Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

AVVM - Agentúra pre vývoj verejnej mienky, s.r.o. (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

predpovede sú...

zvyčajne veštené z "gule"..... správne sa na objednávku natočí.... a hneď sa pohľad zmení. Ide o rovnaký prístup ako v prípade auditorských a ratingových firiem v čase krízy..... A po kríze znovu dávajú "zaručené" a "ekonometricky zdôvodnené" ratingy a audity. To isté platí pre prieskumné agentúry. V publikácii NEUROMARKETING ukazujú na to, ako doteraz "fungovali" prieskumy trhu..... a že rozhodovanie zákazníkov (voličov...atď) funguje odlišne ako udávajú
prieskumné ankety.
 
Hodnoť

Áno výskum je podivný, ale...

Nie je korektné, že ste nespomenuli ďalšie podozrivé výsledky:

1. KDH: podľa Polisu má 13,2 zato podľa Focusu 8,6. To je rozdiel 4,6 percenta a takýto rozdiel je oproti rozdielu pri strane smer o to neobvyklejší, že sa jedná o malú nameranú hodnotu. Inak povedané hodnota +-3 percentá má spoľahlivosť 95% ak je nameráná na výsledku 50%. Pri výsledku 10% by mala byť reálna odchýlka pri poctivých výskumoch omnoho nižšia.

Inak osobne si myslím, že daná chyba môže byť spôsobená aj neúmyselne, napríklad takáto divoká teória: AZEN je prvá v abecede - a ak rozdávali lístky so stranami v abecednom poradí, časť respondentov si mohla vybrať v náhlosti (alebo z recesie) prvý v poradí. Toto chovanie môže byť vo volebnách miestnostiach úplne iné, či už kvôli inému poradiu (podľa volebného čísla) ale aj kvôli inému myšlienkovému rozpoloženiu voliča vo volebnej miestnosti oproti prieskumu.
 

 

Pravdupovediac mal som aj o KDH pripravený odstavec... len som ho potom v snahe zostrucnit spravu vymazal. S KDH je to tak, ze Focus mu dlhodobo odhaduje okolo 8,5 percenta, Polis vyse 12,5 percenta a MVK nieco medzi tym. pozdava sa mi ale to ze u vsetkych troch agentur sa KDH+SDKU+SaS pohybuje velmi konzistentne okolo 35 percent... samotne rozdelenie preferencii vramci tohoto bloku pravicových stran zavisi uz len od toho ci vyberiem vzorku dostatocne reprezentativnu vzhladom na liberalnost-konzervativnost volica. Vzorka sa ale vybera na zaklade sociologickych a geografickych, nie politickych parametrov. Tiez ma velmi zaujima ktora agentura to robi spravnejsie ale na to si asi pockame az do volieb
 

Hm

Polis robí telefonický prieskum, kde majú voliči povedať stranu bez toho aby dostali do ruky kandidátky. Focus a MVK zase poskytuje voličom hlasovacie lístky s názvom strany, jej skratkou a menom volebného lídra. Takáto zmena metodiky môže mať dosť významný dopad na výsledok. Bližšie k realite volebnej miestnosti je však prieskum MVK a Focusu.

Ohľadom výberu vzorky - všetky agentúry tvrdia že vzorka je reprezentatívna. Takže to podľa mňa nebude až tak o vzorke ako o metodike zberu informácií (pýtané otázky apod.)
 
Hodnoť

 

Ale, ale. Smer nema cez 45 ale len 31, tak je na vine zla zla agentura, ktoru si niekto na ten prieskum objednal. A co tak spomenut si na obdobie po volbach 2006, ked Smer zrazu mal v prieskumoch cez 40 percent, hoci dovtedy mu nikdy ziaden prieskum tolko nenameral. Az po volbach. Zaujimave. Kazdy sa kupit. A skor si kupis "renomovane" agentury, ako malu agenturu, ktora si buduje svoje meno.
www.avvm.sk - funguju od roku 2004
 
Hodnoť

Je tu nejaký eypert na to,

ako sa zisťujú preferencie takých lokálnych strán ako SMK?
Pýtam sa preto,že nap.na Záhorí môžete chodiť aj pol dňa než narazíte na niekoho z tejto skupiny...ako sa tam tie výsledky dostávajú??
btw. v dedine sme mali pri posledných volbách jeden hlas pre túto stranu,ale tá pani už ,žial,nie je medzi nami,takže bude O%.
 
Hodnoť

...

"Buďme ostražití a odlišujme agentúry zaoberajúce sa skúmaním verejnej mienky od tých, čo sa ju snažia vyvíjať, formovať či deformovať."

Veru tak, toto ale platí o každej z menovaných agentúr...
Ono samozrejme prieskum možno urobia, ale otázne je čo sa zverejní a ako sa poupravujú percentá...
 


Najčítanejšie


 1. Oliver Andrejčák: Stále len rozpráva, rozpráva, rozpráva... 2 517
 2. Ondrej Putra: Samovraždy zamestnancov v kríze 2 327
 3. Mišo Šesták: Keď na korupciu stačila pálenka 1 438
 4. Věra Tepličková: Premiér Matovič nevie ani po troch mesiacoch praxe vládnuť, 1 246
 5. Július Kovács: Ján Mičovský človek, ktorému vďačíme za zatknutie Kožucha, Kvietika a najnovšie aj Bodora 1 188
 6. Dominika Dongova: Čo priťahuje ženy? Jeden muž mi dnes povedal.. 851
 7. Martin Pekár: Kontroverzný človek je členom výboru pre prípravu novely stavebného zákona 662
 8. Gabriel Čajko: Pomohol by polícii Old Shatterhand? 515
 9. Jozef Sitko: Kňažko (výstižne): „Idioti v politike“ 488
 10. Jozef Černek: Doma turistom, úvod a plán 467

Rebríčky článkov


 1. Olívia Lacenová: Zlato ukazuje svoju silu. Prekoná do konca roka hranicu 2 000 USD za uncu?
 2. Michael Laitman: Vyzbrojovanie USA a tajná zbraň prírody
 3. Július Kovács: Ján Mičovský človek, ktorému vďačíme za zatknutie Kožucha, Kvietika a najnovšie aj Bodora
 4. Štefan Vidlár: 1. liga
 5. Andrea Bérešová: Kosenie horskej lúky na Miláne Grúni
 6. Richard Gajarský: OČR a karanténa.
 7. Miriam Studeničová: O záhadnej identite neznámeho z evanjelií
 8. Denis Jacko: Malinový stret
 9. Lukáš Baloga: Čínsky akciový trh dynamikou rastu jasne prekonal USA aj Európu
 10. Július Kovács: Bödöra zavreli a ospravedlňujem sa. Plus Video, kto ich drží za gule?


Už ste čítali?