvodného paktu o neútočení, ktorý koalícia podpísala s mimoparlamentným KDH, doplniť vylúčenie spolupráce so Smerom, fašistami a stranou Š.Harabina... Pripomenul, že 17.10. pozval lídrov demokratickej opozície na pódium pred úradom vlády. "To vyvolalo na námestí spontánne: KONEČNE, KONEČNE... Teší ma, že aj predseda SaS R.Sulík povedal, že sa pod pakt o neútočení podpíše,“ dodal Kiska.
Sulík naozaj potvrdil vôľu pristúpiť k tejto dohode, má však podmienku: "SaS má záujem pristúpiť k takejto dohode, ak tam bude zmienka o tom, že zúčastnené strany nepôjdu po voľbách do koalície so stranou Smer. Zároveň si myslí, že SaS je jediná strana, ktorá dokáže dostať všetkých opozičných lídrov za 1 stôl, tak ako sa to stalo nedávno. U sulíkovcov sa stretli všetci opozičníci 21.10. a dohodli sa na oslavách výročia 17.novembra, pietnej spomienke 2.výročia vraždy novinára J.Kuciaka a M.Kušnírovej a postupe v kauze Gorila.
Koalícia PS/Spolu a KDH začiatkom júla podpísali predvolebnú dohodu, ktorá obsahuje 2 konkrétne záväzky:
Dohodli sa na vzájomnom neútočení v predvolebnej kampani...
...a chcú hľadať prienik v programových prioritách budúcej vlády.
(celý článok)

Denník Plus1DEŇ mal zrejme veľmi podobný zámer ako Pravda, ale opäť raz naplnili pravdivé slová "keď dvaja robia to isté, nebýva to to isté"... V utorkovom čísle sa na spodu 4.strany objavilo článkové čudo, z ktorého citujem len titulky a celú druhú polovicu textu (v tej prvej sa každá veta, hoci preformulovaná, významom hneď opakovala).
Plánované podpísanie významného dokumentu
medzi Kiskom a Trubanom sa skončilo trapasom

PAKT O NEÚTOČENÍ ZLYHAL NA KURIÉROVI!
... Termín podpisu sa napokon pre zrušené stretnutie lídrov strán odkladá. Progresívci sa podľa vlastných slov na vzájomnom stretnutí nemohli zúčastniť pre náhlu zmenu programu, a tak sa rozhodli strane Za ľudí poslať zmluvu po kuriérovi. Tento postup sa však nepáčil Kiskovi. „Myslím si, že taký dôležitý dokument... sme pripravení spoločne nájsť náhradný termín a teším sa na stretnutie,“ povedal Kiska.

„Strana Andreja Kisku je naším partnerom a pokiaľ ju chce podpísať radšej neskôr, ale osobne, dohodneme sa s ním na inom termíne. PS/Spolu nebude verejnosť zaťažovať organizačnými detailmi ani si stretnutie dohadovať cez médiá,“ vyjadrila sa na margo vzniknutej situácie hovorkyňa PS/Spolu Silvia Hudáčková. Otázne je, či ešte bude mať Kiska záujem. Ten však z ničoho nič prejavil líder SaS, teda v prípade, že v ňom bude zakomponovaná veta, že žiadna zo strán nepôjde do vlády so Smerom.
(celý článok)

Moja malá faktická poznámka: Redakcia Plus1DEŇ sa v samom závere článku dopustila dvoch hrubých klamstiev priam až konšpiračného charakteru...
1) Vyslovený názor autora "Otázne je, či ešte bude mať Kiska záujem," je prudko nepravdivý. To, že to nie je otázne, priamo vyplýva zo slov A.Kisku, ktoré autorov článok cituje o celé 2 vety vyššie (tesne nad obrázkom).
2) Vyslovený názor autora "(záujem o podpis paktu) však z ničoho nič prejavil líder SaS", je nepravdivý. R.Sulík najneskôr 15.augusta pre TREND otvorene deklaroval (a potom napr. aj o 3 týždne neskôr v diskusii na TA3), že predvolebný opozičný pakt s jasným záväzkom o vylúčení budúcej spolupráce so Smerom, SNS a ĽSNS podporuje a podporovať bude: „Ak dôjde k príležitosti uzavrieť takúto dohodu, tak sme tomu otvorení.“ PS/Spolu sa vtedy vyjadrila, že stranu SaS považujú za partnera na spoluprácu, no počkajú na jasný signál. Podľa informácií TRENDu mala byť jednou z prekážok rozšírenia „paktu” o SaS podmienka Sulíka o vylúčení spolupráce so Smerom, SNS a ĽSNS. Lídri strán dohody tú podmienku v tom období vraj vnímali ako zbytočnú, lebo takúto spoluprácu už verbálne verejne vylúčili. Ak si ale R.Sulík o 2 a pol mesiaca neskôr všimol, že kvôli A.Kiskovi by (predtým neochotní) lídri strán PS/Spolu a KDH teraz už na podmienku o vylúčení Smeru pristúpili, nemožno sa diviť, že sa strana SaS opäť pripomenula.

