Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Majstrovstvá sveta v hanbe (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

joj
ak bol statny deficit nula, tak ja som siroky. Socik padol z jedineho dovodu, prachy. Komunisti uz skratka nemali ekonomicky NATO. Ak by ten model ekonomicky fungoval, tak socik tu mame stale. Nikdy som nikoho nepocul povedat, ze zavidi nemcom s D na kapote demokraciu, kazdy v juhoske na plazi vravel: "Ti sa maju chodia na mesiac na dovolenku, ake maju krasne velke auto a ten karavan. To len mi lezeme zo stanu ako z budy."
lepep
Šľachtici sa spoliehajú sami na seba ;-)
Áno, šľachtici sa odjakživa spoliehali sami na seba. Na poliach, ktoré nenadobudli silou, nepracovali nevoľníci. ;-) Ty si fakt vcelku zábavný jedinec, daj ešte niečo! ;-D Mimochodom, ak Vás v časoch vlády KSČ pustili žiť a pracovať do U.S.A., odporúčam preveriť rodičov v tomto zozname: http://www.upn.gov.sk/regpro/ Á propos, prečo si v tých U.S.A. nezostal? *** Slovinsko má 1,44x vyššie HDP na obyvateľa ako Slovensko. http://en.wikipedia.org/wiki/L... Slovinsko má 2,03x vyššiu priemernú mzdu ako Slovensko. http://en.wikipedia.org/wiki/L... "...the economy (of Slovenia) has one of highest levels of state control in the EU." https://www.cia.gov/library/pu... "Slovenia... has become a model of economic success and stability for the region. With the highest per capita GDP in Central Europe, Slovenia has excellent infrastructure, a well-educated work force, ..." HEIL M.I.K.L.O.Š!
rastaman2000
<< < 1 2 3 4 5 6 > >>

:))

vedel som ze zareagujes v podobnom duchu, ako si zareagoval. zjavne trpis silnymi komplexami menejcennosti ;)

1. i ked boli slachtici, neznamena to, ze mali obrovske polia a lesy. kustik pola a nejaky dobytok, o ktori sa starali sami ;)
2. v usa som nebol s rodicmi, ale sam a to po pade komunizmu. a na tych strankach nenajdem nikoho z mojej rodiny, ci uz blizkej alebo vzdialenejsej. mozno tak vsak najdes svoju rodinu ;)
 

;-)

Netrpím žiadnymi komplexami a už vonkoncom nie zo sociálneho postavenia - to je úplne v pohode. ;-)

1. No, tak to ste boli veľmi slabí šľachtici - asi ste si to skôr len namýšľali. ;-D
2. Preveril, nenašiel absolútne nikoho. ;-)
2a. Ty si preveril, alebo sa obávaš?
2b. Prečo si tam nezostal?

Okrem toho:

1) Nikdy som netvrdil, že štátny kapitalizmus bol dobrý systém - len som konštatoval, že to nebol socializmus (i keď zopár prvkov, našťastie, prebral). Všetko ostatné si si sám domyslel.

2) Fakticky som konštatoval, že od prechodu z tohto extrému do extrému opačného sa ekonomická a sociálna situácia krajiny začala rútiť dolu kopcom - to je možné overiť si na viacerých ekonomických ukazovateľoch. Pozri si napr. (súdruhmi "demokratmi" zo S.M.E.) môj scenzúrovaný príspevok: http://blog.sme.sk/diskusie/dp... (musíš sa prihlásiť a vpravo hore kliknúť "Zobraziť" skryté príspevky).

3) Rodina mojej babky vlastnila niekoľko hektárov ornej pôdy, ktoré jej vyvlastnili. Avšak treba skonštatovať (a to priznávajú aj mnohí proti-komunistickí odbojári), že kolektivizácia zvýšila produkciu v poľnohospodárstve niekoľkonásobne - Západní politici to pri svojich návštevách obdivovali.

4) Brat mojej babky (rehoľný kňaz) bol politickým väzňom v najtvrdšej fáze vlády KSČ - v 50. rokoch.

5) V čase vlády KSČ som bol nielen pionierom, ale absolvoval som aj 1. sväté prijímanie a birmovku. ;-)

6) Môj otec chcel emigrovať, ale moja mamka bola proti - kvôli rodine. To ma dodnes dosť se*ie - nie ani tak kvôli KSČ, ako skôr kvôli dnešnému marazmu. Dostať vtedy politický azyl napr. v Rakúsku - nemusel by som dnes zo svojich daní živiť b.i.l.d.e.r.b.e.r.g.ovských zlodejov typu M.i.k.l.o.š., ale mohol som si žiť v krásnom tehlovom družstevnom alebo mestskom byte vo Viedni (napríklad), lacnejšie než dnes v Blave. ;-) Čítaj tu: http://nazory.pravda.sk/vieden...

6a) Každý večer u nás hulákala z rádia Slobodná Európa. ;-)

Ako vidíš, si úplne mimo so svojimi domnienkami, lebo nemám s komunistami absolútne nič spoločné. Pokiaľ je mi známe, nik z mojej rodiny (z oboch strán) členom strany nebol. A ako som už vyššie napísal, ani v zoznamoch ŠtB sa nikto z nich nenachádza.

Takže, skús hľadať vo vlastných radoch - ono to totiž bolo tak, že napr. ľudia zo zahraničného obchodu, diplomacie, bankovníctva a pod. boli prinajmenšom informátormi tajnej polície, vďaka čomu aj dostávali na dobré umiestnenia na pracovné stáže za hranice. Prinajmenšom však boli členmi strany - kto Ti tvrdí opak, ten Ťa klame.

Kapitalisti všetkých krajín, spojte sa! ;-D

P.S. Ešte skôr ako sa pustíš do úbohých útokov o istom politickom zoskupení, môžem Ťa informovať, že som nikdy nevolil Frca. ;-) Takže túto fázu streľby na slepo pokojne preskoč... ;-D
 

:))

1/ je mi jedno, aki sme boli slachtici, boli sme slovenski, takze ti nikdy nemali v ramci uhorska extra postavenie a majetky, kazdopadne si to nepotrebujem namyslat. ;)

2/ super, ale skus este raz ;)
2a/ preveril ale nikdy som sa neobaval
2b/pretoze milujem slovensko a chcel som mu svojou troskou pomoct. okrem toho, mam tu rodinu, ktora je pre mna dolezitejsia. do usa cestujem na dovolenky radsej ;)

ad 1) ty tvrdis, ze to zriadenie, co tu bolo pred 1989 bol statny kapitalizmus? A ze nastastastie prebral par dobrych prvkov zo socializmu? aky je teda tvoj postoj k statnemu kapitalizmu a socializmu? staci mi jednou vetou, nemam cas citat vsetko.

ad 2) suhlasim, pri prechode sa ekonomicka situacia zhorsila. a to aj vdaka tomu, ze uz davno sme sa nedokazali vyrovnat technologicky vyspelemu zapadu a s tazkym priemyslom nam polahky konkurovali ine staty. plus rokmi nahromadena lenivost ludi rozmyslat a pracovat poriadne - cest vynimkam, spoliehanie sa na stat, vyroba na sklad, centralne planovanie, etc dosla do finalnej etapy svojho definitivneho konca. do toho nasledovala privatizacia a tunelovanie podnikov, dalsie krachy atd. o tom sa snad nemusime bavit, dufam, ze to je jasne ;) co mi stale nie je jasne je, aky system zriadenia vlastne podporujes...

ad 6a) Opakujem, vo vlastnych radoch nenajdem. Otec bol architekt, nie diplomat. Nikdy by nedostal diplomaticky pas, kedze nebol komunista. Videl som kadrovy posudok mojho otca - prva veda po inicialoch hovorila prave o tom, ze nie je clen KSS.
Co viem, tak az prizeneny stryko z druheho kolena, tak ten bol komunistom. Z priamej rodiny na chvilu stryko, ktory coskoro preukaz vratil a z najblizsej, este raz opakujem, nikto...
 

;-D)

1/ Aspoň ste niečo zreštituovali? Nejaký ten kaštielik? ;-D

2/ Skúšal som viackrát, dokonca aj v neoficiálnych zoznamoch (napr. Cibulkových). NIČ. ;-)

2b/ Do U.S.A. bude asi stále lacnejšie cestovať na dovolenky, keď im to tam začne všetko bankrotovať a budú musieť sťahovať ceny. Aj keď, možno ich čaká skôr hyperinflácia... Ale veď, zvolili si cestu Reaganovho "geniálneho" učiteľa Friedmana. Od toho sa aj odvíja ich verejný dlh - do konca 70. rokov (oproti HDP) klesal, odvtedy narástol niekoľkonásobne a stále rastie (U.S.A. sa stali z najväčšieho svetového veriteľa jedným z najväčších dlžníkov). Tak im treba! ;-D

ad 1) To netvrdím ja, ale politológovia, ekonómovia a historici (ale aj mnohí politici). Čítaj tu: http://en.wikipedia.org/wiki/S... Je napr. veľmi smiešne, ak niekto nazýva Čínu komunistickou krajinou. Nedávno odvysielala ČT2 alebo STV2 (už si presne nespomínam) francúzsky dokument o príbehoch niekoľkých Číňanov. Mladý manželský pár zanechal deti s dedkom na dedine a išiel za prácou do mesta - štátneho podniku. Pracujú 8-12 hodín denne, 7(!) dní v týždni a zarobia denne 3 €. Keď chlapa rozboleli kríže, išiel do nemocnice, kde za 2 týždne zaplatil na lekároch, pobyte a liekoch 1.000 €(!) - samozrejme, že si na to musel požičať a teraz môže rok robiť len na tie 2 týždne v nemocnici. V ČSSR to bolo riešené socialisticky, rovnako ako na Kube či v Líbyi alebo aj v Nórsku, na Islande či vo Švédsku a Fínsku. To sú prvky socializmu - (všetkými subjektami - fyzickými aj právnickými) zdieľané náklady na zdravotníctvo, školstvo, kultúru, sociálnu sféru, šport atď. Takisto aj garantovaná strecha nad hlavou. Je to investícia štátu do občana ako svojej pracovnej sily, ktorá sa mu násobne a geometricky vracia (ako napr. štátne, družstevné a mestské byty v Rakúsku ľudí ekonomicky odľahčujú a tí sú potom ekonomicky výkonnejší, majú vyššiu spotrebu, ktorá podporuje produkciu, z čoho vyplýva aj vyšší výber daní atp.). Nie je to teda sociálna utópia, je to ekonomické myslenie, ktoré Slováčikom a ich politikom chýba a preto to tu vyzerá tak, ako to vyzerá (a marazmus sa ďalej prehlbuje - všimni si nárast zadĺženia štátu počas "modrých" vlád).

Takže môj postoj k štátnemu kapitalizmu je, že je to chorý systém, aj keď určite nie najhorší jestvujúci (všimni si pôžičky Číny U.S.A. ;-).

Socializmus je veľmi široký pojem. Najmä si treba uvedomiť, že agenda ľavice sa opiera predovšetkým o ľudské práva; aký bol postoj režimu KSČ k ľudským právam? K tým sociálnym určite veľmi dobrý, k tým osobným (ako napr. strieľanie do ľudí na hranici) už podstatne horší. V tomto ten režim pripomínal skôr fašizmus. Ak si vezmeme základnú definíciu a učenie fašizmu, že na vrchole spoločnosti stojí vodca, podporovaný elitou, ktorá má všetky práva a pod nimi je spodina, ktorá má len povinnosti, tak potom režim v ČSSR niesol veľmi výrazne znaky fašizmu.

Definícia a opis socializmu napr. tu: http://en.wikipedia.org/wiki/S...

Ak sa budeme baviť o skutočnom komunizme (nie tom deklaratívnom), tak nesmieme pominúť izraelské kibuce, ktoré nielenže nebankrotujú, ale výrazne prosperujú. Viac tu: http://en.wikipedia.org/wiki/K...

Skutočný socializmus - liberálnu vetvu - majú napr. na Škandinávskom polostrove (Island, Nórsko, Švédsko, Fínsko, Dánsko) atď. K tomu je môj postoj jednoznačne pozitívny.

Samostatnou kapitolou socializmu je Líbya. Ich miera uplatňovania princípov socializmu nemá obdobu asi nikde vo svete. Čítaj napr. tu: http://necenzurovane.cwahi.net...

>>>
 

 

*** (príspevok porušil KÓDEX diskutujúceho)
 

 

*** (príspevok porušil KÓDEX diskutujúceho)
 

 

1/ este raz, jozko prirodnych vied - boli sme slovenski slachtici ;)

2b/ nie, do usa nebudem chodit preto na dovolenky, ale preto, ze tam mam znamych a kamaratov a vzdy je prijemne sa ist zabavit od Las Vegas, alebo si zasurfovat do San Diega alebo si pochodit ich narodne parky ;)

bohuzial, vacsina tvojich prispevkov sa neda po tebe citat, lebo pleties jedno cez druhe a su neuveritelne dlhe. kazdopadne mi nemusis postovat ziadne linky ohladom definicii apod, lebo som studoval aj ekonomiku aj medzinarodne vztahy vcitane politogie a prava.

je fajn, ze vela citas, ale prosim ta, neporovnavaj tu izraelske kibuce a komunizmus. su to v porovnani so statom relativne aj absolutne male kolektivne hospodarske celky, nie je v nich vlada proletariatu a ani si nedokazu pokryt vsetky funkcie statu.
a tvoja info, ze nebankrotuju, je prosim ta odkial? si si vycucal z prsta? velka cast z nich sa sa koncom minuleho storocia zadlzila, cast musela byt sprivatizovana, cast zrusena a cast sa zmenila na ine formy "kolektivneho hospodarenia"

kazdopadne, neviem, v akej krajine si zil pred 89 ale statny kapitalizmus tu urcite nebol. este skor by som suhlasil s tym, ze cina je co sa tyka ekonomiky teraz statny kapitalizmus, zatial co pred ekonomickymi reformami pred 90. rokmi to bol tazky socializmus az komunizmus, ak sa bavime o ludsko-pravnych zalezitostiach.

a pomenoval si to velmi pekne co sa tyka CSSR v tvojich dalsich prispevkoch - vyrabali sme toho mrte, ale v obchodoch nebolo nic dostat. Este aj tie ETA vysavace boli nedostatkovy tovar u nas a vsetko islo na export, resp u nas ostavali nizsie verzie. preco, lebo sme nemali na to, aby sme mohli kupovat tie, co isli do Finska. A preco sme na to nemali?
Ano, boli tu aj JRD Slusovice, ktore mali aspon umneho predsedu a aspon trosku rozmyslali, ale ked sa pozries na nich detailnejsie, zistis, ze roky neodvadzali dane a dlzili statu na vtedajsie pomery obrovske peniaze. takze ano, vyrabali sme toho mrte, vacsina z toho vsak ostavala na skladoch a bol problem s odbytom a to hlavne kvoli socialistickemu centralnemu planovaniu. samozrejme, nikto nebol zadlzeny, vsak sme mali zasoby, ktore to pokryli ;)

ja osobne nepovazujem ostrovy na Skandinavskom poloostrove za skutocny socializmus. Kazde z nich ma nejaku vyhodu - take svedsko, nemuselo obnovovat svoju krajinu po II. svetovej vojne. Zaroven, absolutna vacsina spolocnosti vo Svedsku je sukromnym majetkom. A este aj to malo, co mali vo vlastnictve statu bolo v poslednych rokoch privatizovanych, aby pokryli verejny dlh, ktory nakratko poklesol potom poklesol, ale 2010 - 2011 opat rastol a dosiahol cez 40%.
a to nehovorim o tom, ze svedi maju za sebou uz niekolko velkych ci malych reforiem penzijneho systemu.
Nebudem uz riesit radsej Norsko, ktore je tam kde je vdaka rope, ci ine z uvedenych krajin, ale vratim sa spat na Slovensko.

Problem Slovenska je, ze kazda vlada sa len nabalovala a kradla. otvorena trhova ekonomika s istymi socialnymi vyhodami by bola funkcna, keby sa u nas neplytvalo peniazmi, keby sa netunelovalo apod. vobec nevadi, ze su u nas sprivatizovane rozne podniky zahranicnymi spolocnostami, naopak som tomu rad a dufam, ze sa sprivatizuje uplne vsetko, pretoze Slovaci nevedia hospodarit, len kradnut - cest vynimkam a jedna spolocnost za druhou by tu krachovala.
 

Udržujte paniku!

1) Otázka: Aspoň ste niečo zreštituovali? Nejaký ten kaštielik? ;-D Odpoveď: este raz, jozko prirodnych vied - boli sme slovenski slachtici ;)

Nie, náhodou, maďarskí či iní? Lebo logika Tvoje odpovede by to potvrdzovala... ;-D

2b) Gratulujem Ti k Tvojim podnikateľským úspechom! Chcem veriť, že si pri nadobúdaní svojho majetku nevyužil komunistické kontakty svojho papá. ;-)

A kde že si to študoval, na Moskovskom štátnom inštitúte medzinárodných vzťahov, podobne ako červeno-modrý súdruh Eduard? http://sk.wikipedia.org/wiki/E... ;-)

Keby si nebol konzumentom lacnej pakultúry komerčných médií, ale uprednostňoval náučné dokumentárne programy napr. na 2. programe Slovenskej či Českej televízie (príp. viac čítal), vedel by si, že Židia zakladali kibuce inšpirovaní učením Marxizmu-Leninizmu. Dodnes je v židovskej komunite prítomná výrazná ľavicová opozícia ku kapitalistickej vetve tohto národa - je to mimoriadne pozoruhodný a chvályhodný prvok.

Odborníci hovoria, že to bol štátny kapitalizmus, Sarfík vraví, že nie. Definícia koreluje so skutkovým stavom, no Sarfík si aj tak trvá na svojom. Všetci sú blbí, Sarf má pravdu! ;-D

Sarf: "Vyrábalo sa na sklad (príliš veľa). V obchodoch nebolo nič dostať (príliš málo).". Žeby schizofrénia? ;-)

Sarf: "Československé výrobky boli technologicky zaostalé (v zahraničí nepredajné). Všetka výroba išla na export (do zahraničia).". Žeby schizofrénia? ;-)

ETA vysávače boli presne tie isté, ktoré sa predávali aj tu. Více tady: http://www.ceskatelevize.cz/iv... Mimochodom, na rozdiel od dnešných "vyspelých" západných (či skôr východných? Teraz neviem...) produktov, vydržali slúžiť celé desaťročia.

Uvádzať JRD Slušovice ako "svetlý" príklad "dobrého" kapitalizmu, to je fakt "trefa do čierneho"... ;-D http://aktualne.centrum.sk/dom... (posledný odsek). Pokračuj v tejto medvedej službe kapitalizmu, máš moju plnú podporu! Úprimnú! ;-D

Škandinávske štáty sú socialistické (či skôr sociálne) vo svojej vysokej miere prerozdeľovania. Keďže definícia socializmu je veľmi široká a má mnoho vetiev, štátne vlastníctvo nie je nevyhnutné pre to, aby bol štát definovaný ako sociálny. Škandinávskemu, nemeckému či rakúskemu socializmu sa hovorí liberálny socializmus - to je taký, ktorý stavia na trhovom hospodárstve, avšak s rôznou mierou regulácie. Socializmus v Juhoslávii bol v porovnaní s ČSSR taktiež liberálnejší (umožňoval malé podnikanie). Aj v Bulharsku bolo drobné podnikanie v oblasti turizmu povolené. Obdobne je tomu v dnešnej Líbyi (snáď ešte liberálnejšie).

Samostatnou kapitolou je sloboda cestovania: Juhoslávia aj Bulharsko mali za "komunizmu" bezvízový styk s celou Západnou Európou (vrátane Švajčiarska), ich občania nepotrebovali pre vycestovanie na Západ zvláštne pasy ani vycestovacie doložky - mohli ísť, kam sa im zachcelo.

Samozrejme, že privatizácia pokryje výdavky len na určité obdobie - je to jednorázový príjem, ktorý všetky ďalšie (potenciálne) zmarí. To len Ty a ujo Ivanko ste to ešte nepochopili.

Áno, Slováci kradnú - asi to majú geneticky naprogramované.

Privatizácia znamená prevod do súkromného vlastníctva. Dar inému štátu nie je privatizácia.

Jeden príklad za všetky: SPP, napriek všetkým problémom, bol odjakživa (aj za Mečiara) najziskovejším podnikom na Slovensku. Vyhľadaj si historické dáta a štatistiky (vychádzali v ružovom, papierovom, Trende).

Mal by si darovať svoj dom a platiť zaň nájom Neslovákovi - aby si sa náhodou sám neokradol. ;-D

http://www.usdebtclock.org/

Práci česť! ;-D
 

 

*** (príspevok porušil KÓDEX diskutujúceho)
 

 

*** (príspevok porušil KÓDEX diskutujúceho)
 

ty si

vazne myslis, ze ma trapi tvoja minuska? :)) pravdupovediac ma to ani nenapadlo.
vynecham tentokrat invektivy. bola to blbost odo mna.

1. neviem, kde vidis, ze by som tvrdil, ze vsetko na sucasnom systeme je dobre.
2. viem, ze mnohe vyrobky isli dole vodou, prave preto sa snazim kupovat bio, na druhej strane za "sociku" si ani nevedel, kolko svinstva bolo v potravinach, netvrdim ze v milexe ci termixe, myslim vseobecne. o hygiene pri vyrobkoch ani nehovoriac. mnohe z tychto veci sa zlepsili, netvrdim, ze je to 100%, ale urcite lepsie nez to bolo. nehovoriac o tazkych kovoch, ci chemikaliach v potravinach kvoli znecistenemu zivotnemu prostrediu.
3. v belgicku sme si mohli kupit auto preto, ze sme sa tam cestou spat z pobytu v zahranici zastavili. bolo tam dokonca lacnejsie nez u nas, tak asi vies preco.
4. Nepamatas sa na to, ze bol problem zohnat u nas akekolvek ovocie zo zahranicia? ano, kto vedel kam a kedy, ten sa k tomu mohol dostat. pamatam si vsak, ako som cakal radu na mak, ci banany a castokrat sa stalo, ze ked som na rad dosiel, tak tam uz nic nemali.
7. vyrobky na sklad vs nedostatok vyrobkov - nechce sa mi tu o tom ani rozpisovat, poslednych desat rokov sociku sa v kuse riesili taketo problemy http://www.psp.cz/cgi-bin/asci...

a precitaj si odtial aj ine veci. my sme realne isli do prec s ekonomikou a prestali stihat. ja stale dufam ze si robis srandu a len tu keckas ;)
 

A Ty to kde vidíš?

Oceňujem, že si sa konečne ukľudnil... ;-)

1) Neviem, kde si sa dočítal, že by som obhajoval vtedajší systém en bloc. Ja len skrátka odmietam čierno-biele videnie sveta. Farebné spektrum je totiž omnoho bohatšie: http://upload.wikimedia.org/wi... Toť vsjo.

2) Určite sa problémy našli. Žeby sa to zlepšilo? No, niekde možno áno, niekde skôr naopak. Bio je obchodná značka, nič viac - nejestvuje na to systematická kontrola či certifikácia. Všimol si si napr., že mnohé "Bio vajcia" pochádzajú z klietkového chovu? Mnoho o potravinárskych normách z tých čias (a porovnanie s dneškom) sa dozvieš tu: http://www.ceskatelevize.cz/iv...

O "lahôdkach", ktoré Ti dodávajú Tvoji západní chlebodarcovia, zas tu: http://spravy.pravda.sk/nadnar... O cenách sa radšej ani baviť nebudeme - s výnimkou mäsa a pečiva, všetko lacnejšie v Rakúsku (pri 3- až 5-násobných tamojších platoch).

3) To je fajn, že ste si ako disidenti "labzovali" po Západe. ;-) Len stále nechápem, prečo ste kupovali "komunistický šrot"!

4) Áno, pamätám si na to, že banány a pomaranče boli nedostatkový a vzácny tovar. Na druhej strane možno, s troškou nadhľadu, skonštatovať, že práve vďaka nedostatku niektorých tovarov si ľudia viac vážili, čo mali - dnes je to čistá "žranica" (nielen u potravín).

Ale keď už si taký "Bio-man", mohol by si vedieť, že sa odporúča konzumovať najmä ovocie a zelenina, ktoré sú prirodzené v geografickej oblasti Tvojho života. Takže... ten nedostatok banánov a pomarančov zas až takým veľkým problémom nie je; skôr je to o tom, že ľudia chcú mať vždy to, čo nemôžu. Aké dnes napr. kupuješ v obchode jablká? Dokonale veľké, dokonale červené, dokonale odčervené - skrátka dokonale geneticky modifikované a dokonale chemicky odbiologizované.

Vývoj aplikácie pesticídov: "...pesticide use (in the U.S.) has increased 50-fold since 1950 and 2.3 million tonnes (2.5 million short tons) of industrial pesticides are now used each year." http://en.wikipedia.org/wiki/P... Nie je dôvod domnievať sa, že v Európe je tomu inak. Zdravotné riziká u pesticídov: http://en.wikipedia.org/wiki/L... Alebo inak: prečo, myslíš, že v západnom svete (aj u nás) pribúda civilizačných chorôb? Lebo život je stále kvalitnejší a potraviny zdravšie? (Úplne samostatnou témou by bol vplyv tohto fenoménu na údajné "predlžovanie života" a z toho plynúce "nevyhnutné" zvyšovanie dôchodkového veku - skrátka: "Rakovina predlžuje život" ;-).

Á propos, dokážeš mi vysvetliť, prečo sú banány v Rakúsku (s 3- až 5-násobnými platmi a zodpovedajúcou kúpnou silou) drahšie než v tejto felvidéckej diere?

7) Výborná stránka! A vidíš, boli si problémov vedomí, kritizovali (otvorene) a hľadali riešenia. Len krátke odbočenie: aká bola potravinová bezpečnosť (sebestačnosť) vtedy a aká je dnes, po (Ivankovych) "liberalizačných" reformách? Čo sa stane, ak príde mimoriadna situácia (vojna, extrémne suchý rok - nízka úroda) a zahraniční dodávatelia prestanú dodávať (budú zachraňovať vlastné holé životy)? Pomôžu nám zlaté rezervy či Eurá v trezoroch NBS od hladomoru (keď nám nebude mať kto potraviny predať)?

Dokážeš rozmýšľať v širších súvislostiach, alebo Ťa Pánbožko touto schopnosťou neobdaril?
 

Všetko je inak

A ešte jednu vec by si si mal uvedomiť - ak tu hovoríš o ekonomických úspechoch Západu a porovnávaš ich s vtedajším Východným blokom, dávať toto ako vzor pre "hospodárske reformy" neo-liberálneho typu je holý nezmysel.

Západná Európa a Severná Amerika totiž nedosiahli ten známy hospodársky zázrak politikou neo-liberálnou, ale politikou Welfare state, čiže po slovensky štátu všeobecného blahobyt alebo aj sociálneho štátu. Uplatňovali sa silné regulácie (napr. v povojnovom Nemecku bola veľmi dlho obchodná marža zákonom obmedzená na 20%), štáty zasahovali do ekonomiky veľmi výrazne, energetika bola pod absolútnou kontrolou štátov, jestvovalo mnoho štátnych podnikov. V Británii sa dokonca so striedaním vlád Konzervatívcov a Labouristov opakovali cykly privatizácií a znárodňovania. Uplatňovali sa rôzne politiky prerozdeľovania bohatstva, čím sa zvyšovala kúpyschopnosť, ktorá podporovala spotrebu, od ktorej sa odvíjala produkcia, od tej zas zamestnanosť, od tej opätovne spotreba a tak ďalej - špirálový efekt.

V 80. rokoch ale, s nástupom neo-liberalizmu (Friedmanovej školy), sa ekonomický rast zastavil. Stredná trieda sa začala stenšovať, štát i domácnosti sa začali zadlžovať, nezamestnanosť rásť. Dnes už i malé dieťa vie (Ty asi ešte nie), že nedávna hypotekárna kríza v U.S.A. a VB bola dôsledkom práve Reaganizmu a Thatcherizmu.

***

Keď už sme sa bavili o technologickom zaostávaní, ponúkam Ti jednu perličku (o ktorej, pravdepodobne, nemáš ani tušenia). Vieš, kto vyvinul VW Golf? Hádaš automobilku VW? Alebo nevieš?

Tak čítaj tu: http://www.spiegel.de/spiegel/... (10. - 11. odsek). ;-D

Česť práci! ;-)
 

no

vidim z tvojich predchadzajucich prispevkov, ze ty si sa neukludnil. :)

kazdopadne po tvojom posledmom ohladom michaela moora, nemam s tebou o com diskutovat...

tento clovek je exremny priklad lavicoveho brainwashingu. nebudem ti hovorit o tom, ze som zil na kube a videl ako tam trpi lud a ked som zhliadol jeho film rozhovorom s castrom tak mi bolo z neho na grc.
 

s tym jedinym mozem suhlasit

len namiesto slovka neoliberali, by som tam vsunul tak pravicu, ako aj lavicu, v nasom state dokonca jednoznacne na prve miesto tu "lavicu"
 

Slavoj Žižek: Jednou jako tragédie, ...

Slavoj Žižek: Jednou jako tragédie, podruhé jako fraška
Aneb Proč musela utopie liberalismu zemřít dvakrát

http://www.rybkapub.cz/rybka/e...

„Slavoj Žižek je nejnebezpečnější filosof Západu.“ New Republic

Socialismus selhal, kapitalismus krachuje – důkazem toho je probíhající ekonomická krize, která zdaleka ještě neskončila a která už možná nikdy neskončí. Co bude následovat?
 

Keď je zamestnanec aj majiteľom

http://www.inaque.sk/clanky/se...

Ekonomická kríza, ktorá sa na nás dovalila v roku 2008, viedla k prehodnocovaniu fungovania súčasného ekonomického modelu, a to nielen navonok, ale aj vo vnútri. Klasická organizačná, vlastnícka a manažérska štruktúra nemusí byť najvhodnejším riešením.
 

A po 21-tich rokoch kapitalizmu

lezieme spod mostov a bude nás čoraz viac. Ešte že mohli rozpredať čo tí komunisti vybudovali. Teraz sú v koncoch, lebo už všetko rozpredali a začali zdierať občanov. Hurá - stavajme aspoň mosty. Všetci sa tam nevmestíme.
 

<< < 1 2 3 4 5 6 > >>

Najčítanejšie


 1. Rudolf Pado: Ružomberok čierny, ale učitelia a žiaci pendlujú 794
 2. Ján Šeďo: Pán minister Naď, ryba smrdí od hlavy a tá Vaša už páchne aj v zahraničí ! 745
 3. Ivanka Klepáčová: Ako som cestovala do Ameriky v strede celosvetovej pandémie 523
 4. Martin Droppa: Nové Mŕtve Mesto nad Váhom (I.) 410
 5. Anton Kovalčík: Generál Gerasimov a jeho doktrína. 241
 6. Pavel Macko: Spravodlivosť alebo organizovaný zločin? 232
 7. Gabriela Sutórisová: Tvarohový od pani Helenky 214
 8. Ladislav Piršel: Diletanti sa radujú, zodpovední strachujú 205
 9. Marián Hamada: O mučenej sestre, zvláštnom súdnom procese a pápežovi vo výslužbe 199
 10. Jozef Černek: Deň na MOM alebo príbehy ľudí z testovania 161

Rebríčky článkov


 1. Stanislav Jurčišin: Jána a Martinu ste si zavraždili sami, milí novinári.
 2. Michaela Manikova: Zachránila si ma...
 3. Miriam Studeničová: Duchovný rozmer života
 4. Vladimír Seman: Ak Ukrajinci nerozumejú vtipu, nepatria do EÚ.  To by mohla pochopiť bratislavská kaviareň
 5. Štefan Vidlár: Nech to vyhňije
 6. Jozo Peric: Stojíme na začiatku nového komoditného supercyklu?
 7. Jozef Legény: Veľký Piatok 2021 - Matovič vztýči kríž číslo 9000. , ale ruky si už neumyje
 8. František Cudziš: Kvety baní
 9. Michala Ries: Ďakujem, že si mi zrkadlom
 10. Stanislav Martinčko: Riško podržíš Pellegrinimu - balónik??!


Už ste čítali?