Keď Pellegrini sníva o moci v rukách, no v nočníku ruku močí

Autor: Martin Foto Potočný | 27.11.2019 o 18:48 | (upravené 28.11.2019 o 7:04) Karma článku: 10,05 | Prečítané:  6408x

Pán údajný premiér Pellegrini publikoval len nedávno v Hospodárskych Novinách poučný článok, ktorého je sám autorom. V kontexte horúcich správ posledných dní ním však demonštruje, že žije vo svojej vlastnej virtuálnej realite:

Peter Pellegrini: POTREBUJEME ZMENU MYSLENIA!

"Posledné udalosti z parlamentu ma utvrdili v presvedčení, že potrebujeme zmenu. Na rozdiel od opozície, ktorá volá po politickej zmene prinášajúcej chaos a škriepky, ja ponúkam zmenu postavenú na stabilite a zodpovednosti..."

-> BREAKING NEWS (o parlamentnej "stabilite a zodpovednosti" v praxi):

 • 26.nov. SME.sk: Na návrh Fica nebude parlament rokovať o desiatkach návrhov
  BRATISLAVA.  Poslanci NR SR nebudú rokovať o viac ako polovici návrhov zákonov, ktoré boli predložené na rokovanie 53. schôdze... Rozhodlo o tom plénum hlasovaním... V reakcii na presunutie bodov navrhol predseda OĽaNO Igor Matovič uznesením NR SR "odsúdiť diktátorské praktiky" poslancov Smeru, SNS a Mosta-Híd.
 •  26.nov. Postoj.sk: Opozícia sa búri. Chce iniciovať mimoriadnu schôdzu pre presunuté návrhy zákonov
  Opozícia zbiera podpisy na iniciovanie mimoriadnej schôdze Národnej rady SR pre odsunutie viacerých návrhov zákonov. Informovala o tom poslankyňa J.Cigániková(SaS) na spoločnej tlačovej konferencii predstaviteľov opozície... Nedovolia nám pracovať. Chceme podávať návrhy a dobré návrhy zákonov...“ skonštatovala Cigániková. 
  „Tento útok na naše základné ústavné práva, keď reprezentujeme našich voličov a občanov SR, je bezprecedentný,“ podotkol líder hnutia OĽaNO Igor Matovič. Skonštatoval, že poslanci sú platení a aj volení na to, aby predkladali návrhy zákonov, ktoré majú pomôcť občanom... Zároveň avizoval, že ak im koalícia odmietne otvoriť mimoriadnu schôdzu na prerokovanie ich predložených návrhov, budú iniciovať odvolanie premiéra Petra Pellegriniho.
  Predseda posl.klubu Sme rodina Peter Pčolinský v konaní koalície nevidí logiku... Nezaradený poslanec Miroslav Beblavý podotkol, že NR SR má v zmysle rokovacieho poriadku rokovať o predložených návrhoch: „Také niečo, že veď už nebude schôdza, o tom nerozhoduje predseda parlamentu Andrej Danko, o tom rozhodujú poslanci...“
  ... „Platí zásada, že ak sú na konci volebného obdobia predložené zákony, ktoré nie je možné dorokovať, tak o týchto zákonoch sa nemôže rokovať,“
   povedal Fico novinárom s tým, že opozícia síce tvrdila, že presunutie návrhov je protiústavné, ale nevedela povedať v čom...
 • 27.nov. Druhá spoločná tlačová konferencia dem.opozície:
  Čl.86 Ústavy SR:
  Do pôsobnosti NR SR patrí najmä:
  a) uznášať sa na ústave, ústavných a ostatných zákonoch a kontrolovať, ako sa dodržiavajú...
  Čl.87 Ústavy SR:
  (1) Návrh zákona môžu podať výbory NR SR, poslanci a vláda SR.
  Ústavný súd aplikuje judikatúru, že jednotlivé práva musia byť právami reálnymi a vykonateľnými. V zmysle tohto ústavného výkladu nemôže byť právo legislatívnej iniciatívy zmarené svojvôľou parlamentnej väčšiny.... článok pána údajného premiéra Pellegriniho pokračuje slovami:

"O čom hovorím? ... Rozumiem, že nastal predvolebný čas, ale nemyslím si, že parlament by sa mal zmeniť na veľkú bilbordovú plochu, do ktorej sa zmestí všetko, čo nám marketingovo zíde na um..."

-> BREAKING NEWS (o "bilbordoch" politického marketingu v štátnych inštitúciach):

 • 20.nov. tyzden.sk: Premiér zvoláva Bezpečnostnú radu, Jaro Naď hovorí o Balciarovej pomste
  P.Pellegrini chce zvolať na piatok (22.11.) ráno stretnutie s vybranými členmi Bezp.rady SR. Diskutovať majú o oblastiach utajovaných skutočností a obrany štátu, na ktorých sa mal podieľať J.Naď z OĽaNO. Podľa premiéra ide o viacero oblastí, ktoré vzbudzujú vážne podozrenia: Rozhodol som sa na piatok zvolať mimoriadne rokovanie niektorých členov Bezp.rady SR, aby sa oboznámili s kompletnou informáciou a mohli v prípade potreby konať vo svojich rezortoch.“ Na stretnutí sa majú zaoberať rozsahom toho, na čom všetko mohol Jaroslav Naď participovať a aké aktivity vyvíjal. Pellegrini považuje za potrebné sa o situácii rozprávať, pretože to podľa jeho slov zasahuje aj do bezpečnosti a dôveryhodnosti Slovenska. Zdôraznil, že v súčasnosti nemôže bližšie hovoriť o kauze. Naozaj ide o podstatne väčší rozsah jeho aktivít rôzneho typu, o ktorých teraz nemôžem hovoriť,“ povedal premiér s tým, že po piatkovom stretnutí bude o situácii bližšie informovať... „Ako premiér mám právo sa oboznamovať s informáciami Vojenského spravodajstva a SIS,“ skonštatoval.
  K postupu polície sa Naď vyjadril na tlačovej besede: „Dozvedel som sa, že dňom môjho vstupu do politiky boli nasadené všetky možné aj nemožné prostriedky na moju diskreditáciu, na ktorej sa pracovalo viac ako rok...“
 • 23.nov. DenníkSME: Hovoria o ohrození, a neodpovedajú
  BRATISLAVA. Premiér, traja ministri či šéfovia oboch tajných služieb sa v piatok mimoriadne zišli, aby riešili bezpečnosť Slovenska... K obvineniu opozičného politika tri mesiace pred parlamentnými voľbami však veľa nepovedali... Denník SME sa pozrel na viacero zvláštností i otázok, na ktoré zatiaľ nikto neodpovedá:
  1. Nešlo o riadne zasadnutie Bezp.rady, ale stretli sa len vybraní členovia. Zvolal ich premiér...
  2. Naď je zatiaľ obvinený, že ohrozil utajované skutočnosti, keď položil otázku, na ktorú ani nedostal odpoveď...
  3. Viac o prípade sa dozvedia 3 najvyšší ústavní činitelia a parlamentný výbor pre kontrolu Vojenského spravodajstva, ale až budúci týždeň. Pričom odpočúvanie trvá už vyše roka.
  4. Príslušníci NAKA zobrali mobil ešte v utorok 19.11., keď ho v Bojniciach obvinili. Predstavitelia OĽaNO sa ohradzujú, že v mobile ale aj na odpočutých nahrávkach sú podrobné záznamy plánov i krokov hnutia...
  5. Tajné služby, obzvlášť vojenská, boli v minulosti opakovane zneužívané...
  6. Prečo opozícia hovorí o politickej objednávke? V októbri 2014 opozičného poslanca Gábora Grendela polícia obvinila na základe anonymného trestného oznámenia z daňového podvodu. Bolo to mesiac pred komunálnymi voľbami, v ktorých Grendel kandidoval za starostu bratislavského Starého Mesta. Prípad o pol roka neskôr zastavil generálny prokurátor. Grendel voľby prehral o 25 hlasov. Niekdajší premiér Robert Fico mesiac pred voľbami 2016 vytiahol na I.Matoviča kauzu, že údajne ešte v roku 2008 prepral 4 milióny eur pri predaji svojej firmy RegionPress. Novinárom rozdával rôzne dokumenty bez toho, aby vysvetlil, odkiaľ ich má. Polícia začala stíhanie, ktoré napokon zastavila o 8 mesiacov neskôr...

  ... článok pána údajného premiéra Pellegriniho pokračuje slovami:

"Preto hovorím o zodpovednej zmene a moja ponuka pre Slovensko je postavená na troch jednoduchých bodoch:

1) Musíme sa rozhodovať na základe dát a faktov. Naučí nás to predvídať a reagovať na veci preventívne. Zákony tejto krajiny by sa nemali meniť počas roka a tobôž nie viackrát, ako sa to u nás začína pomaly stávať zvykom.... Preto sme zriadili implementačnú jednotku, Hodnotu za peniaze či analytické jednotky. Nebojme sa ich počúvať, je to moderný trend riadenia všade vo svete. Chcem moderné Slovensko..."

-> BREAKING NEWS (o "modernom trende" riadenia vlády SR):

 • 26.nov. Hospodárske Noviny: Rozpočtu chýbajú čísla, upozorňujú kontrolóri
  Je pár mesiacov pred voľbami a do parlamentu prichádzajú desiatky rôznych návrhov. Pridané dostanú rodiny s deťmi, dôchodcovia, firmy. Verejné výdavky sa nafukujú. A pri niektorých opatreniach štát ani len nevie, koľko to celé bude stáť. Do NR SR sa totiž dostávajú novely... bez toho, aby bol vyčíslený ich vplyv na štátnu kasu. A to je problém pre rozpočet, upozorňuje NKÚ. „Pri mnohých plánovaných výdavkoch chýbajú analýzy. Nerešpektujú sa závery Útvaru hodnoty za peniaze. Platí, že ten, kto nemeria, neriadi,“ kritizoval šéf NKÚ Karol Mitrík na parlamentnom finančnom výbore, kde poslanci rozoberali práve budúcoročný rozpočet.
  Na viaceré rozpočtové nášľapné míny upozornila v polovici novembra aj Rada pre rozpočtovú zodpovednosť. Vláda napríklad počíta s investíciami v najnižšom rozsahu od roku 1995. Škrtanie investícii je len odkladanie  problému do budúcnosti. Donekonečna sa s opravami a výstavbou ciest, mostov, železníc a budov čakať nedá,“ povedal Goliaš. Ďalším problémom je nadhodnocovanie príjmov, napríklad z dividend...

  ... článok pána údajného premiéra Pellegriniho pokračuje slovami:

"... 2) Efektívna vláda, ak má byť viac ako len slogan, sa musí riadiť tým, čím sa riadi digitálna transformácia, priemysel 4.0 či umelá inteligencia. Musíme zbierať dáta, ktoré signalizujú potreby občanov. Musíme odbúrať rezortizmus, tú pliagu štátnej správy, a transformovať jednotlivé ministerstvá tak, aby sme nachádzali prierezové riešenia a prinášali lepšie výsledky pre našich občanov..."

-> BREAKING NEWS (o odbúravaní pliagy štátnej správy a lepších výsledkov pre občana): 

 • 18.nov. Denník Pravda: Rastú platy aj počet štátnych úradníkov
  Popri potrebnom zvyšovaní platov štát v tichosti zvyšuje aj počty nepotrebných štátnych úradníkov.... Nepotrebných štátnych úradníkov sa bez väčších úspechov snažilo v posledných rokoch zbaviť ministerstvo vnútra realizovaním reformy ESO (Efektívna, Spoľahlivá a Otvorená štátna správa). V rámci nej boli zrušené napríklad krajské úrady a väčšinu potrebných dokumentov si občania vybavia v novovytvorených jednotných kontaktných miestach. Zároveň štát investoval viac ako miliardu eur z eurofondov do online komunikácie s občanmi. Napriek tomu počet ľudí pracujúcich pre štát neustále rastie... Práve vysoký počet štátnych zamestnancov zabraňuje razantnejšiemu zvyšovaniu platov kvalitných ľudí. So súčasnou výškou miezd nie sú spokojní ani samotní štátni úradníci. Vývoj počtu štátnych zamestnancov:
  2017......413.443
  2018......416.245
  2019......426.123
  2020......427.222 ... (+13.779)
  Štátni zamestnanci stoja už takmer 10 miliárd ročne... 
  ... článok pána údajného premiéra Pellegriniho pokračuje slovami:

"... Nezbavovať sa len nadbytočnej administratívy, ale napríklad pri projektoch výstavby diaľnic alebo pri riešení dlhodobej starostlivosti primať rezorty k spolupráci a zbytočne nenaťahovať čas. To občana vôbec nezaujíma."

-> BREAKING NEWS (o nenaťahovaní času pri diaľničných projektoch):

 • 7.nov. blog Jána Marosza: TUNEL v tuneli Višňové
  V r.1998 začali raziť prieskumnú štôlňu tunela Višňové... Prešlo už teda 21 rokov, ale dielo nie je stále dokončené. Tisíce vodičov tratia čas svojho života v zápchach pod Strečnom. V najbližších rokoch sa na tomto stave nič nezmení. Ficove vlády tento projekt nielenže nezvládli manažérsky a odborne, ale nechali vyciciavať európske a štátne peniaze „kufríkovým kráľom“, ktorí v správny čas motivovali na správnych miestach tých, ktorí rozhodovali, komu bude táto obria zákazka zverená. Švédi a Dáni sa v podobnom období, ako my sme začali vŕtať do kopca vo Višňovom, rozhodli spojiť svoje krajiny... Celý cca 16 km úsek tvorí 4 km umelý polostrov, 4 km tunel, 8 km most so štvorprúdovou cestou a železnicou, kde vlaky jazdia 200 km/h... dielo začali realizovať v r. 1995 a v r. 2000 strihali pásku. Za 5 rokov zrealizované! U nás sa po 21 rokoch podarilo „súdruhom“ osadiť na portáli tunela mreže (ako inak, predražené). Aby sa dnu nikto nedostal. Ani živá duša... Iba netopiere, lebo veď my staviame najväčšiu jaskyňu na svete. Nie dôležitú dopravnú infraštruktúru pre vodičov... 

  ... článok pána údajného premiéra Pellegriniho pokračuje slovami:

"... 3) My predsa dnes vieme, kde máme tie najväčšie problémy a s ktorými zápasili pravicové aj ľavicové vlády – medzi najväčšie výzvy slovenského hospodárstva patria školstvo..."

-> BREAKING NEWS (o školstve):

 • 13.nov. SME.sk: Situácia vo vede a vysokom školstve je vážna, zhodli sa rektori univerzít
  ... Veľkým problémom je podľa rektora UPJŠ v Košiciach Pavla Sováka financovanie vysokoškolského vzdelávania a vedy. Spresnil, že na mysli nemá plošné, ale predovšetkým tzv. dedikované financovanie, teda „podľa schopnosti jednotlivých inštitúcií efektívne využiť zdroje, ktoré tam prúdia“. Ďalším problémom je nedostatočné čerpanie a využívanie európskych fondov. „Sme znepokojení pomalým rozbehom jednotlivých výziev zo strany ministerstva školstva,“ vyhlásil...

  ... článok pána údajného premiéra Pellegriniho pokračuje slovami:

"... zdravotníctvo, trh práce a starnutie obyvateľstva. Pre mňa ako lídra sociálnodemokratickej strany je dôležité prijímať opatrenia, ktoré budú zvyšovať životnú úroveň ľudí. Robme ich spoločne dialógom, transparentným procesom a vyhnime sa improvizácii..."

-> BREAKING NEWS (o zdravotníctve a vyhýbaní sa improvizácii):

 • 31.okt. Denník SME: Fico si dupol aj pri očkovaní škôlkarov, volal Kálavskej 10 minút pred hlasovaním
  BRATISLAVA. Zákon o povinnom očkovaní detí, ktoré majú nastúpiť do škôlky, žiadal stiahnuť predseda Smeru Robert Fico. Ministerka Kalavská v stredu prvý raz vysvetlila, prečo v pondelok krátko pred hlasovaním v parlamente stiahla viacero vlastných návrhov. Presunúť ich chce na parlamentnú schôdzu na prelome novembra a decembra. O 10 min. jedenásť mi bolo volané, aby som všetky 3 zákony, aj následnú starostlivosť, aj očkovanie stiahla, pretože ani v tomto nie je podpora,“ vysvetlila Kalavská. Parlament o návrhoch hlasuje o 11.hod. Potvrdila, že jej volal predseda Smeru Fico. „Takto by sa štát nemal riadiť,“ reagovala na jeho konanie Kalavská. Smer tak opäť nepodporuje ministerku zdravotníctva, ktorú do funkcie nominoval. Proti pripravovanej veľkej reforme nemocníc sa šéf Smeru ozval ešte v lete...

  ... článok pána údajného premiéra Pellegriniho pokračuje slovami:

"Plánovanie a len jasne stanovené priority pre rozvoj krajiny nás posunú vpred. Lebo len takto nájdeme ten správny kompromis medzi tým, čo občan potrebuje, a výzvami, pred ktorými stojí vláda v globálnom svete plnom zmien. Hádky a rozdelená spoločnosť nás oslabujú a posilňujú hnedý extrémizmus. Ten sa v kúte ticho prizerá a čaká na svoju chvíľu. Preto ponúkam program zodpovednej zmeny. A jeho základnou súčasťou je práve zásadná zmena myslenia."

-> BREAKING NEWS (o hnedom extrémizme, ktorý ticho čaká na svoju chvíľu):

 • 27.nov. Denník N: Smer, SNS a Kotleba prelomili veto a zakázali prieskumy 50 dní pred voľbami 
  Zostava Smer – SNS – ĽSNS a niekoľko nezaradených poslancov prelomila veto prezidentky Zuzany Čaputovej a opäť zakázala zverejňovanie prieskumov až 50 dní pred voľbami. Parlament nás tak posunul ku krajinám ako Kamerun a Tunisko, kde majú dlhšie moratórium. Novela znamená, že politici budú mať právo poznať preferencie strán pred voľbami, ale ich voliči nie... Veto prelomilo až 80 poslancov, čo je prekvapivo veľká sila. Na hlasovanie prišli úplne všetci poslanci Smeru, SNS aj ĽSNS, získali aj hlas poslanca Mosta-Híd Eduarda Adamčíka a odídencov od Kotlebu Juraja Kolesára, Jána Moru a Milana Špánika, novú členku SNS Alenu Bašistovú či už tradične troch odídencov zo Sme rodina...

Nuž tak...

Článku môžete dať hlas aj na Vybrali.SME.sk

(doplnené 28.11. o 7:04)

P.S. dodáva Martina Töröková (TV Markíza):
"Ťažko povedať, čo sa všetko odohralo v utorok 26.novembra v kuloároch. Predpoludním všetci vraveli, že teda 50-dňové moratórium neprejde... Aj premiér Peter Pellegrini ešte ráno po rokovaní poslaneckého klubu Smeru tvrdil, že to neschvália. Schválili."

Článku môžete dať hlas aj na Vybrali.SME.sk

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Prvé dni po pôrode ovplyvnia celý život, aj tak delíme matky od detí

V roku 2018 sa na Slovensku narodilo predčasne štyritisíc detí.


Už ste čítali?