Denník SME vo svojom utorkovom vydaní paktoval s témou "pakt o neútočení" iba v komentári Petra Schutza na 8.strane a s titulkom
GRAVITAČNÉ JADRO OPOZÍCIE
Odvolávať nedávny statement autora, že demokratická opozícia potratila všetok rozum a víťazia v nej najmä egá, by bolo asi priskoro. Vstup Kiskovej strany do paktu o neútočení (dovŕšený zrejme v utorok), ktorý už skôr uzavreli PS/Spolu s KDH, však nesie akési stopové prvky zdravého rozumu. (Pozn. prekladateľa: "Vstup Kisku do paktu dovŕšený zrejme v utorok", len nie je zrejmé, ktorý týždeň)
Primárny obsah kroku, teda zvýšenie počtu opozičných strán, ktoré sa v kampani nebudú napádať, o jednu, je určite fajn. Avšak trochu aj formalita, keďže prezumpcia zdržanlivosti sa u Kisku (a aj naopak) predpokladala i bez záväzku...
... Skutočnosť, že štruktúrou PS/Spolu-KDH-ZaĽudí vzniká akési gravitačné jadro opozície, neušla ani pozornosti SaS, takže otvorenosť pridať sa k dohode už ohlásil aj Sulík. Pokiaľ tá dohoda splní požiadavku vylúčenia povolebnej spolupráce so Smerom, čo je v kategórii vlamovania sa do otvorených dverí nominácia na 1.cenu o to skôr, že Zaľudia dávajú pre svoj vstup totožnú podmienku...
(celý článok)

Moja vážnejšia faktická poznámka: 
Opakujem aj pre pána Schutza, že R.Sulík vždy stál o podpis takej dohody, ktorej súčasťou bude aj vylúčenie spolupráce so Smerom a ich kumpánmi. Opakovane na to upozorňoval aj verejnosť a okolo 10.-11.septembra sa mu vďaka tomu podarilo vyvolať menšiu mediálnu prestrelku s Trubanom. Aspoň si dnes môžeme byť istí, že takému skúsenému matadorovi akým je pán Schutz určite neušli ani tieto slová R.Sulíka:
"Pred niekoľkými týždňami som sa stretol s pánmi Trubanom a Hlinom. O tomto stretnutí sme sa dohodli že nebude verejné, preto nikto z nás o ňom neinformoval. Na stretnutí sme sa rozprávali o spolupráci a aj o tom, že Smer bude z povolebnej koalície vylúčený. Nadobudol som dojem, že nie je záujem dávať zmienku o povolebnom vylúčení Smeru do textu dohody a že to bol dôvod, prečo k dohode neprišlo..."
Problém vždy bol výlučne v tom, že PS/Spolu neboli ochotní kvôli SaS text dohody doplniť. Sulík sa preto nikdy nesnažil vlámať ani do otvorených dverí ani do zavretých. Veď ani nemohol. Stena, pri ktorej stál a čakal on, žiadne dvere ani okná nemala. Ak tam teraz dvere prebúrali kvôli Kiskovi, a sú stále ešte zamknuté (hoci ten už lomcuje s kľučkou, že veď mali byť otvorené)... Nik by po tom všetkom nemal zosmiešňovať predsedu SaS za to, že na tie dvere v pondelok raz slušne zaklopal. Ani len dezorientovaný pán Schutz ;)

Utorkový Denník N priniesol na 3.strane podobné vysvetlenie vzniknutej trápnej situácie ako Nový ČAS v obsiahlom článku Mira Kerna, z ktorého citujem iba záver...
ZA ĽUDÍ A PS/SPOLU VYSVETĽOVALI TRAPAS
... V oboch zoskupeniach cítia, že podobné incidenty môžu ich voličov zneistiť. Situáciu zrejme vyriešia v utorok popoludní či podvečer (len stále nie je zrejmé, v ktorý týždeň v utorok), keď by mal byť ďalší pokus o podpis zmluvy pred médiami, a napätie sa pokúšali urovnať aj ľudia z KDH. Kiska privítal pakt ešte v júli, keď ho PS/Spolu s KDH uzavreli. Strana ZaĽudí v tom čase ešte neexistovala. Nejde o 1.napätie medzi PS/Spolu a ZaĽudí, rivalita medzi nimi postupne rastie. Rozhorčenie u niektorých kiskovcov vyvolal aj prejav predsedu Spolu M.Beblavého na zakladajúcom sneme ZaĽudí, Vyzval na ňom opäť členov strany ZaĽudí, aby sa v parlamentných voľbách pridali ku koalícii PS/Spolu... Mnohí to vnímali ako nemiestne. Rastúca rivalita vychádza aj z preferencií oboch zoskupení. V auguste Focus nameral PS/Spolu ešte 14,9% a ZaĽudí 5,5%. V septembri to bolo 13% ku 6,5%. V októbri však už išlo o pomer 11% ku 9,1%.
(celý článok tu) (posledná časť článku nekrátená aj v diskusii)

Nuž tak...

P.S.: Posledné slová v onom komentári Petra Schutza sú až nečakané trefné:
"Pridanou hodnotou rozšírenia o Kisku bude v neposlednom rade útlm kultúrnej agendy, ktorú do opozičného súkolia vo svojej hybridnej vojne proti vzniku pomarcovej antificovskej koalície nahadzujú užitoční idioti a agenti Smeru."
Pán Schutz ale zabudol upresniť, či mal na mysli:
1) agenta Beblavého so zbytočne hlučnou prezentáciou viery, že reg.partnerstvá treba vyriešiť už v roku 2020,
2) či prestrelku medzi Prostredníkom(PS), Čaučíkom(KDH), Prostredníkom(PS) a Hlinom(KDH) o tzv. "výchove k fundamentalizmu a extrémizmu" v učebniciach napísaných katolíckou cirkvou,
3) a či tých píšucich pre Denník N či .týždeň, ktorí sa podujali robiť hlásnu trúbu agentovi Prostredníkovi(PS),
4) alebo či mal nebodaj na mysli priamo Agenta (s veľkým A) a Užitočného idiot (s veľkým U):
Mirko a Lojzko práve v pondelok 4.11. okolo poludnia (teda v čase, keď mali podpisovať pakt s Kiskom) venovali sa inej slovnej ľudovej tvorivosti. A síce grafománii na FB s témou petície pána Chromíka z Aliancie za rodinu.

(doplnené 7.11. o 19:40)

P.P.S.: napísal Marián Repa v komentári pre denník Pravda v stredu 6.11.:
To, čo v pondelok predviedli lídri PS/Spolu, sa nedá nazvať inak ako amaterizmus... keď niekto tak vehementne deklaruje, že chce zahodiť ego, aby mohol spolupracovať, a potom predvedie takýto „cirkus“ s kuriérom, ktorý mal Kiskovi doručiť zmluvu na podpis, tak to skôr vyzerá, že progresívci zahodili posledné zvyšky zdravého sedliackeho rozumu. Pretože takto sa nespráva zodpovedný politik, ale trucovité decko, ktoré si potrebuje stále niečo dokazovať... Nielenže poškodili sami seba, ale teraz vyzerajú ako nedôveryhodní partneri. Starostlivo budovaný imidž nových politikov sa tak začína rozpadať. To, že Kiska len priskočil do rozbehnutého vlaku a hneď chce pôvodný pakt rozšíriť o klauzulu, ktorou by sa všetky strany zaviazali odmietnuť „predvolebnú a povolebnú spoluprácu so Smerom, SNS a fašistami", ich asi naštvalo. Jednak tým, že preberá iniciatívu a najmä preto, lebo ich tlačí do kúta a oberá o manévrovací priestor po voľbách...

P.P.P.S: napísal Fero Múčka pre portál Postoj.sk vo štvrtok 7.11.:
... Do komunikačného tímu PS/Spolu pribudla ex-zamestnankyňa prezidentského úradu Henrieta Hajtová, ktorá účastníkov Pochodu za život označila za úchylákov a pedofilov. Mela sa zdvihla aj okolo ďalších tém, napríklad učebníc náboženstva a oprávnenosti výučby náboženstva na školách ako povinne voliteľného predmetu... Veľa naznačuje to, ako sa s tým PS/Spolu a jej lídri komunikačne vyrovnali. Nič z toho im neprekáža. Ukončenie hry na vzájomné neútočenie dotvoril bizarný ťah, keď progresívci poslali Andrejovi Kiskovi zmluvu na podpis kuriérom, hoci dohodnuté bolo osobné stretnutie. Nervozita z klesajúcich preferencií progresívcov celú kolegialitu v opozícii ukončuje. Každý už bude hrať len na seba a ideologické rozdiely v tom budú mať jednu z hlavných úloh.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Prvé dni po pôrode ovplyvnia celý život, aj tak delíme matky od detí

V roku 2018 sa na Slovensku narodilo predčasne štyritisíc detí.


Už ste čítali?