reklama

Keď je Kočner v hrsti, no Zoro na streche

Marian Kočner v komunikácii so sudcami, právnikmi či Monikou Jankovskou opisuje ešte väčších súdnych vybavovačov, ako je on sám. Tým najvplyvnejším je Zoro, na inom mieste zvaný Pomstiteľ.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

23.okt. 2019 Šéfredaktor portálu Postoj.sk Fero Múčka napísal:
Kočnerove opičky už máme a čo tie Zorove?
... V Kočnerových komunikáciách sa diskrétne objavujú informácie aj o ďalších vybavovačoch. Kočner sám ich chápe aj ako konkurentov, napríklad raz píše, ako s jedným vyhúpal. No ešte zaujímavejšie je to, čo nepíše Kočner, ale čo mu píšu iní hráči z justície. Napríklad sudca Sklenka, ktorý opisuje dianie na okresnom súde Bratislava 1.

Obrázok blogu
(zdroj: Zdroj: Threema Mariana Kočnera)

Zo Sklenkových rečí vyplýva, že Gaba aj Metla sú prezývky pre sudkyne. Piktogram mimozemšťana používa Kočner a ľudia v jeho komunikáciách pre osobu, ktorú na iných miestach prezývajú ZORO!.
Je zrejmé, že Mimozemšťan Zoro je v justícii známy. S Kočnerom o ňom viac ráz hovorí aj samotná Monika Jankovská, v tom čase štátna tajomníčka. Išlo o debatu, kto bude nový minister spravodlivosti po Lucii Žitňanskej, ktorá abdikovala po vražde Jána Kuciaka. Pri špekulácii, že by to mohol byť Gábor Gál, zrazu spomenie: „Zoro bude prvý, kto ho začne ovplyvňovať.“ Kočner jej len lakonicky odpovie: „Zoro už.“ Z inej komunikácie vyplýva, že Kočner mal relatívne skoro informáciu o tom, že novým ministrom bude Gál. Ako zdroj označil Zora. Jankovská tiež opisuje, ako sa zastrašovala sudkyňa s prezývkou „slimák“. „Novinári vytiahli rodinné pomery, byt... všetko, čo na ňu ťahal Zoro.“ Téma vplyvu Zora v justícii sa krátko otvorí aj v iných debatách s ďalšími ľuďmi, ktoré Kočner vedie cez Threemu. Celkovo sa v Kočnerovej komunikácii s rozličnými osobami spomínajú 4 sudkyne, o ktorých debatéri hovoria ako o Zorových ľuďoch. Dve na okresnom súde Bratislava 1 a dve na bratislavskom krajskom súde...

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

Kto bol človek s prezývkami Mimozemšťan, resp. Zoro, o ktorom sa bavil Kočner so štátnou tajomníčkou či sudcom? Podarilo sa mi poskladať niekoľko novinových výstrižkov z obdobia tesne po vražde novinára Jána Kuciaka, ktorý svojou prácou šliapal na otlaky o.i. aj jemu:

24.mar. 2018 pre Denník SME Adam Valček napísal:
Krajmerová previedla podiel v nákupnom centre na Zoroslava Kollára
BRATISLAVA. Manželka (vtedajšieho) riaditeľa Národnej protikorupčnej jednotky (NPKJ) Róberta Krajmera Mária previedla 45% podiel vo firme Všetko pre bývanie na spoločnosť Begram, ktorú vlastní advokát Zoroslav Kollár a Klaudia Kollár. Kollár sa objavil na takzvaných mafiánskych zoznamoch, podľa časopisu .týždeň sa v 90. rokoch špecializoval na bankroty a „administratívno-násilné prebratia firiem“. Krajmerová pôsobí v predstavenstve Kúpeľov Trenčianske Teplice, ktoré ovláda Kollár cez firmu Begram... Údaj zverejnila až v piatok v tlačovom vyhlásení v reakcii na informáciu, že Generálna prokuratúra dala preveriť, či Krajmerovej majetok zodpovedá jej oficiálnym príjmom...

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V dobe, keď vyšiel článok Adama Valčeka, meno riaditeľa NPKJ Krajmera už bolo všeobecne známe...

7.mar. 2018 denník Nový ČAS napísal:
Gašpar o Krajmerovom pohybe na mieste vraždy Kuciaka: Všetko bolo inak!
V nedeľu 4.3. v diskusnej relácii O 5 minút 12 vyslovila poslankyňa Ďuriš Nicholsonová podozrenie týkajúce sa prítomnosti šéfa NPKJ na mieste vraždy novinára Kuciaka, hoci prípad nespadá pod jeho pôsobnosť. „Bol tam zametať stopy?" pýtala sa ministra vnútra Roberta Kaliňáka.
"Šéf NPKJ Róbert Krajmer bol na mieste činu vo Veľkej Mači, kde zavraždili novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú, v plnom rozsahu a plnil úlohy súvisiace s objasňovaním tohto trestného činu." Vo svojom stanovisku to uviedlo Prezídium Policajného zboru, spresnilo tak pondelkové (5.3.) vyhlásenie policajného prezidenta Tibora Gašpara, v ktorom uviedol, že sa Krajmer na mieste činu nemal pohybovať ani vo dvore, ani v dome.
OĽaNO na pondelkovej tlačovej konferencii v parlamente kritizovalo Krajmerovu prítomnosť na mieste vraždy Kuciaka. Podľa hnutia tam nemal čo hľadať. „Otázka stojí, odkiaľ pán Krajmer vedel o Talianoch, a keď teda minister vnútra neklamal, mohol jedine Jána Kuciaka odpočúvať, aby zistili, či im náhodou nejde po krku,“ uviedol Matovič, podľa ktorého je druhou možnosťou, že Krajmer vie o páchateľoch vraždy a bol na mieste činu zametať stopy. Igor Matovič ukázal video, ktoré dokazuje, že Tibor Gašpar o Krajmerovej prítomnosti na mieste činu klamal.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

11.apr. 2018 pre Denník SME Peter Kapitán napísal:
Chátrajúci Machnáč ukazuje na Zoroslava Kollára, Norberta Bödöra a Krajmerovú
TRENČIANSKE TEPLICE. Kedysi to bol jeden z ťahákov kúpeľného mesta Trenčianske Teplice, o ktorom sa hovorilo len v superlatívoch. Dnes sa z liečebného domu Machnáč na jednom z najlepších miest v Trenčianskych Tepliciach stávajú ruiny. Aj preto sa neznámi aktivisti rozhodli na chátrajúcu budovu vyvesiť transparenty. Na jednom z nich je napísané „Kollár + Bödör + Krajmerová = Machnáč“, čo odkazuje na ľudí, ktorí sú za stav národnej kultúrnej pamiatky zodpovední. Právnik ľudí z mafiánskych zoznamov Zoroslav Kollár a podnikateľ Norbert Bödör, syn Miroslava Bödöra (SBS Bonul), ktorý má dobré vzťahy so špičkami Smeru, ovládajú spoločnosť Kúpele Trenčianske Teplice, ktorá liečebňu kedysi vlastnila.
Mária Krajmerová, manželka R.Krajmera, ktorý 1.apríla skončil ako šéf NPKJ, je zasa od roku 2015 členkou predstavenstva akciovej spoločnosti Kúpele Trenčianske Teplice. Liečebný dom Machnáč po privatizácii v roku 1997 získala firma Slovenské liečebné kúpele a naposledy bol otvorený v roku 2002. Oficiálne prevádzka sa skončila, lebo sa chystala prestavba na hotel s vysokým štandardom...

SkryťVypnúť reklamu
reklama

2.júna 2018 pre Denník SME Peter Kapitán napísal pokračovanie:
Krajmerová sa z Teplíc sťahuje, biznis tam riadi jej brat
... Akciovú spoločnosť Kúpele Trenčianske Teplice ovládajú právnik z policajných mafiánskych zoznamov Zoroslav Kollár a N.Bödör, syn vplyvného nitrianskeho oligarchu M.Bödöra, ktorý má dobré kontakty na špičky Smeru. Od roku 2015 bola v predstavenstve firmy aj M.Krajmerová, manželka bývalého šéfa NPKJ R.Krajmera. Podľa informácií SME sa už členstva vzdala...

6.júna 2018 pre Denník SME Adam Valček napísal:
Zoroslav Kollár kúpil akcie kúpeľov lacno, o vyššiu cenu sa štát ani nepokúsil
(Za 4 roky znížil štát cenu desaťnásobne.)
BRATISLAVA. S rôznymi pohľadmi na hodnotu majetku sa stretol už každý, kto kupoval byt či inú nehnuteľnosť. Znalec stanovil cenu napríklad na úrovni stotisíc eur, realitná kancelária ho ocenila na 110-tisíc, ale banka bola aj tak ochotnú naň poskytnúť hypotéku iba 90-tisíc eur.
Podobná situácia, ale s výraznejšími rozdielmi v cenách, nastala pri predaji podielu štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne v Kúpeľoch Trenčianske Teplice. Pre rôzne pohľady na hodnotu podielu ho získal podnikateľ Zoroslav Kollár za podozrivo nízku cenu. Teraz sa chystá zjednotiť celý balík akcií kúpeľov do svojho vlastníctva a sám odhalil, ako výhodne sa mu podarilo akcie od štátnej poisťovne kúpiť. Menšinový balík akcií ešte začiatkom roka od poisťovne kúpila jeho firma Begram, ktorá už predtým mala v kúpeľoch rozhodujúce slovo. Kým poisťovňa ešte v roku 2014 za svoj balík žiadala 3,8 milióna eur, v januári 2018 ho získal Z.Kollár za 451-tisíc eur...
Všeobecná zdravotná poisťovňa ako menšinový akcionár nemala vplyv na rozhodnutia v kúpeľoch a tie navyše nevyplácali zisk... Prvé dôležité rozhodnutie pri predaji akcií urobila poisťovňa v roku 2014, keď ju viedol Marcel Forai, známy je podpisovaním zmlúv s firmami vlastnej tety Anky. Vtedajšia ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská odsúhlasila, aby sa podiel ponúkal iba zvyšným akcionárom kúpeľov. Vylúčila sa tým možnosť predať ho cez burzu cenných papierov, hoci akcie firmy sa na burze obchodujú a poisťovňa by s takýmto predajom mala minimum nákladov navyše....

Keď už teraz máme plastickejšiu predstavu o tom, kým bol Zoroslav "profesne", mali by sme si priblížiť i hobby z prostredia justície, ktorému sa Zoro tak oddane venoval. Teda aspoň podľa slov tiež-podnikateľa M.Kočnera, bývalej štátnej tajomníčky M.Jankovskej, (dnes už ex-)sudcu Sklenku a mnohých ďalších kontaktov z mobilu M.Kočnera... Kto presne sú tí vybavovači?

