reklama

Keď zrušenie vyšetrovacieho tímu Kuciak spochybnili už aj Taliani

Taliansky národný prokurátor pre boj proti mafii hovoril o podsvetí, ktoré cez Antonina Vadalu pôsobilo aj u nás. Prokurátor naznačil, že jeho zadržanie ešte neznamená, že táto mafiánska skupina zo Slovenska zmizla.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

... Televízne noviny TV Markíza v pondelok 11.novembra pokračovali reportážou Michala Hečka:
Za prísnych bezpečnostných opatrení prišiel taliansky národný prokurátor pre boj proti mafii a terorizmu do Trnavy. Sprevádzaný známou talianskou redaktorkou Mariou Graziou Mazzola, ktorá sa zaoberá prípadom vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, sa stretol s rodičmi zavraždeného páru. Práve vyšetrovanie vraždy J.Kuciaka a M.Kušnírovej odhalilo pôsobenie Antonina Vadalu na východe Slovenska a hlavne jeho spojenie s talianskou mafiou ´Ndranghetou. Pred mesiacom ho za pašovanie drog benátsky súd poslal do väzenia na vyše 9 rokov. Podľa šéfa talianského boja proti mafii to ale nemusí znamenať, že má Slovensko od ´Ndranghety definitívne pokoj.
Prokurátor Federico Cafiero de Raho: V Taliansku ak je jeden člen ´Ndranghety, tak vieme, že je okolo neho celá skupina. Kde sa ocitnú, tam vytvárajú kolónie.
Michal Hečko: A takto to táto mafiánska skupina robí všade, kam príde. Na otázku, či teda niekto aj v spolupráci s talianskou stranou pokračuje vo vyšetrovaní, už ale konkrétne odpovedať nechcel. Podobne zareagoval aj na dotaz, či vyšetrovanie Vadalu preukázalo napojenie na slovenské politické špičky.
Federico Cafiero de Raho: Veci okolo Vadalu ešte stále vyšetrujeme, informácie preto poskytovať nemôžem.
Michal Hečko: Boj proti mafii však podľa neho zďaleka nie je iba otázkou národných polícii. Tie by sa mali minimálne na európskej úrovni spojiť. Právny zástupca matky zavraždenej M.Kušnírovej však na to hovorí, že my si musíme najskôr upratať doma.
JUDr. Roman Kvasnica: Zatiaľ podľa mňa na tú spoluprácu nie sme pripravení. Videli sme dneska jednu absolútnu morálnu autoritu z Talianska. Ja si neviem predstaviť, že by sa mal stretávať s ľuďmi, s ktorými sa stretával Kočner, to od nich nemôžeme chcieť.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

TV JOJ na konferencii v Trnave svoj štáb nemala a žiadna informácia sa do ich spravodajstva nedostala.

Správy RTVS o 19:00 naopak priniesli v pondelok už v 4.príspevku niekoľko kľúčových slov účastníkov konferencie...
Redaktorka Jana Obrancová: Taliansky národný prokurátor vyzdvihol aj prácu vyšetrovacieho tímu "Kuciak", podobné tímy vraj v minulosti v Taliansku pomohli objasniť aj celú sieť zločinov, ktoré z pôvodných vrážd vyšli. U nás však vyšetrovací tím rozpustili, čo naďalej kritizuje rodina obetí.
Jozef Kuciak: Nikdy neunikli veci, ktoré by mohli priamo ohroziť to vyšetrovanie. Unikli veci, o ktorých sme chceli, aby sa vedelo, hlavne kvôli tomu, aby vyšetrovanie nebolo brzdené. 
Federico Cafiero de Raho: Vytvárame rôzne spoločné prostriedky, ktoré by mali byť v oblasti trestného práva a v oblasti procesov, ktoré by sa mali zjednotiť a byť jednotné pre európske inštitúcie.
JUDr. Roman Kvasnica: My si tu doma musíme sami spraviť poriadok. Ten poriadok za nás nikto nebude robiť. Myslím si, že pokiaľ by boli detailnejšie informovaní zahraniční partneri o tom, že čo sa tu vyvádzalo, a akým spôsobom to bolo nevyšetrené, tak by to malo značné dôsledky aj pre budúcu spoluprácu. Takže najprv si musíme spraviť poriadok, potom môžeme hovoriť o medzinárodnej spolupráci.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Moja malá faktická poznámka: Rozpustenie tímu "Kuciak" iba pár hodín po uzavretí prípadu vraždy novinára a jeho snúbenice kritizuje rodina obetí od momentu, kedy táto informácia prenikla na verejnosť. Avšak novinári si v dennej tlači na rozdiel od redaktorov RTVS všimli, že na konferencii v Trnave správnosť tohto kroku spochybnila ešte aj iná medzinárodne uznávaná autorita:

Najčítanejší denník Nový ČAS priniesol informácie k téme v stredu 13.novembra na dvoch tretinách 5.strany (spodnú tretinu zabral reklamný priestor s plasticky prosebným kukučom Tomáša Druckera)
Šéf talianskej protimafiánskej prokuratúry na Slovensku:
VADALU NAĎALEJ VYŠETRUJEME
Federico Cafiero de Raho (67) a jeho úrad sú v Taliansku považovaní za morálnu autoritu. Do Trnavy prišiel za mimoriadnych bezpečnostných opatrení porozprávať o svojich skúsenostiach v boji proti mafii, ktorej chápadlá sa rozmohli aj na Slovensku. Jeden z najstráženejších mužov v Európe prehovoril aj o údajnom telefonáte expremiéra Roberta Fica s Antoninom Vadalom či o fungovaní neslávnej ´Ndranghety.
Neprejde zrejme týždeň, kedy by sa Federicovi de Rahovi niekto nevyhrážal smrťou. Aj preto je taliansky národný prokurátor pre boj proti mafii a terorizmu strážený 24 hodín denne ozbrojenou ochrankou. Jeho príchod na Slovensko sprevádzali mimoriadne bezpečnostné opatrenia. De Raho sa najprv stretol s generálnym prokurátorom Jaromírom Čižnárom, neskôr prišiel do Trnavy na konferenciu „Slovensko proti všetkým mafiám“, kde hovoril o potrebe spoločnej legislatívy proti mafiám aj o pôsobení zločineckej organizácie ´Ndrangheta na Slovensku.
„Kde je jeden člen ´Ndranghety, tam je určite okolo neho aj celá skupina,“ povedal de Raho s tým, že takýmto mafiánskym bunkám sa darí najmä v krajinách, v ktorých sa dá ľahko investovať a skryť. Po smrti Jána Kuciaka bolo jedným z možných motívov jeho vraždy to, že sa v článkoch venoval podnikaniu talianskej mafie na Slovensku. Jej hlavným predstaviteľom mal byť Antonino Vadala, ktorého zatkli po novinárovej smrti. Minulý mesiac ho odsúdili na viac ako 9 rokov basy za pašovanie kokaínu. Vadala mal kontakty na najvyšších miestach - v minulosti chodil s Ficovou hlavnou štátnou radkyňou Máriou Troškovou a spája sa s ním aj meno exšéfa bezpečnosti na Úrade vlády Viliama Jasaňa. Podľa zistení talianskej novinárky Marie Grazie Mazzoly mal s Vadalom dokonca osobne telefonovať aj expremiér. Fico to dlhodobo popiera a „považuje to za uzavreté“. Talianske úrady to vidia inak. „Veci okolo Vadalu ešte stále vyšetrujeme, preto o tom ešte nemôžem informovať,“ povedal šéf talianskej protimafiánskej prokuratúry de Raho, ktorému sa nepozdáva ani rozpustenie vyšetrovacieho tímu Kuciak. (článok)

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu

Denník Plus1DEŇ priniesol v stredu 13.novembra na spodnom okraji 3.strany skromný článoček
Rodičia zavraždeného novinára Jána Kuciaka
súčasťou medzinárodnej konferencie
SPOLOČNÝ BOJ PROTI MAFII
TRNAVA - Začiatkom tohto týždňa sa na pôde Divadla Jána Palárika v Trnave uskutočnila medzinárodná konferencia svetových bojovníkov proti mafii. Ústrednou témou sa stala smrť investigatívneho novinára J.Kuciaka a boj proti organizovanému zločinu...
... Taliansky národný prokurátor pre boj proti mafii ocenil prácu vyšetrovacieho tímu v prípade vraždy novinára J.Kuciaka, no zároveň spochybnil rozhodnutie tento vyšetrovací tím rozpustiť...
(fotogaléria z konferencie v Trnave)

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejší mienkotvorný denník Pravda na túto tému neinformoval ani jednou vetou.

MY TRNAVA (regionálny denník SME) napísal
MAFIA JE TAM, KDE MÁ DOBRÉ PODMIENKY
TRNAVA - Taliansky národný prokurátor pre boj proti mafii a terorizmu Federico Cafiero de Raho ocenil prácu vyšetrovacieho tímu v prípade vraždy novinára J.Kuciaka a jeho snúbenice M.Kušnírovej. Na pondelkovej medzinárodnej konferencii "Slovensko proti všetkým mafiám" v Trnave tiež spochybnil rozhodnutie tento vyšetrovací tím rozpustiť. Konferenciu organizoval Trnavský samosprávny kraj v spolupráci s Talianskym veľvyslanectvom v Bratislave na podnet rodín Kuciakovcov a Kušnírovcov.
De Raho hovoril o zakorenení mafie na Slovensku a v Európe, o potrebe spoločnej legislatívy proti mafiám aj o pôsobení zločineckej organizácie 'Ndrangheta na Slovensku: „Mafia sa snaží etablovať v krajinách, kde boj proti nej nie je taký silný. Zároveň pôsobí v odvetviach, ktoré nie sú výnimočné, no dá sa v nich ľahko investovať a zároveň skryť'...“ 
Na konferencii vystúpili aj advokáti rodín zavraždeného J.Kuciaka a M.Kušnírovej Roman Kvasnica a Daniel Lipšic. Podľa Kvasnicu medzinárodná spolupráca pri vyšetrovaní vraždy bola mimoriadne nápomocná. Výsledky vyšetrovania podľa neho postupne ukázali, že slovenské štátne orgány, predovšetkým Policajný zbor aj SIS nedokázali odhaliť a rozložiť páchanie závažnej organizovanej trestnej činnosti a nechali ju prerásť do podoby, ktorá začala ohrozovať a následne rozkladať zriadenie SR. Lipšic dodal, že treba dokončiť prácu, ktorú začal J.Kuciak: „Ak sa niekto domnieval, že po vražde sa novinári zľaknú a prestanú písať o prepojení zločincov na justíciu a politiku, sa veľmi mýlil.“ 
Rodičia Kuciaka a Kušnírovej považujú rozpustenie vyšetrovacieho tímu za neúctu voči zavraždeným. Zlatica Kušnírová vyzvala na podporu jeho obnovenia.
Na program konferencie bolo zaradené aj vystúpenie predsedu združenia Libera contro le mafie Luigiho Ciottiho, ktorý je lídrom občianskych protestov proti korupcii v Taliansku a tiež novinárky Marie Grazie Mazzoly na tému kto kryl na Slovensku impérium pašeráka drog Vadalu. V utorok potom vystúpili so svojimi príspevkami slovenskí investigatívni novinári. (článok)

Denník SME priniesol v stredu 13.novembra na 2.strane rozsiahly článok Jána Krempaského:
Bývalý šéf tímu Kuciak sa prvýkrát ukázal na verejnosti
JUHÁS PRIŠIEL NA BESEDU O MAFII
Peter Juhás má zakázané hovoriť. Z vysvetlenia jeho šéfa cítiť urazenú samoľúbosť.
TRNAVA - Zaplnená sála Divadla Jána Palárika v Trnave privítala v pondelok popoludní vyšetrovateľa Petra Juhása. Bývalý šéf vyšetrovacieho tímu vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej sa prvýkrát ukázal na verejnosti... Juhása krátko po začiatku konferencie neočakávane pozvala na pódium talianska investigatívna novinárka Maria Grazia Mazzolová z talianskej verejnoprávnej televízie RAI, ktorá je na Slovensku známa reportážami o prepojení politických špičiek s kalábrijskou mafiou ´Ndrangheta. Rodičia zavraždených ho tak ocenili za prácu, ktorú so svojím tímom urobil. Vyšetrovateľ sa zvítal s nimi, ale aj s talianskym národným prokurátorom boja proti mafii Federicom Cafierom de Raho. Taliansky prokurátor vo svojom vystúpení spochybnil rozpustenie vyšetrovacieho tímu Kuciakovej vraždy. Rodičia zavraždeného novinára a jeho snúbenice Juhása objali a so slzami v očiach mu ďakovali. Pozvali ma, odpovedal Juhás na otázku SME, prečo prišiel na konferenciu do Trnavy. Rozhovor odmietol s vysvetlením, že má zakázané hovoriť. Ak by poskytol interview bez súhlasu nadriadených, hrozil by mu disciplinárny trest.
Hovoriť bude len šéf NAKA
Širšie vysvetlenie, prečo Juhás nemôže hovoriť, poskytol šéf NAKA Branislav Zurian: Nebolo by to fér voči ostatným členom tímu. Nech sa potom urobí rozhovor s každým členom tímu... Zvolil som teda spôsob, že sa za prácu tímu budem vyjadrovať len ja. 
Juhás riadil tím 40 operatívcov...

Nuž tak...

Obrázok blogu
(zdroj: Zdroj: Matej Remmy Jankovic)

P.S. dodáva Jozef Šátek: Ihneď po zrušení vyšetrovacieho tímu "Kuciak" som zverejnil kritický príspevok na adresu prezidenta PZ Lučanského... Je jasné, že dôvody nato neboli žiadne, ibaže jeho ďalšie pôsobenie ohrozovalo určitých ľudí v pozadí tohto zločinu, že by mohli vyjsť nové dôkazy na svetlo sveta. Z tohto dôvodu akceptujem názor talianskeho prokurátora, ale zároveň zdôrazňujem, že jeho názor nemusí byť a určite ani nie je predsa tým rozhodujúcim, skôr tým, ktorý naše postoje len potvrdí. Problémy Slovenska nevyrieši nikto zo zahraničia, ale len my tu na Slovensku. Zlatica Kušnírová opakovane vyzvala na podporu jeho obnovenia. Stačí tím opäť v primeranom rozsahu zriadiť prezidentom PZ Lučanským, určiť mu rozsah činnosti a to všetky prípady, ktoré nie sú doteraz ukončené, ale vyplývajú z doterajšej vyšetrovacej činnosti tohto tímu. No a Lučanský (tak ako aj sľúbil) v prípade, že nevyhrá "jeho" vládna koalícia, tak by mal zo svojej funkcie bezodkladne odstúpiť. 

(doplnené 18.11. o 21:50)

P.P.S. dodáva môj vzácny čitateľ Jan Prkvička: Policajný prezident mal dávno dať pokyny na rozloženie mafiánskych zoskupení na prokuratúre, súdoch, polícii, poľnohospodárskej platobnej agentúre, SIS, či národnom bezpečnostnom úrade... A čo urobil? Rozložil vyšetrovací tím, ktorý sa kryštalizoval pri boji s mafiou zažratou na najvyšších poschodiach a mal dobré výsledky. Nepomýlil si prezident PZ smer-ovanie polície? ... (pokračovanie v diskusii pod článkom)

Článku môžete dať hlas aj na Vybrali.SME.sk

Martin Foto Potočný

Martin Foto Potočný

Bloger 
  • Počet článkov:  86
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Šport môžem vo všetkých jeho prevedeniach a vo všetkých jeho podobách, aj literatúru a dobrú hudbu. Rád diskutujem pri dobrom pive o komplexnosti histórie, o zakrivení priestoru a o tom, že jazyky a dialekty tvoria spojité zobrazenie definované na povrchu geoidu. Zoznam autorových rubrík:  ŠportČrevo slepô zapálenôCestovanieKultúraMýty bez legendyI taká je politikaSever proti JuhuZleužitá štatistika

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

86 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu