Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Majstrovstvá sveta v hanbe (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

2. pointa
Tu išlo o druhú pointu v Martinovom článku - (ne)podporu detského a mládežnického športu. Za "zlého" tzv. komunizmu (presnejšie: štátneho kapitalizmu) dostávali deti aj dorastenci v športových kluboch prakticky všetko zadarmo. Aj vďaka tomu vyrástla silná generácia športovcov, ktorá však už odchádza do dôchodku a nemá nástupcov.
rastaman2000
Čo je K++? ;-)
Áno, je to presne tak. Žiaľ, doba sa zmenila, hodnoty sú obrátené naruby a ak na to niekto poukáže, je okamžite označený za komunistu či ficovoliča. Možno sa raz aj najväčší Ivankovi fanúšikovia spamätajú, len už asi bude neskoro. Ale tak im treba - vraví sa, že človek sa najlepšie učí na vlastných chybách... ;-(
rastaman2000
K+ je akože klik na Karmu ;-)
Chyba nie je v Miklošovi, za 20 rokov nedal na šport peniaze nikto, ani v rokoch 2006 či 2007 keď sa ešte o kríze nechyrovalo... chyba je presne v tom, že ľud si to nepýta! Rovnako ako si nepýtame fungujúce školstvo! Ak my sami máme budúcnosť krajiny na háku, prečo by sa o ňu mali zaujímať politici, ktorí sú tam len na 4 max. 8 rokov?
Martin Foto Potocny
<< < 1 2 3 4 5 6 > >>

Chápem,

a v zásade máš pravdu.

Pre mňa ale súdruh Bilderberg Mikloš je a zostáva symbolom dolár-fašizmu na Slovensku. ;-)

Všimni si napríklad, ako zámerne (a neopodstatnene) zadlžuje štát, riadene ho vedie do bankrotu (a následnej privatizácie):
http://sk-sk.facebook.com/note...
http://www.nbs.sk/sk/statistic...

Čo sa týka "požiadaviek ľudu", dovolím si pochybovať a nesúhlasiť. Politická garnitúra (celá "ponovembrová") si robí, čo sa jej zachce - bez ohľadu na hlas "ľudu". Je však pravdou aj to, že Slováci sú národ holubičí a na rozdiel napr. od Francúzov si nevedia svoje požiadavky vybojovať - aj preto životná úroveň vládnucej triedy rastie a pracujúcej klesá.
 

nesuhlasim

Po prve, nikdy som nepocul, ze by Miklos povedal, ze do sportu sa peniaze davat nebudu. Ako vidime na priklade predrazenej haly, peniaze su.
Po druhe, ak by ich tam stat aj nalial, stratili by sa v sirokeho hoteloch a bohvie com inom. Podpora mladeznickeho sportu by bola sucasnemu stbackemu vedeniu hokeja ukradnuta.
Po tretie, neverim tomu, ze v USA alebo v Kanade sa stat nejakym zasadnym sposobom podiela na financovani hokeja (oprav ma ak sa mylim), napriek tomu maju vysledky ake maju.

Celu tuto diskusiu zjednodusit na to, ze Miklos povedal, ze peniaze neda, je krasnym pripadom ficovskej argumentacie a vobec by som sa necudoval, keby zajtra zvolal tlacovku a cele to na neho aj zvalil.
 

Princípy

1. Súdruh Mikloš uplatňuje princípy laissez faire vo všetkých oblastiach života. Preto ani nie je nutné, aby sa vyjadroval ku každému segmentu samostatne - je to samozrejmé. Možno si spomenieš, že za prvých modrých vlád tety Čurindy sa dokonca uvažovalo o privatizácii Iuventy.

Dotácie do športu sú systematicky okresávané. Rovnako na všetky mimoškolské aktivity detí - preto dnes len máloktoré dieťa navštevuje záujmové krúžky; rodičia si to skrátka nemôžu dovoliť. To je modrý boj "proti" napr. toxikománii.

2. To je veľmi alibistická demagógia. Nikde nie je povedané, že finančné toky musia ísť cez tieto štruktúry. Úplne stačí vytvoriť nové, či využiť alternatívne jestvujúce.

Keďže však zrejme uplatňuješ pravicovo-populistickú demagógiu, opakuješ politicko-mediálne štandardizované "vysvetlenia", prečo nie.

3. Neveríš = vieš? Alebo len HÁDAŠ? Veľmi by si sa čudoval, čo všetko je v Kanade dotované - šport, kultúra, film, verejnoprávne médiá (CBC) atď.

http://en.wikipedia.org/wiki/S...
http://en.wikipedia.org/wiki/D...

Skús namiesto hádania radšej hľadať informácie - dá Ti to do života určite viac.

P.S. Paušalizovanie a nálepkovanie celej OPOZÍCIE menom "univerzálneho" nepriateľa Fica je dôkazom Tvojej/Vašej intolerancie k akýmkoľvek odlišným názorom.

V tomto ste Vy MODRÍ absolútnou kópiou režimu spred r. 1989 (univerzálny nepriateľ: kapitalistickí imperialisti) a tiež toho spred r. 1945 (univerzálny nepriateľ: Židia).

Skrátka: "Kto nie je s nami, je proti nám".
 

ok

ale co s tym ma MIklos? volna ruka trhu funguje pokial do nej nezasahuju tupci ako Fico. keby aspon teda nekradli a robili naozaj socialny politiku, ale ziadnu nerobili a len kradli.

v amerike si to platia rodicia, resp stredne skoly vyrabaju neskor vrcholovych sportovcov. neviem co tu pleties komunizmus, ten bol neudrzatelny a casom by to padlo uplne. ale ano, stat by mohol prispievat na sport viac, ale to by musel niekde inde setrit.
 

Na High School...

...teda na americkej strednej škole sú také široké možnosti športovania, že jeden stredoeurópan by z toho dostal normálne kultúrny šok!
A argument o nedostatku peňazí na Slovensku je demagogický blud, peniaze vrazené do športu nie sú vyhodené, ale veľmi dobre investované s vysokou návratnosťou v zdravotníctve
Pochopili to už dávno vo vyspelých krajinách ako Nórsko, Dánsko, Švajčiarsko, Holandsko, ...
Oni tam neinvestujú do mládežníckeho ale aj rekreačného športu kvôli tom, že by nevedeli kam to pichnúť ale jednoducho preto, že sa to oplatí
 

Iný spôsob uvažovania

Martin,

ale slovenský súdruh uvažuje inak: "Mám 4 roky na to, aby som sa zabezpečil do života".

Tým je, žiaľ, povedané všetko...
 

Súhlasím až na toho súdruha

Väčšina špičkových športovcov začala so športom práve za éry súdruhov - alebo využíla a začínala na zbytkoch, ktoré jej poskytol bývalý režim, aby so športom začali a aby sa zistilo že na to majú talent. Bohužiaľ teraz aj tie deti, o ktorých sa vie že majú talent sa o to ani nepokúsia - kto by im to vládal platiť keď nemajú bohatých rodičov. Hokejka - obyčajná stojí 50 €/1500 Sk. A to je jedna z najlacnejších vecí.Tenis - platiť kurt, trénera, nehovorím o cene rakety, Krasokorčuľovanie - platiť trnera, ľad. plochu. Napr. v Trenčíne deti trénujú ešte chlapi, ktorí sami hrali hokej a teraz zo zotrvačnosti a z lásky k športu v tom pokračujú. Pred 2týždňami boli MS v krasokorčuľovaní, keby nebolo ČT 4 ani o tom neviem. Česi sa majú čím chváliť, mali obsadenú každú kategóriu - my? Ondrík Nepela mal šťastie, lebo ako dieťaťu z chudobnej rodiny mu "súdruhovia" umožnili uplatniť svoj talent, by v tomto režime nikdy nebol Olympijský víťaz. Tak sa mi zdá,. že jediný športovci ktorí nám zostanú budú Dzurinda pred voľbami aby sa predvádzal a Mikloš keď sa dá vrtulníkom vyviezť na Aljaške na svah.
 

na margo súdruha

rastaman má pravdu... Súdruhovia sú to stále tí istí, rovnakého charakteru, len sa prispôsobili novým podmienkam! Kým budú chodiť ľudia do politiky len preto, aby urobili kariéru, budeme sa motať stále na mieste... aspoň pár ľudí s jasnou víziou na 15-20 rokov dopredu by to chcelo a ešte jednu netriviálnu maličkosť:
aby boli ochotní zlaniť do tej žumpy zvanej Slovenská politická scéna
 

Áno

Veľmi pekná, stručná, jasná a výstižná sumarizácia faktov! ;-)
 

ano

za komunizmu bol sport nastrojom propagandy, takze do toho museli ist peniaze. samozrejme, ze je chyba, ze do toho nejde viac penazi, ale vsak vidis kde tie peniaze koncia - v rukach hajzlikov typu siroky a spol...
 

Demagogická simplifikácia

Sarf,

Tvoje závery sú spolitizované, že až...

Za tzv. "komunizmu" (presnejšie: štátneho kapitalizmu) sa dotovalo všetko možné, nielen šport.

Dotovalo sa poľnohospodárstvo, základné potraviny, kultúra, školstvo, mimoškolské aktivity detí, kiná (aj keď premietali americké či francúzske filmy!), divadlá, múzeá, bytová výstavba, zdravotníctvo, veda a výskum etc.

Ako to vysvetlíš - všetko to boli nástroje propagandy?

P.S. Popri tom všetkom netreba zabudnúť, že štátny dlh bol prakticky 0 (presnejšie -miliardy USD = dotácie a pôžičky krajinám 3. sveta a pod.).
 

joj

ak bol statny deficit nula, tak ja som siroky. Socik padol z jedineho dovodu, prachy. Komunisti uz skratka nemali ekonomicky NATO. Ak by ten model ekonomicky fungoval, tak socik tu mame stale. Nikdy som nikoho nepocul povedat, ze zavidi nemcom s D na kapote demokraciu, kazdy v juhoske na plazi vravel: "Ti sa maju chodia na mesiac na dovolenku, ake maju krasne velke auto a ten karavan. To len mi lezeme zo stanu ako z budy."
 

Vážený pán Široký,

údaje o vývoji štátneho dlhu Československa (resp. nástupníckych štátov, ČR a SR) si môžete pozrieť tu:
http://www.nbs.sk/sk/statistic...
a tu:
http://www.cnb.cz/miranda2/exp...

Pravdepodobne Vám (pre odstup času) uniklo, že ľudia v roku 1989 na námestiach nežiadali kapitalizmus, ale humánnejší socializmus (tieto heslá mali aj na transparentoch). O dôvodoch faktu, že ľudskoprávna "revolúcia" sa vzápätí (bez súhlasu občanov) zmenila na revolúciu ekonomickú, sa môžme len dohadovať; určite by Vám však návod k odhaleniu pravdy mohol poskytnúť Váš menovec, súdruh kapitán Široký.

Vo svojom porovnaní životnej úrovne "Západniarov" s "Východniarmi" si výrazne protirečíte a diskreditujete sa. To v tej rovine, že sám uvádzate, že Nemci chodili na dovolenky do "socialistického bloku", v ktorom bola cenová (i platová) hladina posadená podstatne nižšie.

Čo sa týka veľkosti áut, stačí si všimnúť projekt Škoda 720 - bolo to vozidlo strednej triedy, vyvinuté na úplne novej a modernej platforme, ktoré malo konkurovať napr. vtedajším vozidlám BMW. Politbyro však rozhodlo, že tento projekt pochová a zadalo Mladej Boleslavi úlohu vyvinúť Š105/Š120 na zastaralej platforme MB1000/MB100. Viac napr. tu: http://auto.idnes.cz/auto_ojet... alebo tu: http://www.youtube.com/watch?v...

To bol jeden z dôvodov zaostávania vybraných sektorov priemyslu za západnými krajinami - o veciach sa rozhodovalo centrálne, politicky. Taktiež sa z podnikov odčerpávali veľké objemy financií, z ktorých sa financovala napr. prebujnelá armáda (v zbrani bolo 1% obyvateľstva, v dnešných USA je to 0,5%) a im potom nezostávali financie na aplikovaný výskum a vývoj (nových produktov). Boli však aj výnimky, napr. vysávače ETA sa dlho vyvážali do Fínska, kde mali prakticky monopol: http://www.ceskatelevize.cz/iv...

Napriek týmto problémom však mal prakticky každý občan zamestnanie (nezamestnanosť ca. 1-3%; odhadovaná prezamestnanosť ca. 20%), zabezpečené bývanie (za posledných 20 rokov vlády KSČ sa vybudovalo 750.000 bytov), chudoba bola prakticky neznámy pojem a pri tom všetkom, pán Široký, štátny dlh trvale klesal a na konci režimu bol prakticky nulový - presnejšie mínusový, keďže ČSSR mala pohľadávky voči tretím krajinám (Sovietsky zväz, krajiny 3. sveta, rozvojové socialistické štáty atď.) rádovo desiatky miliárd USD (väčšina z nich doteraz nebola splatená - spomeňte si len na deblokácie ruského dlhu, ktoré ešte stále prebiehajú a ťažia z nich zahraničné štátne spoločnosti, ako napr. Ruhrgas či Gaz de France).

O histórii a vývoji hospodárstva Československa si môžete prečítať tu:
http://hnonline.sk/2-22151355-...

Mimochodom, s karavanmi na dovolenky chodili nielen západní, ale aj východní Nemci. ;-)
 

ano ano

Vobec sa nevyrabalo na sklad, produktivita oproti zapadu bola omnoho vyssia. Zbrojarsky priemysel slapal, a ked tie zbrane nikto nekupoval, davali sa na uver, ktory nitko nikdy nezaplatil a ani nezaplati. Vo fabrikach sa nelezalo pod sustruhmi. Ked bol stat na tom uplne zle, tak zavelil pracovnu sobotu a bolo vybavene. Neexistoval ani rozdiel medzi trhovym kurzom a oficialnym. Rubel nebol vobec umelo nadstaveny na 10 a basta. Suroviny z ruska boli za trhove ceny. Firmy investovali do ekologie, cim sa im dost podstane zvysovali naklady,...
A o protireceni, Juhoslavia nebol az taky socik, co je na tom divne a zle, ked nemci chodili do jugosky, bolo to tam lacne a krasne more. Chodia tam stale, aj ked je to drahsie. Ale vasa veta, ze nezamestnanost 1-3 a prezamestnanost 20, je celkom komicka. To mozme spravit aj dnes, ze ludia nebudu na socialnych davkach, ale sa budu tvarit, ze pracuju.
 

chlapec

davam ti do pozornosti:
http://hnonline.sk/2-22151355-...

a hlavne potom toto:
V roku 1989 malo Československo najvyšší podiel štátneho vlastníctva z okolitých postkomunistických štátov - 87 percent HDP tvorili priemyselné podniky, 10 percent družstvá. Až 70 percent exportu sa orientovalo na štáty RVHP. Komunistický federálny premiér Ladislav Adamec v decembri 1989 konštatoval, že jednou z príčin odbytových porúch na domácom trhu je monopolné správanie výrobcov, nedostatok devíz a z toho vyplývajúci deficit v dovoze liekov, zdravotníckych prístrojov, technológií, základných surovín a materiálov pre priemysel, pretože aj partneri v spriatelených socialistických krajinách mali čím ďalej tým väčší záujem obchodovať v konvertibilných menách.
 

Výborný vtip!

Tak to je fakt dobrý fór! ;-DDDDDDDDD

Skús ten článok ukázať starším ľuďom, čo Ti na to povedia. Či Ťa vysmejú, alebo oblejú vedrom studenej vody (aby si sa zobudil)... ;-D
 

Chlapec,

ďakujem Ti veľmi pekne za skopírovanie linku z môjho príspevku (o 2 vyššie)! Je to od Teba veľmi milé... ;-)

Najmä oceňujem, že si si ho prečítal.

Ja by som Ti zas zvýraznil iné citáty z tohto článku:

"Po roku 1948 sa kapacita československého a najmä slovenského priemyslu ďalej rapídne zvyšovala - od roku 1937 do roku 1978 vzrástol ťažký priemysel desaťnásobne, čo bol svetový unikát."

"Koncom 80. rokov konštatovali pracovníci Prognostického ústavu ČSAV, že Československo v prepočte na jedného obyvateľa disponuje najväčším konvenčným priemyselným potenciálom na svete."

"Podľa výpočtov štatistickej komisie RVHP sme... mali HDP na obyvateľa až 8 000 - 9 000 USD, čo bolo tesne pod úrovňou Rakúska (10 700 USD) a 50 percent z úrovne USA (16 500 USD)."

"Známy porevolučný ekonomický teoretik Valtr Komárek... tvrdil, že ekonomický potenciál ČSSR bol pred revolúciou značne nad úrovňou Írska aj Španielska a len 15 až 25 percent pod úrovňou Veľkej Británie alebo Belgicka."

"Československo bolo až do svojho zániku ostrovom menovej stability v hyperinfláciou a vysokými štátnymi dlhmi zaťaženej strednej Európe, a to vo všetkých prelomových obdobiach - po 1. a 2. svetovej vojne aj v období transformácie na trhovú ekonomiku. "

Čo to (najmä posledný z citátov) vypovedá o Tebou zdôraznenom vysokom podiele štátneho vlastníctva v hospodárstve? Bolo to dobre, či zle? ;-D
 

hej hej

a co tym chces teda povedat? pacil sa ti socializmus, ci nie?? priemyselna produkcia bola ohromna, hlavne na tie preplnene sklady. :)) ty si si precital asi len kustik toho odstavca. takze este raz:

Až 70 percent exportu sa orientovalo na štáty RVHP. Komunistický federálny premiér Ladislav Adamec v decembri 1989 konštatoval, že jednou z príčin odbytových porúch na domácom trhu je monopolné správanie výrobcov, nedostatok devíz a z toho vyplývajúci deficit v dovoze liekov, zdravotníckych prístrojov, technológií, základných surovín a materiálov pre priemysel, pretože aj partneri v spriatelených socialistických krajinách mali čím ďalej tým väčší záujem obchodovať v konvertibilných menách.

btw nie som emigrant, nie som ani dieta rodicov komunistov. som narodeny tu, len vdaka rozumu mojho otca sa nam podarilo dostat sa von a zabezpecit nas aj pocas socialistickeho zriadenia. a btw ani otec ani mama neboli nikdy komunisti, naopak moju mamu perzekuovali a nepustili na vysoku skolu, aj za prvej CSR jej rodine ako povodom slachtickej rodine zhabali polia a lesy. to iste spravili mojmu otcovi komunisti. takze to, co som sa naucil od nich je, ze sa nemam spoliehat nikdy na stat a druhych ludi, ale v prvom rade sam na seba ;)
 

Šľachtici sa spoliehajú sami na seba ;-)

Áno, šľachtici sa odjakživa spoliehali sami na seba. Na poliach, ktoré nenadobudli silou, nepracovali nevoľníci. ;-)

Ty si fakt vcelku zábavný jedinec, daj ešte niečo! ;-D

Mimochodom, ak Vás v časoch vlády KSČ pustili žiť a pracovať do U.S.A., odporúčam preveriť rodičov v tomto zozname: http://www.upn.gov.sk/regpro/

Á propos, prečo si v tých U.S.A. nezostal?

***

Slovinsko má 1,44x vyššie HDP na obyvateľa ako Slovensko. http://en.wikipedia.org/wiki/L...
Slovinsko má 2,03x vyššiu priemernú mzdu ako Slovensko. http://en.wikipedia.org/wiki/L...

"...the economy (of Slovenia) has one of highest levels of state control in the EU." https://www.cia.gov/library/pu...

"Slovenia... has become a model of economic success and stability for the region. With the highest per capita GDP in Central Europe, Slovenia has excellent infrastructure, a well-educated work force, ..."

HEIL M.I.K.L.O.Š!
 

<< < 1 2 3 4 5 6 > >>

Najčítanejšie


 1. Rudolf Pado: Ružomberok čierny, ale učitelia a žiaci pendlujú 641
 2. Ján Šeďo: Pán minister Naď, ryba smrdí od hlavy a tá Vaša už páchne aj v zahraničí ! 620
 3. Ivanka Klepáčová: Ako som cestovala do Ameriky v strede celosvetovej pandémie 474
 4. Martin Droppa: Nové Mŕtve Mesto nad Váhom (I.) 332
 5. Anton Kovalčík: Generál Gerasimov a jeho doktrína. 196
 6. Pavel Macko: Spravodlivosť alebo organizovaný zločin? 185
 7. Marián Hamada: O mučenej sestre, zvláštnom súdnom procese a pápežovi vo výslužbe 170
 8. Ladislav Piršel: Diletanti sa radujú, zodpovední strachujú 166
 9. Gabriela Sutórisová: Tvarohový od pani Helenky 166
 10. Vladimír Seman: Ak Ukrajinci nerozumejú vtipu, nepatria do EÚ.  To by mohla pochopiť bratislavská kaviareň 142

Rebríčky článkov


 1. Stanislav Jurčišin: Jána a Martinu ste si zavraždili sami, milí novinári.
 2. Michaela Manikova: Zachránila si ma...
 3. Miriam Studeničová: Duchovný rozmer života
 4. Vladimír Seman: Ak Ukrajinci nerozumejú vtipu, nepatria do EÚ.  To by mohla pochopiť bratislavská kaviareň
 5. Štefan Vidlár: Nech to vyhňije
 6. Jozo Peric: Stojíme na začiatku nového komoditného supercyklu?
 7. Jozef Legény: Veľký Piatok 2021 - Matovič vztýči kríž číslo 9000. , ale ruky si už neumyje
 8. František Cudziš: Kvety baní
 9. Michala Ries: Ďakujem, že si mi zrkadlom
 10. Stanislav Martinčko: Riško podržíš Pellegrinimu - balónik??!


Už ste čítali?