4.nov. 2019 Šéfredaktor portálu Postoj.sk Fero Múčka napísal:
Kto stojí na dopytovej strane justičnej korupcie
Ak by sme mali jednou vetou technokraticky zhrnúť, čo sa momentálne deje v justícii, resp. v súdnictve, tak by sme povedali, že sa rieši ponuková stránka korupcie. Reč je, samozrejme, o tých sudcoch, ktorí, ako ukázali náhodné zistenia z Kočnerovho telefónu, ochotne ponúkajú svoje služby nad rámec toho, čo by mali. Ide nielen o služby spojené so samotným rozhodovaním, ale aj o sudcovské konzultácie, ako by tá či iná právnická taktika mohla pred súdom obstáť, sprostredkovanie kontaktov na kolegov, informovanie o pomeroch na súde alebo informovanie o iných prípadoch. Poskytovanie informácií o tom, aké spory vedú konkurenti, či informovanie o tom, ktoré prípady by sa v akom štádiu mohli dať „vypaľovať“.
Na fungovanie tohto biznisu však ponuková stránka nestačí... Hlavnými protagonistami na dopytovej strane sú advokáti. Zvláštne postavenie, ktoré im prináleží, im umožňuje potichu fungovať v systéme s tým, že oni sú len predĺžená ruka klientov bez vlastnej zodpovednosti za to, čo robia. V skutočnosti je to inak: oni spoločne konštruujú tento systém justičnej korupcie, vytvárajú cesty a spôsoby na neštandardné ovplyvňovanie justície a za využívanie tohto mechanizmu potom fakturujú svojim klientom. Takto sa o systéme dlhodobo hovorí a takto ho opisujú aj Kočnerove rozhovory so sudcami, advokátmi a inými osobami.
Ako verejná demonštrácia nevítanej symbiózy svetov advokátov a sudcov vojde do pamäti zabíjačka organizovaná advokátskou firmou, kde za zábavou prišlo hneď niekoľko sudcov utužovať vzťahy s advokátmi... Stavovská a samoregulačná organizácia advokátov teda s takýmto prelínaním svetov problém nemá. Sama totiž funguje v bizarnom nastavení.
Na čele advokátskej komory stojí Tomáš Borec, blízky priateľ Roberta Fica a minister spravodlivosti jeho druhej vlády... Tomáš Borec dnes pôsobí vo viacerých funkciách, do ktorých ho nominovala vláda. Ide o miesta v dozornej rade Všeobecnej zdravotnej poisťovne a či v bankovej rade Eximbanky. Ide o dlhodobo nedostatočne transparentnú inštitúciu, ktorá z verejných zdrojov poskytuje stámiliónové záruky vybraným firmám. (V Eximbanke pôsobil Borec napríklad s Igorom Lichnovským. Ten na čele banky a dozornej rady banky pôsobil za prvej Ficovej vlády, druhej i tretej. Lichnovský, niekdajší agent ŠtB, napokon musel pred 2 rokmi z banky odísť pre podozrenie zo spolupráce s mafiánskou skupinou takáčovci a pre podozrenie z rozsiahlej daňovej špekulácie.)
Dopytová stránka justičnej korupcie, ktorú tvoria predovšetkým advokáti, má mnoho legendárnych postáv, ktoré sa spolupodieľajú na kontrole tohto systému ovplyvňovania spravodlivosti. Nemálo z nich má biznis model založený na tom, že sú vybavovači.

Zaujímavou zhodou okolností je, že od vraždy Jána Kuciaka vidí už svoje poslanie Zoroslav niekde inde ako v podnikaní:

7.nov. 2019 pre portál >aktulity.sk Martin Turček a Martin Odkladal napísali:
Zoroslav Kollár sa zbavuje firiem, tri vlastní niekdajší ministerský úradník
Jeden z najbohatších Slovákov, ktorý sa v divokých 90. rokoch špecializoval na konkurzy, neskôr podnikal s Norbertom Bödörom a kúpil byt od Mariana Kočnera, odchádza dnes z viacerých svojich spoločností. Niektoré končia v rukách jeho spoločníkov, iné u človeka zodpovedného za neúspešné IT projekty na ministerstve spravodlivosti z čias Tomáša Boreca. Oligarcha Z.Kollár odišiel od roku 2017 zo 7 firiem, kde figuroval medzi konečnými užívateľmi výhod... Ostrieľaný konkurzný právnik s odhadovaným majetkom za stovky miliónov eur sa drží od začiatku podnikania v ústraní a nerád sa prezentuje na verejnosti. V médiách sa spomínajú najmä jeho aktivity z 90. rokov minulého storočia, keď pôsobil ako právny expert na konkurzy. Podľa týždenníka Trend sa Kollárova skupina zameriavala aj na administratívno-násilné prebratia firiem.
Rozlúčka s traktormi
V tomto roku odišiel Kollár zo 4 firiem, a to Global Supply, Ipm Engineering, Kinex Bearings a Zetor. Práve posledné dve sú najväčšími zo spomínaných spoločností. Ich ročné tržby prekračujú hranicu 50 miliónov eur... Kollárove podiely, ktoré predal v priebehu tohto roka, ovládol ich druhý spolumajiteľ Martin Blaškovič. S ním Kollár podnikal dlhší čas v rámci holdingu HTC. Legendárneho výrobcu traktorov Zetor ovládli ešte v roku 2002, keď sa potácal na hranici bankrotu a zachránila ho česká vláda. Obaja biznismeni sa dostali v 90. rokoch minulého storočia k Považským strojárňam, ktoré neskôr skončili v konkurze.
Krajmerová v kúpeľoch
... Čo sa týka akciovky Kúpele Trenčianske Teplice, tá vlani dosiahla zisk viac ako 200-tisíc eur. Štát, zastúpený Všeobecnou zdravotnou poisťovňou, sa napriek tomu vzdal takmer 16% podielu v akciovke. Ten skončil v Kollárovej firme Begram, ktorá ho získala za necelých 451-tisíc eur. Ďalších zhruba 8% kúpil Kollár od mesta Trenčianske Teplice...
Mladík z Levíc
Ďalšia spoločnosť, v ktorej sa zbavil kontroverzný podnikateľ podielu, je Energoinvest. Od júla minulého roku ju vlastní Jakub Burda...
Koniec IT a potravín
V závere minulého roka predal Kollár podiely aj vo firmách alfa BASE i Bryndziareň a syráreň vo Zvolenskej Slatine. IT spoločnosť alfa BASE mala ešte donedávna nízke tržby. V rokoch 2017 a 2018 jej však raketovo stúpli na viac ako 800-tisíc eur. Narástli jej aj čisté zisky. Podľa účtovných výkazov robia v alfa BASE len dvaja zamestnanci. Pritom ešte v roku 2016 bola táto eseročka zrelá na konkurz, pretože mala záporné vlastné imanie. V druhom prípade – údajne najstaršej bryndziarne na svete – ide o zabehnutý potravinársky podnik. Jeho tržby sa každoročne pohybujú na úrovni 6 až 7 miliónov eur. Doteraz mal symbolické zisky, avšak vlani zaznamenal 150-tisícovú stratu.
Bývalý úradník, dnes IT magnát
Firmu alfa BASE dnes vlastní Vladimír Karaba, ktorý bol za niekdajšieho ministerského nominanta Smeru Tomáša Boreca riaditeľom odboru implementácie IT projektov na ministerstve spravodlivosti. Na pozícii bol zodpovedný aj za systém elektronických náramkov pre väzňov v hodnote niekoľkých desiatok miliónov eur, ktorý NKÚ označil za neefektívny. Karaba po Kollárovi prebral vlani aj ďalšie firmy – Codematics a RPI. Počas Radičovej vlády pôsobil Karaba v štátnej spoločnosti OKTE. Ide o dcérsku firmu Slovenskej elektrizačnej a prenosovej sústavy, ktorá sa stará o elektrické vedenia. Hoci OKTE má miliardové obraty a míňa veľkú časť výdavkov na IT oblasť, nie je možné zistiť, kde miliony končia a kto IT služby štátu dodáva. OKTE totiž nezverejňuje zmluvy ani faktúry, keďže zákon jej to ako dcére štátnej firmy neprikazuje. Karaba je aj spoluvlastníkom spoločnosti BRAIN:IT, ktorá mala v minulosti blízko k neslávne známej eseročke Anext, spájanej s Jánom Počiatkom a Jozefom Brhelom. „Na ministerstve spravodlivosti som pôsobil do roku 2016. Podnikám od roku 2017. Obchodné kontakty sú internou záležitosťou spoločnosti,“ povedal Karaba pre Aktuality.sk.

Béla Bugár, Zoroslav Kollár a Ivan Gašparovič na Slovakia Ringu v roku 2011
Béla Bugár, Zoroslav Kollár a Ivan Gašparovič na Slovakia Ringu v roku 2011 (zdroj: Zdroj: motocykel.sk)

O Norbertovi Bödörovi sa v posledných dňoch dozvedáme, že už vyše roka má trvalý pobyt v Dubaji a pred týždňom si dokonca zrušil bezpodielové spoluvlastníctvo s manželkou... Ako hovorí nové slovenské príslovie, lepší Dubaj v hrsti než pod strechou v Ilave. Voľby sa predsa blížia a výsledkom si človek nemôže byť istý, "náš človek" tým dupľom. A všimol si to zrejme už i jeho obchodný partner Zoroslav Kollár.

Marek Vagovič 7.nov 2019: "Navonok nenápadný, rád sa prezentuje ako filantrop. No v skutočnosti veľmi vplyvný a bohatý, s konexiami na najvyšších miestach v politike, v bezpečnostných zložkách aj v justícii. Kočner aj Bödör mu svojim záberom nesiahali ani po päty. Zoro Kollár je v skutočnosti boss, ku ktorému vzhliadali a mali pred ním obrovský rešpekt. Pamätám sa, ako reagoval, keď sme ho v roku 2011 spojili s konkurznou mafiou. Kollár nám dal vtedy veľmi rázne najavo, aby sme sa nerýpali v jeho pochybnom biznise a kauzách. Nepomohlo. Písali sme o ňom viackrát... Je to dôležité, lebo tento človek je veľmi toxický a nebezpečný. Na rozdiel od svojho poskoka Kočnera si však naďalej užíva slobodu, pretože má oveľa silnejšie krytie. Snáď si raz tie božie mlyny nájdu aj jeho.
10.júla 2011 sme pre .týždeň napísali: Kto pomáha konkurznej mafii?
... plus Zorov malý medajlón s názvom: Právnik, podnikateľ, sponzor, archeológ
29.mája 2017 sme pre >aktulity.sk napísali: Manželka top policajta je vo firme s mužom z mafiánskych zoznamov
17.aug. 2017 sme pre >aktulity.sk napísali: Manželka elitného policajta dostala štedrú dotáciu od Jahnátkových ľudí "

Kvízová otázka na záver: Člen Smerodajnej mafie Tomáš Borec má nejedno zaujímavé prepojenie na kľúčového justičného vybavovača Zora "Pomstiteľa". Našli ste niečo z toho aj pri čítaní týchto textov?

Nuž tak...

P.S. napísal Dag Daniš v komentári pre >aktulity.sk:
Rozpustenie „tímu Kuciak“ bola chyba
... Chápeme, že podnikatelia ako Bödör, Haščák, Kaliňák, Počiatek, Glváč a ďalší nemajú záujem na napredovaní vyšetrovania pri podstate veci – pri údere na ochrancov Kočnera v bývalom vedení polície a v politike. Menej pochopiteľné je to, že v polícii a na prokuratúre sa nenašiel nikto, kto by sa dôrazne a nahlas zastal Juhásových ľudí, ktorí ukázali profesionálnu prácu a odvahu. A ktorí Kočnerovým komplicom naháňali strach. Juhásova skupina bola rozpustená skôr, ako stihla dokončiť svoju prácu – vyšetrovanie vraždy novinára a vyhodnotenie dôkazov, ktoré ukazovali na krytie Kočnera vo vedení NAKA. Alebo v skupine, ktorej hovoríme bödörovci. Kočner by sa predsa nikdy neodvážil plánovať vraždu exministra vnútra Lipšica, prokurátora Žilinku alebo investigatívneho novinára, ak by nemal zabezpečenú ochranu či pomoc „zhora“.
Elegantným riešením by bolo transformovať, resp. rozšíriť a posilniť Juhásov tím tak, aby zastrešoval a riadil vyšetrovanie:
– ďalších zločinov Kočnera a Zsuzsovej;
– zločinov policajných šéfov pri lustrovaní novinárov pre potreby Kočnera;
– únikov policajných informácií k bödörovcom a Kočnerovi v začiatkoch vyšetrovania vraždy;
– zločinov Kočnerových komplicov na prokuratúre, súdoch, na ministerstve spravodlivosti, v koalícii;
– zneužívania NAKA pre potreby bödörovcov a Kočnera;
– podozrení, že vedenie NAKA bolo korumpované, napríklad „podnikaním“ Krajmerovej manželky cez firmy Norberta Bödöra a Zoroslava Kollára.
Jednoducho: rozložiť treba celú kočnerovskú sieť v radoch bývalých policajných šéfov a oligarchov. Nie vyšetrovací tím, ktorý uzavrel prvú kapitolu ich krvavej mafstory.

Martin Foto Potočný

Martin Foto Potočný

Bloger 
  • Počet článkov:  86
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Šport môžem vo všetkých jeho prevedeniach a vo všetkých jeho podobách, aj literatúru a dobrú hudbu. Rád diskutujem pri dobrom pive o komplexnosti histórie, o zakrivení priestoru a o tom, že jazyky a dialekty tvoria spojité zobrazenie definované na povrchu geoidu. Zoznam autorových rubrík:  ŠportČrevo slepô zapálenôCestovanieKultúraMýty bez legendyI taká je politikaSever proti JuhuZleužitá štatistika

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

19 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

73 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

750 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu